Arhiv tekstova Arhiv tekstova

Ra­ti­fi­ci­ran Spo­ra­zum o ma­nji­na­ma s Hr­vat­skom

Skupština SiCG ratificirala je prošloga tjedna Sporazum između Republike Hrvatske i Srbije i Crne Gore o zaštiti prava hrvatske manjine u SiCG i srpske i crnogorske u RH, kojim se garantiraju prava na slobodno korištenje materinjeg jezika i pisma, školovanje po posebnim programima, na javno obavještavanje na svom jeziku, kao i pravo razvijanja etničkog, kulturnog, jezičnog i vjerskog identiteta. SiCG i Hrvatska su se obvezale da će u službenu uporabu uvesti jezik i pismo nacionalnih manjina, omogućiti slobodno organiziranje, kulturne manifestacije i sudjelovanje u donošenju odluka koje se odnose na prava o položaju manjina.
    Za ratifikaciju Sporazuma, koji je potpisan u studenome prošle godine, glasovala su 54 zastupnika iz Srbije i 18 iz Crne Gore. Protiv su bili samo zastupnici Srpske radikalne stranke, koji su u raspravi upozorili na to da se time sklapa ugovor s Hrvatskom, »državom koja je okupirala Republiku Srpsku Krajinu i nastala na etničkom čišćenju i genocidu nad srpskim stanovništvom«.
    Jedino je ta točka dnevnog reda izazvala žestoku raspravu zastupnika. Skupština je, bez rasprave, ratificirala još desetak međunarodnih sporazuma
ŽESTOKA RASPRAVA O PROŠLOSTI: Zastupnici SRS-a su optužili Savjet ministara SiCG da se ovakvim sporazumom Srbi proglašavaju nacionalnom manjinom, a za ulazak u EU je potrebno sve vratiti na početna polazišta, kada je u Hrvatskoj bilo 750.000 Srba.
    »Ako već tjerate mak na konac, Milan Milutinović je potpisao Sporazum o normalizaciji odnosa s Hrvatskom i tog trenutka su Srbi i de fakto i de jure postali nacionalna manjina«, odgovorio je ministar za ljudska i manjinska prava SiCG Rasim Ljajić.
    Kao posebno važno, Ljajić je naveo da je Sporazumom predviđeno formiranje međuvladine mješovite komisije koja će pratiti provođenje Sporazuma, a u čijem radu će sudjelovati i predstavnici manjina.
On je rekao da bi neusvajanje ovog Sporazuma bila ne samo loša poruka Europi već i Srbima u Hrvatskoj, koji su tamo »mnogo više ugroženi nego Hrvati ovdje«.
    »Dvije godine nismo Sporazum mogli usuglasiti jer smo inzistirali na povratku«, dodao je Ljajić, i ukazao na to da je tada, uz asistenciju međunarodne zajednice, utvrđeno da on ima namjenski karakter za oblast prava kojim se garantira očuvanje nacionalnog identiteta. Ministar je objasnio da je potrebno sklopiti još dva sporazuma – o povratku Srba u Hrvatsku i o njihovoj imovini. Zastupnica DSS-a Sanda Rašković-Ivić naglasila je da je Sporazum neophodan kako bi se poslije uspjeha na lokalnim izborima u Hrvatskoj bolje zaštitilo 202.000 Srba, koliko ih ima po posljednjem popisu, i još 80.000 koji se nisu izjasnili. Ona je kazala da se Hrvatska više protivila ovom Sporazumu, jer će je, zbog problema povratka izbjeglih i njihove imovine, taj dokument više obvezivati nego SiCG.
    »Lako je ovdje srbovati«, konstatirala je Sanda Rašković-Ivić.
    Zastupnik SRS-a Dragan Todorović ocijenio je da Sporazumom »Hrvatska dobiva mogućnost da pokaže kako poštuje prava Srba i dobije legitimitet za uključenje u Europsku uniju, iako je nedavno svirepo ubojstvo starca Dušana Vidića u Karinu pokazalo da se nad Srbima tamo još uvijek nekažnjeno vrše zločini«.
    Za Sporazum su glasovali i socijalisti, jer je, po objašnjenju šefa zastupničkog kluba Dušana Bajtovića, sada potrebna mudra politika kojom bi država Srbija, uz pritisak međunarodne zajednice, pomogla Srbima u Hrvatskoj.
    Predsjednik Obora za ljudska i manjinska prava Asim Dizdarević istaknuo je da je Savjetu ministara predloženo da usvoji poseban dokument »o neophodnosti da se riješi pitanje povratka izbjeglih i njihove imovine u Hrvatskoj«.
    Skupština je ratificirala niz međunarodnih sporazuma i odbacila zahtjeve za skidanje imuniteta za nekoliko zastupnika zbog krivičnih prijava.      

               D. Dulić

Najava događaja

01.03.2025 - Veliko bunjevačko-šokačko prelo u Somboru

HKUD Vladimir Nazor iz Sombora organizira 91. Veliko bunjevačko-šokačko prelo koje će biti održano u subotu, 1. ožujka, u Hrvatskom domu u Somboru. Okupljanje je od 19 sati a početak programa je u 20 sati. Goste će zabavljati tamburaški sastavi Biseri iz Subotice i Fijaker iz Osijeka.

