Arhiv tekstova Arhiv tekstova

Naj­viša znan­stve­na i umjet­nička in­sti­tu­ci­ja

Bilo da tek proviruju u atrij Hrvatske akademije znanosti i umjetnosti kako bi vidjeli Baščansku ploču koja se tamo čuva, ili da idu u razgledanje Strossmayerove galerije, koja se smjestila na prvom katu Akademije, posjetitelji u palaču na Zrinjevcu uglavnom ulaze s poštivanjem. Ipak je riječ o, kako je to i zakonski definirano, »najvišoj znanstvenoj i umjetničkoj ustanovi u Hrvatskoj«. Ali o onome što poštuju, uglavnom ne znaju baš mnogo.
    Dan Akademije, koji se slavi 29. travnja u spomen na taj dan 1861. godine, kada je Hrvatski sabor pokrenuo osnivanje akademije, dobar je povod da malo »prošećemo« po Akademiji.
RAZREDI I ČLANOVI: Od kada je Hrvatski sabor izabrao prvih šesnaest članova (a to je bilo pet godina nakon odluke da se osnuje akademija) pa do danas, prošlo je ravno 139 godina. Prvih šesnaest akademika, na čelu s predsjednikom Akademije Franjom Račkim, počelo je s radom u tri razreda: historičko-filologičkim, filozofičko-juridičkim i matematičko-prirodoslovnom.
    Danas Hrvatska akademija znanosti i umjetnosti ima 147 redovnih članova – onih koje nazivamo akademicima, i to u devet razreda: Razredu za društvene znanosti, Razredu za matematičke, fizičke i kemijske znanosti, Razredu za prirodne znanosti, Razredu za medicinske znanosti, Razredu za filološke znanosti, Razredu za književnost, Razredu za likovne umjetnosti, Razredu za glazbenu umjetnost i muzikologiju, te Razredu za tehničke znanosti. Najmlađi razred za tehničke znanosti, osnovan je prije desetak godina. Osim redovitih Akademija ima i dopisne članove, i suradnike (koji vremenom često postaju akademicima) a i počasne članove, ali počasnih trenutačno nema. Među počasnim članovima koji su preminuli su kardinal Franjo Kuharić, Lavoslav Ružička, Vladimir Prelog, Nikola Tesla, Gjalski, Bukovac…
    Ako koga zanima kako postati akademikom, procedura je ovakva: prijedloge za izbor novih članova daju Akademijini razredi, ali i vijeća fakulteta, sveučilišni senat, te znanstvene institucije. Potom predsjedništvo HAZU odlučuje koji razredi mogu birati nove članove i koliko njih. Onda na izbornoj skupštini, koja se održava svake druge godine, razredi biraju nove članove tajnim glasovanjem. Članstvo je doživotno, osim ako sami akademici ne istupe ili ako član, kako stoji u Statutu HAZU »počini djelo koje nije u skladu s ugledom i dostojanstvom člana Akademije« ali takvih slučajeva u povijesti Akademije nije bilo.
    Za dopisne članove biraju se u pravilu istaknuti znanstvenici i umjetnici iz inozemstva koji surađuje s Akademijom, a među onima koji su trenutačno na popisu su Jacques Le Goff i Alain Finkielkraut. Redoviti članovi dobivaju i takozvanu stalnu mjesečnu nagradu, koja ovisi o prosječnoj neto plaći u Hrvatskoj u prethodnom tromjesečju, tako da im se svaki mjesec isplaćuje otprilike 4260 kuna. Uz taj iznos, umirovljeni redoviti članovi primaju i jedinstvenu mirovinu, a ona iznosi 5000 kuna.
    A što akademici zapravo rade? Redovito se sastaju, kako je utvrđeno Zakonom o Akademiji, potiču i organiziraju znanstveni rad, umjetničku i kulturnu djelatnost, brinu se o hrvatskoj kulturnoj baštini i njezinoj afirmaciji u svijetu, bave se izdavaštvom (najznačajniji projekt im je »Hrvatska i Europa«) obnavljaju i uređuju zgrade u vlasništvu Akademije, a ponekad iznose svoje mišljenje o nekim pitanjima kao što je bio slučaj nedavne izjave o položaju hrvatskog jezika.                         g

Najava događaja

01.03.2025 - Veliko bunjevačko-šokačko prelo u Somboru

HKUD Vladimir Nazor iz Sombora organizira 91. Veliko bunjevačko-šokačko prelo koje će biti održano u subotu, 1. ožujka, u Hrvatskom domu u Somboru. Okupljanje je od 19 sati a početak programa je u 20 sati. Goste će zabavljati tamburaški sastavi Biseri iz Subotice i Fijaker iz Osijeka.

