Arhiv tekstova Arhiv tekstova

Opće po­zna­te ge­ste

U najvećem dijelu civilizirane populacije, koja obitava na planetu Zemlji, postoje određeni i opće poznati pokreti, izraženi uz pomoć šake i njezinih prstiju, čije značenje se prenosi, možemo slobodno kazati, već tisućama godina i koji samo jednim pokretom ili radnjom zamjenjuju mnogo neizgovorenih riječi. Simbolika manualnih gesti »uči« se od najranijeg doba i često smo svjedoci kako i mališani vješto barataju, ponekad i duhovitim »nemuštim« govorom svojih malih ručica. Pa ipak ovi pokreti, iako bliski manualnom govoru nijemih, predstavljaju samo izvadak iz složenog i vjekovima unificiranog načina sporazumijevanja između osoba oštećenog sluha. Podsjećanjem na neke osnovne pokrete i njihovo uvriježeno, prihvaćeno značenje, pokušat ćemo baciti »novo svjetlo« na svima poznatu gestikulaciju.
PALAC GORE: Ovaj pokret, kojim se prvi i glavni prst izdvoji iz stisnute pesnice, svoju »prvu« popularnost je stekao još za vrijeme moćne Rimske imperije, kada su tom gestom vladari određivali sudbinu boraca (gladijatora) u areni. Gesta samo jednog ispruženog palca u smjeru neba značila je život, dok je suprotan smjer prema zemlji označavao neumitni kraj i brutalnu smrt »osuđenog«. Buduće moderno vrijeme preuzelo je određeni dio simbolike ove geste i danas se isti pokret rabi kao znak pobjede, uspjeha ili recimo naglašavanja neke dobre vijesti, te slobodno možemo apostrofirati uzdignuti palac kao »pozitivnu« radnju naglašene vrijednosti. S razvojem automobilske industrije i pojačanom koncentracijom vozila na cestama, isti pokret je, istina malo modificiran u nešto ispruženijoj varijanti, opće prihvaćen kao »autostoperski« znak i nemuštu molbu za besplatni prijevoz.
UZDIGNUTI OTVORENI DLAN: Ova gesta u velikom dijelu svijeta ima i naredbodavni karakter s kojim se zapovijeda onome tko je ispred, često puta visoko podignute ruke, da se zaustavi, odnosno stane. U svakidašnjici najčešće je rabe prometni policajci, ali i brojni sportski djelitelji pravde, naravno, svi s istim izvornim značenjem oznake »stop«. U ratnim događanjima obje podignute ruke otvorenih dlanova označavaju pak i predaju, što opet znači određeni prestanak (zaustavljanje) borbenih djelovanja.
OTVORENI DLAN PREMA DOLJE: Kada netko učini ovu gestu, najčešće pokušava izraziti određeno »žaljenje« za nekim propustom, osobnim ili tuđim, te blaže razočaranje ili, posve suprotno, potpunu indolenciju spram nečega što se dogodilo. Primjerice, kada se nešto manje vrijedno razbije ili polomi, domaćin (vlasnik stvari) na taj način stavlja do znanja krivcu da »nije važno« i da se ne nervira zbog počinjenog djela. Opet čovjek i nesvjesno čini istu radnju kada komentira »sam sa sobom« određenu radnju ili događaj u kojem je i sam involviran.
