Arhiv tekstova Arhiv tekstova

Kazali{ Kazališna linija Osijek, Sombor, Subotica, Szegedin

Jedan period u razvoju subotičkog Narodnog kazališta je završen, a otpočeo je drugi. Najpozvanija osoba za razgovor na tu temu je ravnateljica kazališta magistrica Ljubica Ristovski koja s uspjehom vodi ovu kuću već petu sezonu.
  »Jedna od faza strateškog razvoja kuće je završena, a odmah je otpočela nova. Prva faza razvoja se odnosila na konsolidaciju samog prostora za igru, naime, ja sam naslijedila na početku rada samo malu salu koja nije bila opremljena u tehničkom smislu. Osim toga morali smo sanirati krov pošto je došlo do prokišnjavanja, da ne kažem da je otpao i plafon, što je sve izazvalo dodatne materijalne troškove i onemogućilo rad kazališta na šest mjeseci. Sada je to iza nas, a pokraj male sale preuređen je i prostor bivšeg kina Jadran u sada postojeću veliku scenu Jadran, tako da sada konačno imamo dva prostora u kojima možemo igrati predstave. Scena Jadran nalikuje na scene u okruženju i tu prije svega mislim na scene vojvođanskih kazališta. Rezultat toga je da nakon 25 godina subotičko kazalište bude domaćin Festivala profesionalnih kazališta Vojvodine, koji će se održati u periodu od 17. do 24. travnja ove godine. To je festival na kojem će publika imati prilike da vidi najbolje predstave vojvođanskih kazališta«, kaže Ljubica Ristovski ističući, kako je sam razvoj kazališta koncipiran dugoročnom strategijom, a pokraj osiguranja tehničkih uvjeta, najvažniji je kvalitetan repertoar, kao i dovođenje mladih ljudi u ansambl, jer bez »svježe krvi« nema pravih predstava te se nastoji da u kazalištu rade kako mladi, tako i vrhunski redatelji.
JUBILEJ I REGIONALNA SU-RADNJA: »U ovoj godini naše kazalište slavi 150 godina od osniva-nja. Kazališna zgrada je izgrađena 1854. godine i mi u njoj živimo i radimo uz popravke ili rušenja, kako hoćete. Trenutno obje drame igraju 22 različita naslova. Ovog mjeseca igramo 36 predstava. To je lijepa brojka, ali kada bi bili tehnički opremljeniji i imali obučenije osoblje, mogli bi u budućnosti stići i do brojke od 60 predstava mjesečno. Planirali smo da jubilej i festival obavimo u nizu, ali zbog privremenog financiranja, proslava jubileja 150 godina od osnivanja kazališta je ostavljena za jesen«, kaže gđa Ristovski o obilježavanju jubileja kazališta.
Kakva je suradnja s drugim kazalištima na regionalnom nivou?
»Počela se ostvarivati suradnja s Hrvatskim narodnim kazalištem iz Osijeka. Publika je imala nedavno prigodu vidjeti predstavu te kuće »Ujka Vanja«. Ja sam nedavno bila u Osijeku i s intendantom osječkog kazališta dogovorena je za ovu sezonu razmjena gotovih predstava. Planiramo s te razmjene prijeći i na razmjenu autora, redatelja i glumaca. Isto nam je u planu da istu vrste suradnje ostvarimo sa Segedinskim kazalištem, tako da je naš plan napraviti regionalni četverokut na relaciji Osijek, Segedin, Sombor i Subotica. Treba istaći da i osječko i segedinsko kazalište imaju operu. Iako je scena »Jadran« velika, njoj ipak fale džepovi, tehnička vrata, ali to neće smetati da na njoj subotička publika vidi manje operne forme. Također se nadam da će tijekom lipnja opet doći do gostovanja HNK iz Osijeka. Najviše bih voljela da dođu s posljednjom premijerom, odličnim vodviljem »San gospodina lovca« po tekstu Fejdoa.
Hoće li subotičko Narodno kazalište ići na gostovanje u Osijek?
Naše kazalište tijekom travnja gostuje u Osijeku s predstavom »Heda Gabler« u režiji Dušana Petrovića po klasičnom Ibzenovom tekstu. Plan je da i na taj način, mijenjajući predstave, za početak zajedno pokušamo voditi repertoarsku politiku. Pokraj toga, evo već dvije godine otkako je oformljena zajednica profesionalnih kazališta Vojvodine, i mi smo intenzivirali regionalnu suradnju vojvođanskih kazališta, tako što imamo intenzivnu suradnju i razmjenjujemo predstave sa Zrenjaninskim, Somborskim, Kikind-skim, Srpskim narodnim pozorištem i Újvidéki szinházom iz Novog Sada. Svi ti oblici suradnje uspjeli su zahvaljujući Zajednici profesionalnih kazališta.
DOBRA PREDSTAVA NEMA CIJENU: Je li godišnji proračun za produkciju subotičkog Narodnog kazališta zadovoljavajući?
Trudim se da naše kazalište godišnje izbaci četiri nove predstave na oba jezika. No, naš proračun u odnosu na, recimo, proračun beogradskih kazališta, koja su svoj status na svu sreću bolje riješila, je takav da je osam naših predstava po cijeni produkcije ekvivalent dvije beogradske premijere. No, nama ostaje da nastavimo još ambicioznije, da idemo u nove projekte, da obnav-ljamo ansambl i da nastojimo dobiti još više sredstava, jer dobra reprezentativna predstava ‘nema cijenu’. Recimo »Bakanalije« su reprezentativna predstava našeg kazališta, po tekstu Gorana Stefanovskog, a u režiji Kokana Mladenovića, i ta predstava je dobila nagradu »Gordan Černodrimski« u Makedoniji, što je ekvivalent Sterijinoj nagradi. Tamo je i uspostavljena suradnja s Bitolskim teatrom koji, evo, dolazi već sljedeći četvrtak 11. ožujka s predstavom »Marisol« u režiji Vladimira Milčina, kaže Ljubica Ristovski o aktualnim događanjima i planovima subotičkog Narodnog kazališta

