Arhiv tekstova Arhiv tekstova

Stvarni standardi još uvijek ne postoje

Centar kompetencije za jugoistočnu Europu pri Pravnom fakultetu u Gracu, Austrija, koji u okviru znanstvenog programa austrijskog Saveznog ministarstva za obrazovanje, znanost i kulturu »NODE – Nove orijentacije k demokraciji u Europi« provodi znanstveno istraživački projekt »Europska integracija i njeni efekti na zaštitu manjina«, u suradnji s Vojvođanskim centrom za ljudska prava, organizirao je 21. svibnja u Novom Sadu raspravu na temu funkcioniranja zaštite prava nacionalnih manjina.
    U raspravi, koju je vodio voditelj ovog istraživanja profesor usporednog prava i političkih znanosti Sveučilišta u Gracu dr. Joseph Marko, sudjelovali su predstavnici pokrajinskog ombudsmana, Novosadske novinarske škole, Vojvođanskog centra za ljudska prava, romske, rumunjske i rusinske redakcije RTV Novi Sad i Hrvatskog nacionalnog vijeća, dok se veći broj planiranih sudionika nije odazvao na poziv da sudjeluje u raspravi.
    U prostorijama Novosadske novinarske škole u Novom Sadu rasprava se vodila o sljedećim temama: kvaliteta pravne regulative u Vojvodini i SiCG, politički zahtjevi predstavnika nacionalnih manjina, stanje međunacionalnih odnosa u Vojvodini, čimbenici demokratske participacije i političke stabilnosti te politika zaštite nacionalnih manjina u kontekstu nastojanja SiCG da postane članica EU.
ŠTO SU EUROPSKI STANDARDI? »Mi smo već izradili izvješća o pravnim sustavima u Hrvatskoj i Bosni i Hercegovini«, kazao je dr. Marko, »i često se kaže kako je u pravnom sustavu sve u redu. Ali za nas je od velikog interesa kako funkcioniraju ova prava u praksi i jesu li manjinska prava doprinos političkoj stabilnosti i demokratizaciji u ovim zemljama te kakav je utjecaj europske integracije na zaštitu prava manjina. Postavlja se pitanje i ima li  Europa  koncept za zaštitu prava manjina. Mi smatramo da ne postoje stvarni europski standardi, niti minimum standarda za zaštitu manjinskih prava, mada predstavnici EU i drugi akteri uvijek govore o europskim standardima. Prema mom mišljenju europskih standarda nema. Postoji Okvirni sporazum za zaštitu nacionalnih manjina u okviru Europskog vijeća, ali to je sve. Francuska, Belgija i Grčka, nisu potpisnici Okvirnog sporazuma i to je problem«.
    Prema mišljenju dr. Marka to znači da ima više koncepcija veze između države i nacije. »Mi želimo istražiti kakve su te koncepcije, kakve su veze između većine i manjine u ovim zemljama, što su predmeti konflikata i koje mogućnosti postoje za suradnju, odnosno, kakva je multikulturalnost u praksi. Mi ovdje imamo model Vojvodine, i uvijek se kaže kako je Vojvodina model tolerancije i multikulturalnosti zbog prošlosti, ali mi želimo vidjeti kako to danas funkcionira u praksi.«
    Pitanje je, smatra Marko, ima li stvarne kooperacije između većine i nacionalnih manjina, a ne samo koegzistencije u privatnom životu, gdje je osnovno pitanje i veoma teško pitanje, kako se pripadnici nacionalnih manjina mogu integrirati ne samo u društvu na lokalnoj razini nego na državnoj razini kao politički subjekti.
    Profesor Marko je također i koravnatelj Istraživačkog instituta Južnog Tirola, Europske akademije u Bolcanu, pri odjeljenju za nacionalne manjine i regionalnu autonomiju. Kako kaže, osnova modela autonomije Južnog Tirola je obrazovanje pripadnika njemačke manjine na materinjem jeziku uz obvezno učenje i talijanskog jezika u osnovnim školama i gimnazijama, zatim proporcionalnom modelu političke reprezentacije u Parlamentu i Vladi Južnog Tirola, te obveznoj dvojezičnosti u administraciji u cijelom Južnom Tirolu.«
J.D.

Najava događaja

01.03.2025 - Veliko bunjevačko-šokačko prelo u Somboru

HKUD Vladimir Nazor iz Sombora organizira 91. Veliko bunjevačko-šokačko prelo koje će biti održano u subotu, 1. ožujka, u Hrvatskom domu u Somboru. Okupljanje je od 19 sati a početak programa je u 20 sati. Goste će zabavljati tamburaški sastavi Biseri iz Subotice i Fijaker iz Osijeka.

