Arhiv tekstova Arhiv tekstova

O pred­ra­su­da­ma i dis­kri­mi­na­ci­ji

Radionica s temom »Predrasuda i diskriminacija«, u okviru projekta »Osnaženi/aktivni građanin na obje strane Dunava« održana je 21. veljače u prostorijama Udruženja za mir i ljudska prava »Baranja« u Bilju, u Hrvatskoj. Bila je to peta cjelodnevna radionica Udruženja »Ravangrad« iz Sombora, koji finansira Fond za otvoreno društvo iz Beograda uz podršku Skupštine općine Sombor.
    Sudionici su bili – nastavnici, studenti, gospodarstvenici, sadašnji i budući aktivisti nevladinog sektora…. iz Bilja, Belog Manastira, Kneževih Vinograda, Riđice, Bačkog Monoštora i Sombora.
IZBILO NA POVRŠINU: Voditeljice radionice Tijana Gnjidić i Danica Novaković – trenerice iz nenasilne razrade konflikata i članice Društva za nenasilnu akciju iz Novog Sada, osmišljenim su tijekom seminara inicirale razmjenu iskustva, mišljenja i osjećanja sudionika u procesu prihvatanja i suočavanja s vlastitim predrasudama i s predrasudama s kojima se svakodnevno susrećemo u svom okruženju.
    Sudionici radionice su imali potrebu razgovarati o ovoj temi, a predviđeno vrijeme – prekratko za sve predrasude s kojima se svatko susreće svakodnevno. Posebno, jer je toliko toga izbilo na površinu, postalo vidljivo i otvoreno u posljednjih petnaestak godina, kao da je sasvim normalno i čak poželjno ponašati se u skladu sa svojim predrasudama, naročito u skladu s predrasudama svoje sredine, ne informirati se, ne upoznavati druge… i diskriminirati one koji su ionako nezaštićeni, manjinski.
    Dobro je i korisno osvijestiti se da živimo s mnogobrojnim predrasudama o sebi i jedni o drugima, da one ne moraju imati negatavnu konotaciju, ali je važno raditi na njima – upoznavajući i sebe i druge, širenjem i produbljivanjem svojih znanja, druženjem, putovanjem, prelaženjem granica.
SVJESNI PREDRASUDA: Veliki broj sudionika je istakao kako je svjestan svojih predrasuda prema »drugima« i »drugačijima«, ali također i da je spreman raditi na njihovom smanjivanju. Neka od pitanja o kojima se diskutiralo na seminaru su: je li opravdano imati predrasude, postoje li korisne predrasude, vode li uvijek predrasude k diskriminaciji, što pojedinci i društvo mogu učiniti u borbi za smanjenje predrasuda…
    Kao poruka i rezultat radionice, može se ponuditi rad jedne od grupa:
    Što ja mogu učiniti u borbi protiv predrasuda i diskriminacije?
Da sakupljam informacije i proširujem svoja znanja… (kroz komunikaciju) s ciljem da: osvijestim svoje predrasude i da u svom ponašanju kontroliram njihovo djelovanje, da potičem druge na to isto, da reagiram na negativne primjere i koristim sve načine da se to dalje čuje: glasom, tekstom, uz pomoć televizije, radija.
    Što društvo može učiniti u borbi protiv predrasuda i diskriminacije?
– Kroz pravno-administrativni sustav štititi svakome jednako sva ljudska prava
– Kroz sprovođenje zakona osigurati njegovo pravilno funkcioniranje
– Omogućiti pojedincima reagiranje i promoviranje toga
– Poticati sustav da se otvore pitanja predrasuda i diskriminacije na svim razinama (parlament, mediji, lokalna zajednica)
– Kroz sustav obrazovanja razvijati svijest i osjetljivost o predrasudama i diskriminaciji
    Što je meni/društvu potrebno za to?
– Vrijeme, istrajnost, znanje, zainteresirani ljudi
– »Few good man«
– Svijest o teškoći rješavanja problema i važnosti svakog napravljenog koraka.   