Cijena ulaznice, u koju je uračunata bogata tombola i večera je 3.200 dinara. Informacije i prodaja karata u prostorijama HKUD-a Vladimir Nazor od 18 do 20 sati, i putem telefona 025/416-019, 060/758-9002 i 064/659-0715.

02.03.2025 - Golubinačke mačkare 2025.

HKPD Tomislav iz Golubinaca organizira Golubinačke mačkare 2025. koje počinju u subotu, 1. veljače, pokladnim jahanjem u 12 sati. Program se nastavlja u nedjelju, 2. veljače, karnevalom na ulicama Golubinaca s početkom u 14 sati.

Golubinačke mačkare uvrštene su u katalog nematerijalne kulturne baštine Hrvata u Srbiji koji je izradio Zavod za kulturu vojvođanskih Hrvata.

08.02.2025 - Šokačko veče u Vajskoj

HKU Antun Sorgg iz Vajske organizira manifestaciju Šokačka večer u subotu, 8. veljače, u restranu Bački dvor s početkom u 18 sati. Za zabavu bit će zadužen Tamburaški sastav Ruže. Ulaznice se prodaju po cijeni od 3.000 dinara u što su uračunati jelo i piće za cijelu večer.

Informacije i rezervacije na brojeve telefona: Krunoslav Šimunović (069/586-5637), Vedrana Balić (060/077-5520) i Dario Bošnjak (060/577-5521).

08.02.2025 - Gupčev bal u Tavankutu

HKPD Matija Gubec iz Tavankuta organizira XVI. Gupčev bal koji će biti održan 8. veljače u velikoj dvorani Doma kulture u Donjem Tavankutu, s početkom u 19 sati. Za dobru zabavu pobrinut će se tamburaški ansambli Kvinta iz Osijeka i Biseri iz Subotice.

Cijena ulaznice s uračunatom večerom i neograničenom konzumacijom pića iznosi 3.000,00 dinara. Rezervacije su moguće na telefon: +381642015274.

15.02.2025 - Šokačko prelo u Beregu

HKPD Silvije Strahimir Kranjčević iz Berega organizira Šokačko prelo koje će biti održano u subotu, 15. veljače, u mjesnom Domu kulture, s početkom u 19 sati. Ulaznice se prodaju po cijeni od 2.300 dinara u što su uračunati jelo i piće za cijelu večer. Goste će zabavljati tamburaški sastav Đuvegije. Za informacije, rezervaciju i kupovinu karata javiti se u inbox preko Facebook stranice udruge.

15.02.2025 - Znanstveni kolokvij ZKVH-a u Zemunu o materijalnoj kulturnoj baštini Hrvata u Srbiji

Zavod za kulturu vojvođanskih Hrvata organizira 72. znanstveni kolokvij na temu Materijalna kulturna baština Hrvata u Srbiji u subotu, 15. veljače, u prostorijama župe Uznesenja Blažene Djevice Marije u Zemunu (Zmaj Jovina 24) s početkom u 18 sati. Kolokvij je organiziran u suradnji sa Zajednicom Hrvata Zemuna Ilija Okrugić uz potporu Hrvatskoga nacionalnog vijeća.

Predavač je stručni suradnik u Zavodu Branimir Kopilović, diplomirani povjesničar umjetnosti.

O višestoljetnoj nazočnosti Hrvata unutar panonskog kulturnog prostora jasno svjedoči bogato nasljeđe (graditeljstvo, likovna umjetnost, jezična baština, tradicijske vještine, običaji i dr.). Znanstveni kolokvij dio je aktivnosti Zavoda za kulturu vojvođanskih Hrvata čime započinje rad na izradi registra materijalne kulturne baštine Hrvata u Srbiji. Predavanjem će biti prezentirana cjelina kulturnog nasljeđa Hrvata u Srbiji, a dodatna pozornost bit će posvećena spomeničkoj baštini koja je uvrštena i na zajednički kalendar hrvatskih institucija za 2025. godinu.

 

 

22.02.2025 - Pokladna večer u Plavni

HKUPD Matoš iz Plavne organizira manifestaciju Pokladnu večer u subotu, 22. veljače, u restranu Bački dvor s početkom u 18 sati. Za dobru zabavu bit će zadužen Tamburaški sastav Ruže. Ulaznice se prodaju po cijeni od 2.000 dinara u što su uračunati jelo i piće za cijelu večer. Informacije i rezervacije na brojeve telefona: Igor Probojčević (060/069-3407), Lacika Sabo (063/8250-420), Krunoslav Pakledinac (065/877-8210).

  • Ministarstvo regionalnog razova i fonfova EU Repub
  • Jooble
  • Hrvatsko Nacionalno Vijeće
  • Zavod za kulturu vojvođanskih Hrvata
  • RS APV Pokrainska Vlada
  • DUZHIRH
  • Hrvatska Matica Iseljenika