Arhiv tekstova Arhiv tekstova

Ogovaranje – praksa bez početka i kraja

Ovih dana sam dobio zadaću da napišem na spomenutu temu jednu ozbiljniju raspravu za jedan naš časopis. Listajući literaturu i tražeći odgovarajuće činjenice, da bih ovaj fenomen ogovaranja pravilno procijenio, moralno prosudio i psihološki pomogao svima onima – a to smo svi – koji pate od ogovaranja, bilo da su ogovaratelji, bilo da su ogovarani, našao sam zgodne misli na raz-nim stranama. Pošto je to nažalost, trajni porok svih ljudi, podijelit ću s vama kao neku vrstu »pabirčenja« neke misli koje mi se čine zanimljive i za razmišljanje i za poruku u ovoj rubrici.
OGOVARANJE KAO DRUŠTVENA IGRA: Uz šoljicu kave mnogi od nas se zabave pričom o tuđem životu, zaboravljajući da »žrtve« ogovaranja možemo biti svi. Psiholozi nas uvjeravaju da zbog trača ne treba gubiti glavu i padati u vatru, ali i da obično »rekla-kazala« treba razlikovati od zlonamjernog spletkarenja. Često puta nam dođe u ruku žuti tisak, čujemo na televiziji, pročitamo u novinama, a da i ne govorimo o Internetu, i tako dođemo do »provjerenih« detalja iz života javnih osoba. Mada to obično negiramo, postoje momenti kada nas bez osobitog razloga i motiva »živo« zanima ponešto iz života naših susjeda, prijatelja, kolega. Naravno, radoznalost i interesiranje nestanu, a mi smo ranjeni od onog momenta kad saznamo da smo i sami na »tapetu« i da o nama kruži trač. Mnogi misle da je ogovaranje tekovina modernog vremena, međutim, u »Aleksandrovom životu« Plutarh priznaje da nije ravnodušan na »rekla-kazala«, Tacit i Svetonije, poznati antički povjesničari, pokazali su se kao vrsni poznavatelji intimnog života rimskih imperatora. Bizantske spletke i tračeve je brižljivo prikupio i zapisao Prokopije u svojoj »Tajnoj povijesti«. Na ogovaranje nisu bili imuni ni ostala stoljeća. Spletkarilo se po dvorovima, ogovaralo i među običnim pukom. Gabriele D’Anuncio »čar« ogovaranja opisao je sljedećim riječima: »Ukoliko nekom nešto pričaš na uho, bit će mnogo spremniji da ti to povjeruje«.
    Ogovaranje često može ličiti na neku društvenu igru, da bude »lijepak«, koji članove jedne zajednice drži na okupu. Psiholozi, sociolozi i antropolozi se slažu: »zabadanje nosa« u tuđ život, je karakteristično za sve, kako za pripadnike primitivnih zajednica, tako i za stanovnike razvijenih zemalja. U malim izoliranim zajednicama, »rekla-kazala« je i danas jedna forma kontrole, glavno sredstvo za prenošenje informacija i »bič« za one koji prekrše pravila, izjavljuje talijanski sociolog Franco Ferrarotti. Dok jedna američka studija govori da ogovaranje ublažava stres, psiholog Frank McAndrew tvrdi da je ogovaranje važan čimbenik za opstanak, jer ono može pomoći da se odredi i konstruira mapa svega što je društveno dozvoljeno i prihvatljivo.