Najava događaja

06.12.2024 - NIU »Hrvatska riječ«: Poziv za slanje rukopisa

NIU »Hrvatska riječ«: Poziv za slanje rukopisa

Nakladničko vijeće NIU Hrvatska riječ poziva književne autore i autorice iz Srbije koji stvaraju na standardnom hrvatskom jeziku ili dijalektalnim govorima Hrvata da šalju svoje neobjavljene rukopise radi njihove moguće objave u idućoj, 2025. godini. Rukopise je potrebno poslati u elektroničkom obliku (Word dokument) na e-mail: naklada@hrvatskarijec.rs. Rok za slanje rukopisa je do 30. studenoga 2024. godine.
O uvrštenju rukopisa u nakladnički plan za 2025. godinu odlučivat će Nakladničko vijeće NIU Hrvatska riječ. Recenzije, predgovori i pogovori se ne zahtijevaju. S autorima se sklapa ugovor o međusobnim pravima i obvezama, a prispjeli rukopisi ne vraćaju se autorima.

25.11.2024 - Smotra hrvatskog filma u Beogradu

Produkcija Teatar Stella iz Splita u suradnji sa ZHB-om Tin Ujević iz Beograda organizira od 25. do 30. studenoga 6. smotru hrvatskog filma u Beogradu. Smotra se realizira uz potporu Hrvatskog audiovizualnog centra a u spomen na redatelja i nekadašnjeg predsjednika ZHB-a Tin Ujević Stipu Ercegovića (1948. – 2023.). U glavnom programu su igrani filmovi novije produkcije a na programu će se naći i dokumentarna i kratka igrana ostvarenja, uz dio namijenjen retrospektivi. Prva dva dana manifestacije, ponedjeljak i utorak, 25. i 26. studenoga, rezervirana su za pitching forum hrvatskih kratkih igranih filmova Make it happen koji će okupiti redatelje i producente iz Hrvatske, Srbije i Albanije.

Smotra će biti održana u Art kinu Kolarac (Studentski trg 5) a službeni program počinje u srijedu, 27. studenoga, kada publiku očekuju tri filmska ostvarenja. Od 17,30 sati bit će prikazan igrani film Most na kraju na kraju svijeta redatelja Branka Ištvančića a od 19 sati dokumentarni film Spomenici hrvatskih kipara na tlu Srbije Stipe Ercegovića. Svečano otvorenje je u 20 sati, nakon kojega u 20,30 sati će biti prikazan igrani film Božji gnjev Kristijana Milića.

U četvrtak, 28. studenoga, bit će prikazana četiri filma. Od 18,30 sati na programu je kratki dokumentarni film Strossmayerov kipar – Priča o Vatroslavu Doneganiju Mihaela Kelbasa i Mirka Ćurića, u 19 sati slijedi igrani film Stigme (režija: Zdenko Jurilj) a u 20 sati bit će prikazan kratki igrani film Kaže se Čakovec (režija: Vanja Nikolić). Publika će od 20.30 sati moći pogledati igrani film Bosanski lonac u režiji Pave Marinkovića.

U petak, 29. studenoga, na programu su također četiri ostvarenja. Od 18,30 sati bit će prikazan kratki dokumentarni film Punim plućima (režija Leila Elhoweris), od 19 sati slijedi dokumentarni film Potraga za gušterom (režija Lukša Benić), a od 20 sati kratki igrani film Marko (režija: Marko Šantić). U glavnom programu od 20.30 sati na programu je igrani film Dnevnik Pauline P. u režiji Nevena Hitreca.

Za subotu, 30. studenoga, najavljena su tri filma. Od 18,30 sati na programu je igrani film Tereza 37 Danila Šerbedžije, od 20,10 sati publika će imati prilike pogledati kratki igrani film Snjeguljica (režija: Lana Barić), dok od 20,30 slijedi igrani film Punim plućima (režija: Radislav Jovanov Gonzo).

Svake večeri nakon projekcija bit će organiziran razgovor s autorima i glumcima iz prikazanih ostvarenja.

Selektorica i umjetnička direktorica 6. Smotre hrvatskog filma u Beogradu, uime produkcije Teatar Stella iz Splita je filmska i televizijska redateljica doc. dr um. Branka Bešević Gajić, a producentica i direktorica kazališna i filmska glumica Andrijana Vicković.

  • Ministarstvo regionalnog razova i fonfova EU Repub
  • Jooble
  • Hrvatsko Nacionalno Vijeće
  • Zavod za kulturu vojvođanskih Hrvata
  • RS APV Pokrainska Vlada
  • DUZHIRH
  • Hrvatska Matica Iseljenika