Arhiv tekstova Arhiv tekstova

Univerzum u kapi rose

U danima od 13. do 27. veljače u Zagrebu su u organizaciji Veleposlanstva Ukrajine u Republici Hrvatskoj i Knjižnice grada Zagreba, održani dani rusinske i ukrajinske kulture, a uz pomoć Središnje knjižnice Rusina i Ukrajinaca RH, Saveza Rusina i Ukrajinaca, i KPD Rusina i Ukrajinaca Zagreba.
   Program literarnih, glazbenih večeri, te prikazivanje igranih filmova pratile su izložbe u prostorijama Gradske knjižnice na Starčevićevom trgu, a na njima je bila predstavljena izdavačka djelatnost tih manjina u Hrvatskoj, predmeti iz etnografske zbirke sela Petrovci, kratki pregled povijesti ukrajinske države, dečije knjige na rusinskom i ukrajinskom jeziku, ručni radovi, te predmeti iz svakodnevnog života.
VEČER KNJIŽEVNOSTI: Posljednje večeri, u petak 27. veljače, održana je večer rusinske književnosti »Univerzum u kapi rose« na kojoj je gost bio akademik Julijan Tamaš, profesor na Katedri za rusinski jezik i književnost na Filozofskom fakultetu u Novom Sadu. Književna večer je bila i početak obilježavanja stogodišnjice rusinske književne tradicije, pošto je prvo literarno djelo ispjevano 1904. godine baš u Zagrebu. U to vrijeme je Gabriel Kostelnik (rodom iz Ruskog Krstura, svećenik, napisao je prvu gramatiku) učenik u zagrebačkoj gimnaziji ispjevao prvo umjetničko djelo književne umjetnosti »Idilski vijenac«. Kasnije je kao student teologije od 1906.-1912. godine objavio tri knjige na hrvatskom jeziku. Prijateljevao je sa zagrebačkim profesorom Franjom Mar-kovićem, a u njegovim djelima vidimo tragove Preradovića, Mraza, Šenoe i onoga što se naziva hrvatskom secesijom.
   Godine 1923. Gabriel Kostelnik je napisao i prvu rusinsku gramatiku, a za današnju književnost Rusina može se reći da je to književnost kodificiranog slovenskog jezika za koji ne treba govoriti ni da je mali ni da je veliki, jer najprirodniji kontakt između bića i univerzuma njegov je maternji jezik, na njemu čovjek može iskazati svoje najčulnije i najnježnije riječi, a univerzum je vječan i sve čuva u sebi – naglasio je dr Julijan Tamaš.
POVIJEST DUGA 170 GODINA: Na toj književnoj večeri gost je bio i prof. Vinko Zidarić, mr. Oksana Timko, akademik HAZU dr. Aleksandar Flaker, poznavatelji rusinske književnosti, te kulture i folklora koji u Hrvatskoj žive 170 godina. Za prof. dr .Julijana Tamaša se takodjer može reći da je đak zagrebačke filološke škole, pošto je magistrirao kod akademika Aleksandara Flakera, i doktorirao kod dr. Svete Markovića.

Najava događaja

06.12.2024 - NIU »Hrvatska riječ«: Poziv za slanje rukopisa

NIU »Hrvatska riječ«: Poziv za slanje rukopisa

Nakladničko vijeće NIU Hrvatska riječ poziva književne autore i autorice iz Srbije koji stvaraju na standardnom hrvatskom jeziku ili dijalektalnim govorima Hrvata da šalju svoje neobjavljene rukopise radi njihove moguće objave u idućoj, 2025. godini. Rukopise je potrebno poslati u elektroničkom obliku (Word dokument) na e-mail: naklada@hrvatskarijec.rs. Rok za slanje rukopisa je do 30. studenoga 2024. godine.
O uvrštenju rukopisa u nakladnički plan za 2025. godinu odlučivat će Nakladničko vijeće NIU Hrvatska riječ. Recenzije, predgovori i pogovori se ne zahtijevaju. S autorima se sklapa ugovor o međusobnim pravima i obvezama, a prispjeli rukopisi ne vraćaju se autorima.

25.11.2024 - Smotra hrvatskog filma u Beogradu

Produkcija Teatar Stella iz Splita u suradnji sa ZHB-om Tin Ujević iz Beograda organizira od 25. do 30. studenoga 6. smotru hrvatskog filma u Beogradu. Smotra se realizira uz potporu Hrvatskog audiovizualnog centra a u spomen na redatelja i nekadašnjeg predsjednika ZHB-a Tin Ujević Stipu Ercegovića (1948. – 2023.). U glavnom programu su igrani filmovi novije produkcije a na programu će se naći i dokumentarna i kratka igrana ostvarenja, uz dio namijenjen retrospektivi. Prva dva dana manifestacije, ponedjeljak i utorak, 25. i 26. studenoga, rezervirana su za pitching forum hrvatskih kratkih igranih filmova Make it happen koji će okupiti redatelje i producente iz Hrvatske, Srbije i Albanije.

Smotra će biti održana u Art kinu Kolarac (Studentski trg 5) a službeni program počinje u srijedu, 27. studenoga, kada publiku očekuju tri filmska ostvarenja. Od 17,30 sati bit će prikazan igrani film Most na kraju na kraju svijeta redatelja Branka Ištvančića a od 19 sati dokumentarni film Spomenici hrvatskih kipara na tlu Srbije Stipe Ercegovića. Svečano otvorenje je u 20 sati, nakon kojega u 20,30 sati će biti prikazan igrani film Božji gnjev Kristijana Milića.

U četvrtak, 28. studenoga, bit će prikazana četiri filma. Od 18,30 sati na programu je kratki dokumentarni film Strossmayerov kipar – Priča o Vatroslavu Doneganiju Mihaela Kelbasa i Mirka Ćurića, u 19 sati slijedi igrani film Stigme (režija: Zdenko Jurilj) a u 20 sati bit će prikazan kratki igrani film Kaže se Čakovec (režija: Vanja Nikolić). Publika će od 20.30 sati moći pogledati igrani film Bosanski lonac u režiji Pave Marinkovića.

U petak, 29. studenoga, na programu su također četiri ostvarenja. Od 18,30 sati bit će prikazan kratki dokumentarni film Punim plućima (režija Leila Elhoweris), od 19 sati slijedi dokumentarni film Potraga za gušterom (režija Lukša Benić), a od 20 sati kratki igrani film Marko (režija: Marko Šantić). U glavnom programu od 20.30 sati na programu je igrani film Dnevnik Pauline P. u režiji Nevena Hitreca.

Za subotu, 30. studenoga, najavljena su tri filma. Od 18,30 sati na programu je igrani film Tereza 37 Danila Šerbedžije, od 20,10 sati publika će imati prilike pogledati kratki igrani film Snjeguljica (režija: Lana Barić), dok od 20,30 slijedi igrani film Punim plućima (režija: Radislav Jovanov Gonzo).

Svake večeri nakon projekcija bit će organiziran razgovor s autorima i glumcima iz prikazanih ostvarenja.

Selektorica i umjetnička direktorica 6. Smotre hrvatskog filma u Beogradu, uime produkcije Teatar Stella iz Splita je filmska i televizijska redateljica doc. dr um. Branka Bešević Gajić, a producentica i direktorica kazališna i filmska glumica Andrijana Vicković.

  • Ministarstvo regionalnog razova i fonfova EU Repub
  • Jooble
  • Hrvatsko Nacionalno Vijeće
  • Zavod za kulturu vojvođanskih Hrvata
  • RS APV Pokrainska Vlada
  • DUZHIRH
  • Hrvatska Matica Iseljenika