GRIJEH PROTIV DOSTOJANSTVA ČOVJEKA: Međutim, ovakvi pogledi psihologa su samo iznošenje egzaktnih činjenica i analiza. One nam pomažu da bolje razumijemo činjenicu i strašnu »razornu moć« ogovaranja koje čak za neke postaje »vezivo zajedništva«. Gdje je tu moral? Gdje je tu vjera? Gdje je tu prava antropologija? Naime, činjenica je da ogovaranje po svojoj naravi spada u najteže grijehe protiv naravi dostojanstva ljudske osobe. Tvrdimo na temelju teoloških čimbenika da je čovjek slika Božja. Nakon pada Adamova čovjek je ranjivo i često puta grešno biće. Otkupljen je velikom cijenom – krvlju Isusa Krista. Dakle, Bog ga hoće i grešnoga jer mu daje priliku i mogućnost spasenja i popravka po Isusu Kristu. Onaj koji ogovara se izravno protivi tom Božjem planu spasenja jer iznosi na javnost, makar istinite, ali negativne događaje i tajne iz privatnosti svoga bližnjega, ne zato da mu pomogne nego da mu naškodi. Tako se ogovaranje protivi Božjem zakonu, naravnom zakonu i samoj naravi čovjeka. Ni ne primjećujemo kada nastupa čas tame i postajemo robovi ogovaranja po kojemu društvo razaramo i pojedince uništavamo. Tako je ogovaranje zapravo jedno bolesno stanje koje, nažalost ni kršćanstvo nije uspjelo suzbiti, a pogotovo ne u ovo vrijeme kada je za ogovaranje »godišnje doba« i »plodno tlo«.
    Kako se uvijek događa u odsustvu glavnog aktera, »u povjerenju«, »strogoj tajnosti«, »samo tebi« i obično u »četiri oka«, ogovaranje predstavlja način da se netko kritizira, pa čak i vrijeđa, bez preuzimanja odgovornosti za rečeno. Trač je obično plod zavisti i osjećanja inferiornosti, a perfidne verbalne igre su često usmjerene na najintimnije i posve osobne sfere života. A za osobe koje imaju potrebu baviti se ogovaranjem, željom da uvijek sve prve najbolje znaju, što može biti zanimljivije od tuđega osobnog života i s time pokazuju, i nehotice, svoju bolesnu dušu.
    Što je lijek? Nema ga. Međutim, postoji barem pristup tom fenomenu. Iako često ne iznosi istinite podatke o osobi koja je predmet ogovaranja, trač može pružiti mnogo informacija o životnoj viziji, moralnim stavovima i pogledima onog tko ga je stvorio i plasirao. Iz nezadovoljstva vlastitim, ljudi se poči-nju baviti tuđim životom. Na taj način žele ispuniti prazninu, prikratiti dosadu i skrenuti pozornost sa svojih na tuđe probleme, propuste i greške. Iako se ogovaranje obično pripisuje ženskom spolu, stručnjaci jednoglasno tvrde da žene nisu veće »tračare«, kao i da su osobe sklone ogovaranju i tračarenju u stvari introvertne, nedruštvene i anksiozne ličnosti.
    Javne, ali i sve druge osobe se s pravom trude i teže svoj privatni život zadržati za sebe, daleko od radoznalih očiju i ušiju. Ali, ukoliko se nađu na »meti« osoba koje nadugo i naširoko raspredaju priče o njima, njihovim životima i pošto-poto žele sve znati, najefikasniji lijek i obrana je – ravnodušnost. Naravno, između običnog »rekla-kazala« i zlonamjernog spletkarenja postoji velika i bitna razlika. Za nas vjernike postoji jedini učinkoviti metod: molitva za ogovaratelje i molitva da ne padnemo u napast ogovaranja. Staro je pravilo: ako ne mogu pomoći, neću ni odmoći!             g

