Arhiv tekstova Arhiv tekstova

Svjedok jednog vremena

U sklopu proslave petogodišnje obljetnice postojanja i djelovanja Hrvatskog akademskog društva 5. ožujka u Subotici je održano predavanje Dušana Bilandžića, znamenitog političara, profesora, člana Hrvatske akademije znanosti i umjetnosti.
    Bilandžić je bio sudionik mnogih važnih političkih događaja proteklih šezdesetak godina te je predavanje bilo i neka vrsta svjedočenja o stvaranju i raspadu druge Jugoslavije. Tri kompleksa tema obuhvatio je Bilandžić u svojem predavanju: prvo, korijene raspada Jugoslavije, drugo, ratove na tlu bivše Jugoslavije i treće – što možemo očekivati u budućnosti.
IZVANA CVJETA, IZNUTRA SE RASPADA: Prema Bilandžiću, sudioniku ovih događanja, »1962. godine na jednom sastanku koji je trajao tri dana postavljena je dijagnoza da će se Jugoslavija vjerojatno raspasti ali to nisu rekli antikomunisti već dva osnivača Jugoslavije – Tito i Kardelj. Postavlja se pitanje kakva je to situacija u kojoj osnivač Jugoslavije Tito, predviđa raspad Jugoslavije, tim prije što je tada Jugoslavija ulazila u dvanaestu godinu najveće stope industrijskog rasta godišnje, prva na svijetu uz Japan. To je vrijeme kada milijuni odlaze s njiva, blata, u gradove, ljudi se školuju, svi imaju perspektivu, sve se lijepo razvija, besplatno je školovanje, socijalno osiguranje, zaposlenje više-manje sigurno, dakle, to je vrijeme kada zemlja cvjeta. Međutim ona izvana cvjeta a iznutra se raspada. Tito je napravio prijelom 1964. godine smatrajući da se socijalizam i Jugoslavija mogu spasiti samo ako se stvori konfederacija i ako se prema nacijama u Jugoslaviji odnose kao razvijenim, modernim nacijama. Unošenje konfederalnih elemenata Ustavnim amandmanima i Ustavom počeo je međutim dizati na noge intelektualnu i političku elitu u Beogradu. Oni su smatrali da stvari kreću, kako su rekli, protiv Srbije, i polako se kod njih stvorila slika da su Tito i Kardelj zapravo najveći smrtni neprijatelji Srbije. Pokušalo se i s revizijom Ustava i rušenj-em Tita, ali kako to nije bilo moguće, sačekalo se da Tito umre i onda se krenulo u akciju.«
ZASTRAŠUJUĆA NADMOĆ: »Slobodan Milošević i njegova ekipa – naročito intelektualna – procijenila je krajem osamdesetih kako imaju zastrašujuću nadmoć prema protivnicima. U čemu se sastojala ta nadmoć? Milošević je procijenio: ‘Imamo Savez komunista i JNA koji su za Jugoslaviju, imamo oba bloka i Zapadni i Istočni za Jugoslaviju, jer su tada po logici inercije oni podržavali opstanak Jugoslavije, imamo kapital savezni, imamo međunarodne veze, diplomaciju, imamo sve. To su elementi komparativne prednosti prema svim našim eventualnim protivnicima i možemo ići u akciju. Čak je toliko zaprepašćujući negativni odnos za naše protivnike da će oni kapitulirati i prije nego što mi krenemo’, smatrao je Milošević i krenuo u akciju 1989. Međutim, preko noći sve prednosti su se istopile. Raspao se SKJ, pao je Berlinski zid, raspao se SSSR, armija se koleba kao višenacionalna struktura, a Milošević to jednostavno ne vidi i ide dalje kao da su prednosti koje je imao na početku ostale trajne. On nije htio uvažiti te promjene, a morao je, odmah čim se raspao SKJ, čim je pao Berlinski zid, procijeniti da je to nova historijska situacija. Ali nacionalizam je slijep, bez obzira čiji, svaki je slijep na svoj način. To oni nisu vidjeli, išli su dalje, srljali i srljali, i dogodilo se sve što se dogodilo.«
BUDUĆNOST JE U EUROPI: Kraj predavanja Bilandžić je posvetio predviđanju budućnosti Balkana, koja se sada traži u Europskoj uniji, koja živi i razvija se od Rimskih ugovora 1957. godine. »Proces ujedinjavanja Europe nastavlja se u 21. stoljeću; ona ne može tolerirati da mali balkanski narodi, koji čine od 0,2 do 1 posto europske populacije, ugroze njezino ujedinjavanje. Zato je ona u ljeto 1999. godine, pokrenula projekt globalnoga rješenja za jugoistočnu Europu, koja se mora pacificirati, uspostaviti normalne međusobne odnose, razviti demokratske institucije, iskorijeniti naslijeđene nacionalističko-šovinističke ideologije, da bi s vremenom, u novomu civilizacijskom ruhu, mogla biti primljena u Europsku uniju. Bit će to bolan i dugotrajan proces, ali druge alternative nema.«