PODIGNUTI KAŽIPRST: Sličnim pokretom, kao kod palca, kada je usamljeni kažiprst (prvi prst do palca) visoko uzdignut, označava se određena želja za upozorenjem, s time što se ovog puta namjera može rastumačiti i s dozom određene srdžbe i nezadovoljstva. Ovaj pokret je naročito popularan kao »no-no«, a ponajviše ga rabe stariji prema mlađima, naglašavajući njime superiornost svog starosnog uzrasta i gotovo uvijek koristeći i određenu prijeteću grimasu na licu. U sportu ga suci koriste za posljednju prijetnju pred davanje kaznenog kartona ili čak isključenja iz igre.
ISPRUŽENI KAŽIPRST I SREDNJAK: Dva središnja ispružena prsta imaju dvojako značenje, ovisno tko ih koristi i u koju svrhu. Kako nalikuju velikom slovu »V« mogu označavati pobjedu (Victoria) i često puta su korišteni tijekom ratova kao svojevrsni oblik ohrabrivanja između boraca. Opet, posve suprotno pacifisti, borci za mir, rabe isti pokret kao simbol mira, koji je svoju najveću ekspanziju i međunarodno priznanje doživio tijekom hipi revolucije. U načelu, ovaj pokret znači pobjedu (rata ili mira) i simbolizira pozitivnost.
STISNUTA PESNICA: Zgrčeni prsti šake imaju, na svoj način, vrlo upozoravajuće značenje jer ilustriraju određeni naboj i tenziju kod osobe koja na taj način želi demonstrirati svoje raspoloženje. Ovaj pokret može simbolizirati prijetnju, ali i gestu izražavanja pozitivnog naboja, posebice u borbi ili sportu (također vrsta borbe!), kada je često propraćen adekvatnim ohrabrujućim pokličem. Često puta je ovaj simbol rabljen u raznovrsne političke svrhe, imajući određena potencirana značenja i namjere.
KAŽIPRST UPEREN U SLJEPOOČNICU: Ova gesta je dobro znana svima, pa i najmlađima, jer se od najranije životne dobi rabi kao »etiketiranje« određene ludosti, gluposti ili bilo kojeg drugog »nenormalnog ponašanja«. Osoba, kojoj je upućen ovaj pokret, njime dobiva komentar svojeg postupka, koji je opet često puta ispraćen i određenom grimasom, najčešće smiješnog predznaka.
DLAN O DLAN: Ovaj pokret, kojim se »sudaraju dva otvorena dlana, opće je poznat kao »aplauz« i označava gestu odobravanja, te izražavanja ushićenosti spram određenog događanja, trenutka ili situacije kojoj je dotična osoba svjedočila. Najčešće su to sportska borilišta, kulturna događanja, razne svetkovine, te ostala masovna okupljanja. Opet, ovaj pokret može imati obrnuto značenje, kada se u ironičnoj varijanti želi ismijati nečija glupost.
SPOJENI PALAC I KAŽIPRST (u krug): Kada se uz pomoć palca i kažiprsta načini krug, a ostali prsti se podignu u vis, dobivamo gestu kojom se označava kvaliteta nečega, najčešće se ovaj pokret rabi za izražavanje zadovoljstva prilikom konzumiranja kvalitetnog i ukusnog jela, ali i komentiranja kvalitete nekog proizvoda.
TEKSTUALNI KOMENTAR: Ekonomičnost »ručnog« razgovaranja ima svoju primjenu u brojnim situacijama kada je zbog nekih otežavajućih faktora govorna i zvučna komunikacija nemoguća, primjerice prilikom zaglušujuće buke ili komunikacije na daljinu. S druge strane, u želji da uspijemo premostiti jaz s osobama kojima je oštećen sluh i ne mogu govorno komunicirati, svi ljudi bi trebali pokušati savladati barem osnove manualne gestikulacije. Jer komunikacija je, ipak, osnovna kvaliteta svih međuljudskih odnosa…                                                                           g