Cijena ulaznice, u koju je uračunata bogata tombola i večera je 3.200 dinara. Informacije i prodaja karata u prostorijama HKUD-a Vladimir Nazor od 18 do 20 sati, i putem telefona 025/416-019, 060/758-9002 i 064/659-0715.

02.03.2025 - Golubinačke mačkare 2025.

HKPD Tomislav iz Golubinaca organizira Golubinačke mačkare 2025. koje počinju u subotu, 1. veljače, pokladnim jahanjem u 12 sati. Program se nastavlja u nedjelju, 2. veljače, karnevalom na ulicama Golubinaca s početkom u 14 sati.

Golubinačke mačkare uvrštene su u katalog nematerijalne kulturne baštine Hrvata u Srbiji koji je izradio Zavod za kulturu vojvođanskih Hrvata.

08.02.2025 - Šokačko veče u Vajskoj

HKU Antun Sorgg iz Vajske organizira manifestaciju Šokačka večer u subotu, 8. veljače, u restranu Bački dvor s početkom u 18 sati. Za zabavu bit će zadužen Tamburaški sastav Ruže. Ulaznice se prodaju po cijeni od 3.000 dinara u što su uračunati jelo i piće za cijelu večer.

Informacije i rezervacije na brojeve telefona: Krunoslav Šimunović (069/586-5637), Vedrana Balić (060/077-5520) i Dario Bošnjak (060/577-5521).

08.02.2025 - Gupčev bal u Tavankutu

HKPD Matija Gubec iz Tavankuta organizira XVI. Gupčev bal koji će biti održan 8. veljače u velikoj dvorani Doma kulture u Donjem Tavankutu, s početkom u 19 sati. Za dobru zabavu pobrinut će se tamburaški ansambli Kvinta iz Osijeka i Biseri iz Subotice.

Cijena ulaznice s uračunatom večerom i neograničenom konzumacijom pića iznosi 3.000,00 dinara. Rezervacije su moguće na telefon: +381642015274.

15.02.2025 - Šokačko prelo u Beregu

HKPD Silvije Strahimir Kranjčević iz Berega organizira Šokačko prelo koje će biti održano u subotu, 15. veljače, u mjesnom Domu kulture, s početkom u 19 sati. Ulaznice se prodaju po cijeni od 2.300 dinara u što su uračunati jelo i piće za cijelu večer. Goste će zabavljati tamburaški sastav Đuvegije. Za informacije, rezervaciju i kupovinu karata javiti se u inbox preko Facebook stranice udruge.

15.02.2025 - Znanstveni kolokvij ZKVH-a u Zemunu o materijalnoj kulturnoj baštini Hrvata u Srbiji

Zavod za kulturu vojvođanskih Hrvata organizira 72. znanstveni kolokvij na temu Materijalna kulturna baština Hrvata u Srbiji u subotu, 15. veljače, u prostorijama župe Uznesenja Blažene Djevice Marije u Zemunu (Zmaj Jovina 24) s početkom u 18 sati. Kolokvij je organiziran u suradnji sa Zajednicom Hrvata Zemuna Ilija Okrugić uz potporu Hrvatskoga nacionalnog vijeća.

Predavač je stručni suradnik u Zavodu Branimir Kopilović, diplomirani povjesničar umjetnosti.

O višestoljetnoj nazočnosti Hrvata unutar panonskog kulturnog prostora jasno svjedoči bogato nasljeđe (graditeljstvo, likovna umjetnost, jezična baština, tradicijske vještine, običaji i dr.). Znanstveni kolokvij dio je aktivnosti Zavoda za kulturu vojvođanskih Hrvata čime započinje rad na izradi registra materijalne kulturne baštine Hrvata u Srbiji. Predavanjem će biti prezentirana cjelina kulturnog nasljeđa Hrvata u Srbiji, a dodatna pozornost bit će posvećena spomeničkoj baštini koja je uvrštena i na zajednički kalendar hrvatskih institucija za 2025. godinu.

 

 

22.02.2025 - Pokladna večer u Plavni

HKUPD Matoš iz Plavne organizira manifestaciju Pokladnu večer u subotu, 22. veljače, u restranu Bački dvor s početkom u 18 sati. Za dobru zabavu bit će zadužen Tamburaški sastav Ruže. Ulaznice se prodaju po cijeni od 2.000 dinara u što su uračunati jelo i piće za cijelu večer. Informacije i rezervacije na brojeve telefona: Igor Probojčević (060/069-3407), Lacika Sabo (063/8250-420), Krunoslav Pakledinac (065/877-8210).

  • Ministarstvo regionalnog razova i fonfova EU Repub
  • Jooble
  • Hrvatsko Nacionalno Vijeće
  • Zavod za kulturu vojvođanskih Hrvata
  • RS APV Pokrainska Vlada
  • DUZHIRH
  • Hrvatska Matica Iseljenika