Arhiv tekstova Arhiv tekstova

Dan zaljubljenih, dan za zaljubljene

Premda je za većinu nas daleko nelagodnije što je danas petak trinaesti, ostavimo sujevjerje na čas po strani, i imajmo u vidu da je sutra Valentinovo, ili kako se na engleskom naziva – St. Valentine’s Day. Valentinovo uistinu jest radije Dan zaljubljenih, a ne dan za zaljub-ljene, jer radi li se o istinskoj ljubavi, onda je svaki dan – dan za zaljubljene, za ljubav, onda je svaki dan -Valentinovo.
    Moćna zapadna propagandna mašinerija upoznala nas je putem filma, književnosti, kazališta, likovne umjetnosti, stripa, glazbe i raznim drugim načinima u tijeku minulih godina i desetljeća s nekim donedavno u nas posve neznanim praznicima i blagdanima, od raznih maskenbala, maškara, do Dana mimoza u Boki Kotorskoj, od karnevala u Riu do Mardi Grasa u New Orleansu. Preko filmova smo se upoznali s gotovo svim značajnim blagdanima, praznicima koje slave stanovnici SAD: Danom neovisnosti/Independence Day, Četvrtim srpnjem/4th Of July, Danom zahvalnosti/Thanksgiving Day, Noći vještica/Halloween, i mnogim drugima. Dodamo li navedenim i onim inim proslavama i neke koje se njeguju samo u okviru određene rase, nacije, kojih je, znamo, Sjeverna Amerika puna, poput židovskih praznika Hanuke, Bar-Mitzwaha, Jom-Kipura, najbitnijeg dana u godini za Irce-katolike, Dana najvećeg im sveca, Patricka, koji je Irski otok oslobodio zmija, i što je osobito važno za Irce, najvažnije čak, naučio ih da sprav-ljaju rakiju od meda, viski i pivo, kineske Nove godine, i mnoge, mnoge druge blagdane, zamjećujemo da je za razliku od spomenutih u nas Dan svetog Valentina/Valentinovo relativno nov praznik, a stigao nam je običaj njegovog slavljenja iz susjedne Mađarske i dijelom Hrvatske, odakle su ga donijeli mladi koji su tamo studirali, i gdje je Valentinovo, također, relativno »mlad« praznik.
VALENTINOVO U UMJETNOSTI: Valentinovo je tema mnogih umjetničkih ostvarenja – prije svega izvanvremenski lijepi i metafizičko bolni jazz-standard »My Funny Valentine«, posebice kada ga onako nenadmašno pjeva i začini svojom cool-trubom pokojni »Apolon jazza sa Zapadne obale« Chet Baker, tu je i bluesy-rock balada vječitog gubitnika i marginalca Toma Waitsa, pjesma – »Pismo prostitutke koja ima biti puštena iz kaznione na Dan svetoga Valentina«, potresna do srži. Pokojni velikan i utemeljitelj neovisne američke filmske produkcije John Cassavetes sa suprugom Gene Rowlands postavio je radnju svog najintimističnijeg i najmučnijeg filma (o ljubavi, dakako) u okviru jednog jedinog dana – Dana svetoga Valentina, pogodili ste! Da i ne spominjemo brojne »gangsterske« američke filmove u kojima se na implicitan ili neki drugi način prikazuje, spominje masakr na dan svetoga Valentina, kojeg je, navodno, inscenirala američka policija, a predstavila ga kao obračun dvije bande, one Al Caponea i one Dutcha Schultza…I tako dalje, i tako dalje.
O DANU SVETOGA VALENTINA: Podrijetlo Valentinova nije posve precizno utvrđeno, iako je sigurno da se radi o drevnom prazniku. Većina ga povjesničara pripisuje svetom Valentinu, mučeniku iz doba ranoga kršćanstva, koji je kradomice, unatoč zabranama vlastodržaca, vjenčavao zaljubljene parove. Po drugima je, opet, korijen mita o Valentinovu u starorimskim obredima (paganskim, mnogobožačkim, sve je jedno) posvećenim plodnosti, a postoje i naučenjaci i istražitelji koji Valentinovo povezuju s pticama koje se pare u proljeće (sic!) …     Valentinovo se, summa summarum, slavi 14. veljače, općenito se smatrajući praznikom ljubavi i zaljubljenih. Iz izvora bliskih najvećoj američkoj tvrtki proizvođača čestitki Hallmark Cards stiže informacija kako je po broju poslanih čestitki Valentinovo drugi po važnosti praznik u godini u SAD! A u posljednje vrijeme ova »pošast« poprima sve veće razmjere.
KAKO JE U SVIJETU, A KAKO U NAS?: Većina Amerikanaca, naročito onih u zrelijoj životnoj dobi smatra da, pošto nema (živog) partnera, partnericu, to i nije njihov praznik. No, raspitali smo se malo među drugima, ne-Amerikancima, primjerice i našim sugrađanima, kolegama, prijateljima, znancima, što oni misle o tome. Jutka Sztoján, na primjer, profesorica mađarskog i hrvatskog jezika u mađarskom gradu Veszprému, podrijetlom iz Subotice, kaže: »To nema veze s dobi, to je praznik ljubavi. Za zaljubljene nema starosnih međa, i svaki im je dan Valentinovo. Svatko ima prava na ljubav, i nitko nije prestar za nju.«
    Hrvatska književnica iz Zagreba, publicistica i kolumnistica mnogih uglednih hrvatskih tjednika Stanka Gjurić ima sličan stav: »To je dan kada valja izraziti ljubav. Partneru, mužu, ljubavniku, ali i inima. Mada bi svaki dan trebao biti takav. Biti Valentinovo.«
    B. Đ. iz Subotice, podrijetlom iz Boke Kotorske, kaže: »Ja Valentinovo shvaćam kao dan kada trebate izraziti ljubav i poštovanje, odanost i bliskost svim osobama koje volite, bilo da se radi o djevojci, ženi, roditelju, djetetu. Ja to šire poimam…«
    Slažemo se. U tom smislu, svatko bi za Valentinovo mogao dobiti i desetak, stotinjak čestitki. Što više, tim bolje, tim je više voljen. A tko u ovom svijetu ne bi htio, ne želi biti voljen? Nije li to jedini smisao svega i u svemu?
    Sretno vam Valentinovo, i budite uz nekog koga volite. A ako je to ipak nemoguće, poslušajte savjet folk-rock kantautora Stevena Stillsa koji je pjevao: »Ako ne možeš biti s onim koga voliš, voli onoga s kim si.«                                        g

  • Ministarstvo regionalnog razova i fonfova EU Repub
  • Jooble
  • Hrvatsko Nacionalno Vijeće
  • Zavod za kulturu vojvođanskih Hrvata
  • RS APV Pokrainska Vlada
  • DUZHIRH
  • Hrvatska Matica Iseljenika