Arhiv tekstova Arhiv tekstova

Tribusonov klasik i Bogdanov novitet

Gledano s komercijalnoga stanovišta, posljednja knjiga Gorana Tribusona, što ju je i u Vojvodini objavio zrenjaninski nakladnik, »Žarko Zrenjanin«, svakako je najuspješnija, što je i potvrdila književna nagrada u matičnoj (mu) Hrvatskoj, no moj osobni, a i favorit mnogih njegovih vjernih čitatelja što u Hrvatskoj, što diljem ovih prostora, pa i šire (Srednje) Europe, ostaje njegov klasični roman s polovice i drugoga kraja 80-ih godina prošlog stoljeća, »Made In U.S.A.«. To je treći roman ovog hrvatskog, veoma čitanog spisatelja, rođenog 1948. u Bjelovaru, čiji je protagonist 42-godišnji propali zagrebački odvjetnik, koji u zimu 1984/85. doživljava neobične zgode s jednim, još neobičnijim čovjekom, hrvatskoga podrijetla, ali s američkom putovnicom. Posebice su zanimljivi njihovi razgovori o sličnostima i različnostima glede hrvatskoga, točnije ex-jugoslavenskoga, i američkog načina života i pogleda na svijet.
Poslije nešto duže stanke no što je to kod njega uobičajeno, nekrunisani kralj starogradskih pjesama i bard panonske folk ostavštine i glazbe bunjevačkih Hrvata, i, uopće, etničkog muzičkog legata svih žitelja sjevera bačke ravnice svih nacionalnosti Zvonko Bogdan, oglasio se novim audio izda-njem, nosačem zvuka u formatu CD-a, na kome već pri prvom slušanju primjećujemo otklon, točnije priklon nešto urbanijem aranžmanu i osobnom ispovjednom duhu pjesama, što s čak sedam autorskih, od tuceta skladbi, predstavlja stanovito svrstavanje gospodina Bogdana u prepoznatljive songster-baladere bliže urbanom senzibilitetu primjerenom, recimo, Ibrici Jusiću ili poetsko-aranžerskom ruhu i duhu Đorđa Balaševića. A, opet, to je isti, stari, dobri Zvonko, s pomenutom kvalitetom više. Novi album starog  Majstora tek je najsvježiji dragulj u niski sve odreda izvanvremeno lijepih glazbeno - poetsko - nostalgičnih ogrlica, kojima nas ovaj vječiti mladić, s kajasima u jednoj, a mikrofonom u drugoj šaci, tako nesebično daruje  već tolike godine. I nadam se, i iskreno mu to želim, da će to činiti i nadalje, jednako toliko dugo, i još dulje…
R. G. Tilly 

Najava događaja

06.12.2024 - NIU »Hrvatska riječ«: Poziv za slanje rukopisa

NIU »Hrvatska riječ«: Poziv za slanje rukopisa

Nakladničko vijeće NIU Hrvatska riječ poziva književne autore i autorice iz Srbije koji stvaraju na standardnom hrvatskom jeziku ili dijalektalnim govorima Hrvata da šalju svoje neobjavljene rukopise radi njihove moguće objave u idućoj, 2025. godini. Rukopise je potrebno poslati u elektroničkom obliku (Word dokument) na e-mail: naklada@hrvatskarijec.rs. Rok za slanje rukopisa je do 30. studenoga 2024. godine.
O uvrštenju rukopisa u nakladnički plan za 2025. godinu odlučivat će Nakladničko vijeće NIU Hrvatska riječ. Recenzije, predgovori i pogovori se ne zahtijevaju. S autorima se sklapa ugovor o međusobnim pravima i obvezama, a prispjeli rukopisi ne vraćaju se autorima.

25.11.2024 - Smotra hrvatskog filma u Beogradu

Produkcija Teatar Stella iz Splita u suradnji sa ZHB-om Tin Ujević iz Beograda organizira od 25. do 30. studenoga 6. smotru hrvatskog filma u Beogradu. Smotra se realizira uz potporu Hrvatskog audiovizualnog centra a u spomen na redatelja i nekadašnjeg predsjednika ZHB-a Tin Ujević Stipu Ercegovića (1948. – 2023.). U glavnom programu su igrani filmovi novije produkcije a na programu će se naći i dokumentarna i kratka igrana ostvarenja, uz dio namijenjen retrospektivi. Prva dva dana manifestacije, ponedjeljak i utorak, 25. i 26. studenoga, rezervirana su za pitching forum hrvatskih kratkih igranih filmova Make it happen koji će okupiti redatelje i producente iz Hrvatske, Srbije i Albanije.

Smotra će biti održana u Art kinu Kolarac (Studentski trg 5) a službeni program počinje u srijedu, 27. studenoga, kada publiku očekuju tri filmska ostvarenja. Od 17,30 sati bit će prikazan igrani film Most na kraju na kraju svijeta redatelja Branka Ištvančića a od 19 sati dokumentarni film Spomenici hrvatskih kipara na tlu Srbije Stipe Ercegovića. Svečano otvorenje je u 20 sati, nakon kojega u 20,30 sati će biti prikazan igrani film Božji gnjev Kristijana Milića.

U četvrtak, 28. studenoga, bit će prikazana četiri filma. Od 18,30 sati na programu je kratki dokumentarni film Strossmayerov kipar – Priča o Vatroslavu Doneganiju Mihaela Kelbasa i Mirka Ćurića, u 19 sati slijedi igrani film Stigme (režija: Zdenko Jurilj) a u 20 sati bit će prikazan kratki igrani film Kaže se Čakovec (režija: Vanja Nikolić). Publika će od 20.30 sati moći pogledati igrani film Bosanski lonac u režiji Pave Marinkovića.

U petak, 29. studenoga, na programu su također četiri ostvarenja. Od 18,30 sati bit će prikazan kratki dokumentarni film Punim plućima (režija Leila Elhoweris), od 19 sati slijedi dokumentarni film Potraga za gušterom (režija Lukša Benić), a od 20 sati kratki igrani film Marko (režija: Marko Šantić). U glavnom programu od 20.30 sati na programu je igrani film Dnevnik Pauline P. u režiji Nevena Hitreca.

Za subotu, 30. studenoga, najavljena su tri filma. Od 18,30 sati na programu je igrani film Tereza 37 Danila Šerbedžije, od 20,10 sati publika će imati prilike pogledati kratki igrani film Snjeguljica (režija: Lana Barić), dok od 20,30 slijedi igrani film Punim plućima (režija: Radislav Jovanov Gonzo).

Svake večeri nakon projekcija bit će organiziran razgovor s autorima i glumcima iz prikazanih ostvarenja.

Selektorica i umjetnička direktorica 6. Smotre hrvatskog filma u Beogradu, uime produkcije Teatar Stella iz Splita je filmska i televizijska redateljica doc. dr um. Branka Bešević Gajić, a producentica i direktorica kazališna i filmska glumica Andrijana Vicković.

  • Ministarstvo regionalnog razova i fonfova EU Repub
  • Jooble
  • Hrvatsko Nacionalno Vijeće
  • Zavod za kulturu vojvođanskih Hrvata
  • RS APV Pokrainska Vlada
  • DUZHIRH
  • Hrvatska Matica Iseljenika