Najava događaja

01.03.2025 - Veliko bunjevačko-šokačko prelo u Somboru

HKUD Vladimir Nazor iz Sombora organizira 91. Veliko bunjevačko-šokačko prelo koje će biti održano u subotu, 1. ožujka, u Hrvatskom domu u Somboru. Okupljanje je od 19 sati a početak programa je u 20 sati. Goste će zabavljati tamburaški sastavi Biseri iz Subotice i Fijaker iz Osijeka.

Cijena ulaznice, u koju je uračunata bogata tombola i večera je 3.200 dinara. Informacije i prodaja karata u prostorijama HKUD-a Vladimir Nazor od 18 do 20 sati, i putem telefona 025/416-019, 060/758-9002 i 064/659-0715.

02.03.2025 - Golubinačke mačkare 2025.

HKPD Tomislav iz Golubinaca organizira Golubinačke mačkare 2025. koje počinju u subotu, 1. veljače, pokladnim jahanjem u 12 sati. Program se nastavlja u nedjelju, 2. veljače, karnevalom na ulicama Golubinaca s početkom u 14 sati.

Golubinačke mačkare uvrštene su u katalog nematerijalne kulturne baštine Hrvata u Srbiji koji je izradio Zavod za kulturu vojvođanskih Hrvata.

08.02.2025 - Šokačko veče u Vajskoj

HKU Antun Sorgg iz Vajske organizira manifestaciju Šokačka večer u subotu, 8. veljače, u restranu Bački dvor s početkom u 18 sati. Za zabavu bit će zadužen Tamburaški sastav Ruže. Ulaznice se prodaju po cijeni od 3.000 dinara u što su uračunati jelo i piće za cijelu večer.

Informacije i rezervacije na brojeve telefona: Krunoslav Šimunović (069/586-5637), Vedrana Balić (060/077-5520) i Dario Bošnjak (060/577-5521).

08.02.2025 - Gupčev bal u Tavankutu

HKPD Matija Gubec iz Tavankuta organizira XVI. Gupčev bal koji će biti održan 8. veljače u velikoj dvorani Doma kulture u Donjem Tavankutu, s početkom u 19 sati. Za dobru zabavu pobrinut će se tamburaški ansambli Kvinta iz Osijeka i Biseri iz Subotice.

Cijena ulaznice s uračunatom večerom i neograničenom konzumacijom pića iznosi 3.000,00 dinara. Rezervacije su moguće na telefon: +381642015274.

15.02.2025 - Šokačko prelo u Beregu

HKPD Silvije Strahimir Kranjčević iz Berega organizira Šokačko prelo koje će biti održano u subotu, 15. veljače, u mjesnom Domu kulture, s početkom u 19 sati. Ulaznice se prodaju po cijeni od 2.300 dinara u što su uračunati jelo i piće za cijelu večer. Goste će zabavljati tamburaški sastav Đuvegije. Za informacije, rezervaciju i kupovinu karata javiti se u inbox preko Facebook stranice udruge.

15.02.2025 - Znanstveni kolokvij ZKVH-a u Zemunu o materijalnoj kulturnoj baštini Hrvata u Srbiji

Zavod za kulturu vojvođanskih Hrvata organizira 72. znanstveni kolokvij na temu Materijalna kulturna baština Hrvata u Srbiji u subotu, 15. veljače, u prostorijama župe Uznesenja Blažene Djevice Marije u Zemunu (Zmaj Jovina 24) s početkom u 18 sati. Kolokvij je organiziran u suradnji sa Zajednicom Hrvata Zemuna Ilija Okrugić uz potporu Hrvatskoga nacionalnog vijeća.

Predavač je stručni suradnik u Zavodu Branimir Kopilović, diplomirani povjesničar umjetnosti.

O višestoljetnoj nazočnosti Hrvata unutar panonskog kulturnog prostora jasno svjedoči bogato nasljeđe (graditeljstvo, likovna umjetnost, jezična baština, tradicijske vještine, običaji i dr.). Znanstveni kolokvij dio je aktivnosti Zavoda za kulturu vojvođanskih Hrvata čime započinje rad na izradi registra materijalne kulturne baštine Hrvata u Srbiji. Predavanjem će biti prezentirana cjelina kulturnog nasljeđa Hrvata u Srbiji, a dodatna pozornost bit će posvećena spomeničkoj baštini koja je uvrštena i na zajednički kalendar hrvatskih institucija za 2025. godinu.

 

 

22.02.2025 - Pokladna večer u Plavni

HKUPD Matoš iz Plavne organizira manifestaciju Pokladnu večer u subotu, 22. veljače, u restranu Bački dvor s početkom u 18 sati. Za dobru zabavu bit će zadužen Tamburaški sastav Ruže. Ulaznice se prodaju po cijeni od 2.000 dinara u što su uračunati jelo i piće za cijelu večer. Informacije i rezervacije na brojeve telefona: Igor Probojčević (060/069-3407), Lacika Sabo (063/8250-420), Krunoslav Pakledinac (065/877-8210).

  • Ministarstvo regionalnog razova i fonfova EU Repub
  • Jooble
  • Hrvatsko Nacionalno Vijeće
  • Zavod za kulturu vojvođanskih Hrvata
  • RS APV Pokrainska Vlada
  • DUZHIRH
  • Hrvatska Matica Iseljenika