Najava događaja

06.12.2024 - NIU »Hrvatska riječ«: Poziv za slanje rukopisa

NIU »Hrvatska riječ«: Poziv za slanje rukopisa

Nakladničko vijeće NIU Hrvatska riječ poziva književne autore i autorice iz Srbije koji stvaraju na standardnom hrvatskom jeziku ili dijalektalnim govorima Hrvata da šalju svoje neobjavljene rukopise radi njihove moguće objave u idućoj, 2025. godini. Rukopise je potrebno poslati u elektroničkom obliku (Word dokument) na e-mail: naklada@hrvatskarijec.rs. Rok za slanje rukopisa je do 30. studenoga 2024. godine.
O uvrštenju rukopisa u nakladnički plan za 2025. godinu odlučivat će Nakladničko vijeće NIU Hrvatska riječ. Recenzije, predgovori i pogovori se ne zahtijevaju. S autorima se sklapa ugovor o međusobnim pravima i obvezama, a prispjeli rukopisi ne vraćaju se autorima.

25.11.2024 - Smotra hrvatskog filma u Beogradu

Produkcija Teatar Stella iz Splita u suradnji sa ZHB-om Tin Ujević iz Beograda organizira od 25. do 30. studenoga 6. smotru hrvatskog filma u Beogradu. Smotra se realizira uz potporu Hrvatskog audiovizualnog centra a u spomen na redatelja i nekadašnjeg predsjednika ZHB-a Tin Ujević Stipu Ercegovića (1948. – 2023.). U glavnom programu su igrani filmovi novije produkcije a na programu će se naći i dokumentarna i kratka igrana ostvarenja, uz dio namijenjen retrospektivi. Prva dva dana manifestacije, ponedjeljak i utorak, 25. i 26. studenoga, rezervirana su za pitching forum hrvatskih kratkih igranih filmova Make it happen koji će okupiti redatelje i producente iz Hrvatske, Srbije i Albanije.

Smotra će biti održana u Art kinu Kolarac (Studentski trg 5) a službeni program počinje u srijedu, 27. studenoga, kada publiku očekuju tri filmska ostvarenja. Od 17,30 sati bit će prikazan igrani film Most na kraju na kraju svijeta redatelja Branka Ištvančića a od 19 sati dokumentarni film Spomenici hrvatskih kipara na tlu Srbije Stipe Ercegovića. Svečano otvorenje je u 20 sati, nakon kojega u 20,30 sati će biti prikazan igrani film Božji gnjev Kristijana Milića.

U četvrtak, 28. studenoga, bit će prikazana četiri filma. Od 18,30 sati na programu je kratki dokumentarni film Strossmayerov kipar – Priča o Vatroslavu Doneganiju Mihaela Kelbasa i Mirka Ćurića, u 19 sati slijedi igrani film Stigme (režija: Zdenko Jurilj) a u 20 sati bit će prikazan kratki igrani film Kaže se Čakovec (režija: Vanja Nikolić). Publika će od 20.30 sati moći pogledati igrani film Bosanski lonac u režiji Pave Marinkovića.

U petak, 29. studenoga, na programu su također četiri ostvarenja. Od 18,30 sati bit će prikazan kratki dokumentarni film Punim plućima (režija Leila Elhoweris), od 19 sati slijedi dokumentarni film Potraga za gušterom (režija Lukša Benić), a od 20 sati kratki igrani film Marko (režija: Marko Šantić). U glavnom programu od 20.30 sati na programu je igrani film Dnevnik Pauline P. u režiji Nevena Hitreca.

Za subotu, 30. studenoga, najavljena su tri filma. Od 18,30 sati na programu je igrani film Tereza 37 Danila Šerbedžije, od 20,10 sati publika će imati prilike pogledati kratki igrani film Snjeguljica (režija: Lana Barić), dok od 20,30 slijedi igrani film Punim plućima (režija: Radislav Jovanov Gonzo).

Svake večeri nakon projekcija bit će organiziran razgovor s autorima i glumcima iz prikazanih ostvarenja.

Selektorica i umjetnička direktorica 6. Smotre hrvatskog filma u Beogradu, uime produkcije Teatar Stella iz Splita je filmska i televizijska redateljica doc. dr um. Branka Bešević Gajić, a producentica i direktorica kazališna i filmska glumica Andrijana Vicković.

  • Ministarstvo regionalnog razova i fonfova EU Repub
  • Jooble
  • Hrvatsko Nacionalno Vijeće
  • Zavod za kulturu vojvođanskih Hrvata
  • RS APV Pokrainska Vlada
  • DUZHIRH
  • Hrvatska Matica Iseljenika