Cijena ulaznice, u koju je uračunata bogata tombola i večera je 3.200 dinara. Informacije i prodaja karata u prostorijama HKUD-a Vladimir Nazor od 18 do 20 sati, i putem telefona 025/416-019, 060/758-9002 i 064/659-0715.

02.03.2025 - Golubinačke mačkare 2025.

HKPD Tomislav iz Golubinaca organizira Golubinačke mačkare 2025. koje počinju u subotu, 1. veljače, pokladnim jahanjem u 12 sati. Program se nastavlja u nedjelju, 2. veljače, karnevalom na ulicama Golubinaca s početkom u 14 sati.

Golubinačke mačkare uvrštene su u katalog nematerijalne kulturne baštine Hrvata u Srbiji koji je izradio Zavod za kulturu vojvođanskih Hrvata.

08.02.2025 - Šokačko veče u Vajskoj

HKU Antun Sorgg iz Vajske organizira manifestaciju Šokačka večer u subotu, 8. veljače, u restranu Bački dvor s početkom u 18 sati. Za zabavu bit će zadužen Tamburaški sastav Ruže. Ulaznice se prodaju po cijeni od 3.000 dinara u što su uračunati jelo i piće za cijelu večer.

Informacije i rezervacije na brojeve telefona: Krunoslav Šimunović (069/586-5637), Vedrana Balić (060/077-5520) i Dario Bošnjak (060/577-5521).

08.02.2025 - Gupčev bal u Tavankutu

HKPD Matija Gubec iz Tavankuta organizira XVI. Gupčev bal koji će biti održan 8. veljače u velikoj dvorani Doma kulture u Donjem Tavankutu, s početkom u 19 sati. Za dobru zabavu pobrinut će se tamburaški ansambli Kvinta iz Osijeka i Biseri iz Subotice.

Cijena ulaznice s uračunatom večerom i neograničenom konzumacijom pića iznosi 3.000,00 dinara. Rezervacije su moguće na telefon: +381642015274.

15.02.2025 - Šokačko prelo u Beregu

HKPD Silvije Strahimir Kranjčević iz Berega organizira Šokačko prelo koje će biti održano u subotu, 15. veljače, u mjesnom Domu kulture, s početkom u 19 sati. Ulaznice se prodaju po cijeni od 2.300 dinara u što su uračunati jelo i piće za cijelu večer. Goste će zabavljati tamburaški sastav Đuvegije. Za informacije, rezervaciju i kupovinu karata javiti se u inbox preko Facebook stranice udruge.

15.02.2025 - Znanstveni kolokvij ZKVH-a u Zemunu o materijalnoj kulturnoj baštini Hrvata u Srbiji

Zavod za kulturu vojvođanskih Hrvata organizira 72. znanstveni kolokvij na temu Materijalna kulturna baština Hrvata u Srbiji u subotu, 15. veljače, u prostorijama župe Uznesenja Blažene Djevice Marije u Zemunu (Zmaj Jovina 24) s početkom u 18 sati. Kolokvij je organiziran u suradnji sa Zajednicom Hrvata Zemuna Ilija Okrugić uz potporu Hrvatskoga nacionalnog vijeća.

Predavač je stručni suradnik u Zavodu Branimir Kopilović, diplomirani povjesničar umjetnosti.

O višestoljetnoj nazočnosti Hrvata unutar panonskog kulturnog prostora jasno svjedoči bogato nasljeđe (graditeljstvo, likovna umjetnost, jezična baština, tradicijske vještine, običaji i dr.). Znanstveni kolokvij dio je aktivnosti Zavoda za kulturu vojvođanskih Hrvata čime započinje rad na izradi registra materijalne kulturne baštine Hrvata u Srbiji. Predavanjem će biti prezentirana cjelina kulturnog nasljeđa Hrvata u Srbiji, a dodatna pozornost bit će posvećena spomeničkoj baštini koja je uvrštena i na zajednički kalendar hrvatskih institucija za 2025. godinu.

 

 

22.02.2025 - Pokladna večer u Plavni

HKUPD Matoš iz Plavne organizira manifestaciju Pokladnu večer u subotu, 22. veljače, u restranu Bački dvor s početkom u 18 sati. Za dobru zabavu bit će zadužen Tamburaški sastav Ruže. Ulaznice se prodaju po cijeni od 2.000 dinara u što su uračunati jelo i piće za cijelu večer. Informacije i rezervacije na brojeve telefona: Igor Probojčević (060/069-3407), Lacika Sabo (063/8250-420), Krunoslav Pakledinac (065/877-8210).

  • Ministarstvo regionalnog razova i fonfova EU Repub
  • Jooble
  • Hrvatsko Nacionalno Vijeće
  • Zavod za kulturu vojvođanskih Hrvata
  • RS APV Pokrainska Vlada
  • DUZHIRH
  • Hrvatska Matica Iseljenika