Najava događaja

06.12.2024 - NIU »Hrvatska riječ«: Poziv za slanje rukopisa

NIU »Hrvatska riječ«: Poziv za slanje rukopisa

Nakladničko vijeće NIU Hrvatska riječ poziva književne autore i autorice iz Srbije koji stvaraju na standardnom hrvatskom jeziku ili dijalektalnim govorima Hrvata da šalju svoje neobjavljene rukopise radi njihove moguće objave u idućoj, 2025. godini. Rukopise je potrebno poslati u elektroničkom obliku (Word dokument) na e-mail: naklada@hrvatskarijec.rs. Rok za slanje rukopisa je do 30. studenoga 2024. godine.
O uvrštenju rukopisa u nakladnički plan za 2025. godinu odlučivat će Nakladničko vijeće NIU Hrvatska riječ. Recenzije, predgovori i pogovori se ne zahtijevaju. S autorima se sklapa ugovor o međusobnim pravima i obvezama, a prispjeli rukopisi ne vraćaju se autorima.

25.11.2024 - Smotra hrvatskog filma u Beogradu

Produkcija Teatar Stella iz Splita u suradnji sa ZHB-om Tin Ujević iz Beograda organizira od 25. do 30. studenoga 6. smotru hrvatskog filma u Beogradu. Smotra se realizira uz potporu Hrvatskog audiovizualnog centra a u spomen na redatelja i nekadašnjeg predsjednika ZHB-a Tin Ujević Stipu Ercegovića (1948. – 2023.). U glavnom programu su igrani filmovi novije produkcije a na programu će se naći i dokumentarna i kratka igrana ostvarenja, uz dio namijenjen retrospektivi. Prva dva dana manifestacije, ponedjeljak i utorak, 25. i 26. studenoga, rezervirana su za pitching forum hrvatskih kratkih igranih filmova Make it happen koji će okupiti redatelje i producente iz Hrvatske, Srbije i Albanije.

Smotra će biti održana u Art kinu Kolarac (Studentski trg 5) a službeni program počinje u srijedu, 27. studenoga, kada publiku očekuju tri filmska ostvarenja. Od 17,30 sati bit će prikazan igrani film Most na kraju na kraju svijeta redatelja Branka Ištvančića a od 19 sati dokumentarni film Spomenici hrvatskih kipara na tlu Srbije Stipe Ercegovića. Svečano otvorenje je u 20 sati, nakon kojega u 20,30 sati će biti prikazan igrani film Božji gnjev Kristijana Milića.

U četvrtak, 28. studenoga, bit će prikazana četiri filma. Od 18,30 sati na programu je kratki dokumentarni film Strossmayerov kipar – Priča o Vatroslavu Doneganiju Mihaela Kelbasa i Mirka Ćurića, u 19 sati slijedi igrani film Stigme (režija: Zdenko Jurilj) a u 20 sati bit će prikazan kratki igrani film Kaže se Čakovec (režija: Vanja Nikolić). Publika će od 20.30 sati moći pogledati igrani film Bosanski lonac u režiji Pave Marinkovića.

U petak, 29. studenoga, na programu su također četiri ostvarenja. Od 18,30 sati bit će prikazan kratki dokumentarni film Punim plućima (režija Leila Elhoweris), od 19 sati slijedi dokumentarni film Potraga za gušterom (režija Lukša Benić), a od 20 sati kratki igrani film Marko (režija: Marko Šantić). U glavnom programu od 20.30 sati na programu je igrani film Dnevnik Pauline P. u režiji Nevena Hitreca.

Za subotu, 30. studenoga, najavljena su tri filma. Od 18,30 sati na programu je igrani film Tereza 37 Danila Šerbedžije, od 20,10 sati publika će imati prilike pogledati kratki igrani film Snjeguljica (režija: Lana Barić), dok od 20,30 slijedi igrani film Punim plućima (režija: Radislav Jovanov Gonzo).

Svake večeri nakon projekcija bit će organiziran razgovor s autorima i glumcima iz prikazanih ostvarenja.

Selektorica i umjetnička direktorica 6. Smotre hrvatskog filma u Beogradu, uime produkcije Teatar Stella iz Splita je filmska i televizijska redateljica doc. dr um. Branka Bešević Gajić, a producentica i direktorica kazališna i filmska glumica Andrijana Vicković.

  • Ministarstvo regionalnog razova i fonfova EU Repub
  • Jooble
  • Hrvatsko Nacionalno Vijeće
  • Zavod za kulturu vojvođanskih Hrvata
  • RS APV Pokrainska Vlada
  • DUZHIRH
  • Hrvatska Matica Iseljenika