Najava događaja

01.03.2025 - Veliko bunjevačko-šokačko prelo u Somboru

HKUD Vladimir Nazor iz Sombora organizira 91. Veliko bunjevačko-šokačko prelo koje će biti održano u subotu, 1. ožujka, u Hrvatskom domu u Somboru. Okupljanje je od 19 sati a početak programa je u 20 sati. Goste će zabavljati tamburaški sastavi Biseri iz Subotice i Fijaker iz Osijeka.

Cijena ulaznice, u koju je uračunata bogata tombola i večera je 3.200 dinara. Informacije i prodaja karata u prostorijama HKUD-a Vladimir Nazor od 18 do 20 sati, i putem telefona 025/416-019, 060/758-9002 i 064/659-0715.

02.03.2025 - Golubinačke mačkare 2025.

HKPD Tomislav iz Golubinaca organizira Golubinačke mačkare 2025. koje počinju u subotu, 1. veljače, pokladnim jahanjem u 12 sati. Program se nastavlja u nedjelju, 2. veljače, karnevalom na ulicama Golubinaca s početkom u 14 sati.

Golubinačke mačkare uvrštene su u katalog nematerijalne kulturne baštine Hrvata u Srbiji koji je izradio Zavod za kulturu vojvođanskih Hrvata.

08.02.2025 - Šokačko veče u Vajskoj

HKU Antun Sorgg iz Vajske organizira manifestaciju Šokačka večer u subotu, 8. veljače, u restranu Bački dvor s početkom u 18 sati. Za zabavu bit će zadužen Tamburaški sastav Ruže. Ulaznice se prodaju po cijeni od 3.000 dinara u što su uračunati jelo i piće za cijelu večer.

Informacije i rezervacije na brojeve telefona: Krunoslav Šimunović (069/586-5637), Vedrana Balić (060/077-5520) i Dario Bošnjak (060/577-5521).

08.02.2025 - Gupčev bal u Tavankutu

HKPD Matija Gubec iz Tavankuta organizira XVI. Gupčev bal koji će biti održan 8. veljače u velikoj dvorani Doma kulture u Donjem Tavankutu, s početkom u 19 sati. Za dobru zabavu pobrinut će se tamburaški ansambli Kvinta iz Osijeka i Biseri iz Subotice.

Cijena ulaznice s uračunatom večerom i neograničenom konzumacijom pića iznosi 3.000,00 dinara. Rezervacije su moguće na telefon: +381642015274.

15.02.2025 - Šokačko prelo u Beregu

HKPD Silvije Strahimir Kranjčević iz Berega organizira Šokačko prelo koje će biti održano u subotu, 15. veljače, u mjesnom Domu kulture, s početkom u 19 sati. Ulaznice se prodaju po cijeni od 2.300 dinara u što su uračunati jelo i piće za cijelu večer. Goste će zabavljati tamburaški sastav Đuvegije. Za informacije, rezervaciju i kupovinu karata javiti se u inbox preko Facebook stranice udruge.

15.02.2025 - Znanstveni kolokvij ZKVH-a u Zemunu o materijalnoj kulturnoj baštini Hrvata u Srbiji

Zavod za kulturu vojvođanskih Hrvata organizira 72. znanstveni kolokvij na temu Materijalna kulturna baština Hrvata u Srbiji u subotu, 15. veljače, u prostorijama župe Uznesenja Blažene Djevice Marije u Zemunu (Zmaj Jovina 24) s početkom u 18 sati. Kolokvij je organiziran u suradnji sa Zajednicom Hrvata Zemuna Ilija Okrugić uz potporu Hrvatskoga nacionalnog vijeća.

Predavač je stručni suradnik u Zavodu Branimir Kopilović, diplomirani povjesničar umjetnosti.

O višestoljetnoj nazočnosti Hrvata unutar panonskog kulturnog prostora jasno svjedoči bogato nasljeđe (graditeljstvo, likovna umjetnost, jezična baština, tradicijske vještine, običaji i dr.). Znanstveni kolokvij dio je aktivnosti Zavoda za kulturu vojvođanskih Hrvata čime započinje rad na izradi registra materijalne kulturne baštine Hrvata u Srbiji. Predavanjem će biti prezentirana cjelina kulturnog nasljeđa Hrvata u Srbiji, a dodatna pozornost bit će posvećena spomeničkoj baštini koja je uvrštena i na zajednički kalendar hrvatskih institucija za 2025. godinu.

 

 

22.02.2025 - Pokladna večer u Plavni

HKUPD Matoš iz Plavne organizira manifestaciju Pokladnu večer u subotu, 22. veljače, u restranu Bački dvor s početkom u 18 sati. Za dobru zabavu bit će zadužen Tamburaški sastav Ruže. Ulaznice se prodaju po cijeni od 2.000 dinara u što su uračunati jelo i piće za cijelu večer. Informacije i rezervacije na brojeve telefona: Igor Probojčević (060/069-3407), Lacika Sabo (063/8250-420), Krunoslav Pakledinac (065/877-8210).

  • Ministarstvo regionalnog razova i fonfova EU Repub
  • Jooble
  • Hrvatsko Nacionalno Vijeće
  • Zavod za kulturu vojvođanskih Hrvata
  • RS APV Pokrainska Vlada
  • DUZHIRH
  • Hrvatska Matica Iseljenika