Arhiv tekstova Arhiv tekstova

Zašti­ta od gra­da

oš odavna jedan od najvećih neprijatelja vojvođanskih poljoprivrednika i njihovih usjeva je jedna od najneugodnijih elementarnih nepogoda – jaki grad. Napredna tehnologija sofisticirane obrane, kojom razvijeni svijet već dugo vlada, do skora je bila posve nedostupna u našem okruženju. Ali odnedavno, stvari su se počele mijenjati na bolje…
    U kratkim crtama udžbeničkog pojašnjenja dat ćemo prikaz znanstvenih prijedloga za efikasnije povećanje poljoprivredno-proizvodnih potencijala Vojvodine, koji su ogromni, ali se nedovoljno koriste.
CENTAR ZA PROTUGRADNU OBRANU: Centar je u stvari kompleks zgrada iznad kojih je smještena radarska postaja u obliku zemljine kugle. Ovaj centar ima skoro sve karakteristike meteoroloških stanica koje koristi za jedan dio svojih aktivnosti, iako posjeduje radarske uređaje za promatranje i radio link, kojim je povezan sa sličnim i istovjetnim centrima u zemlji. Njegov osnovni zadatak je organizacija, upravljanje i kontrola protugradnom zaštitom u kružnom dometu od 50 do 70 kilometara i površinom od oko 800.000 hektara.
    U radarskom centru radi 15 ljudi u dvije smjene, tako da je centar aktivan 24 sata na dan. Posao koji se odnosi na uočavanje, praćenje i identifikaciju oblaka, a posebice gradonosnih oblaka, je kompjuteriziran. U postaji rade iskusni meteorolozi koji na osnovu izgleda oblaka, njihove brzine kretanja i drugih važnih meteoroloških podataka profesionalno predlažu uporabu protugradnih raketa. Međutim, odluke o uporabi protugradnih raketa donose radnici radarskog centra uz suradnju s glavnim centrom u Beogradu i uz suglasnost kontrole leta s aerodroma u Beogradu zbog koordinacije među centrima u zemlji i sigurnog preleta zrakoplova nad teritorijem određenog radarskog centra. Svaki radarski centar ima protugradne stanice koje su pravilno raspoređene po teritoriju samog cencentra za što uspješniju protugradnu zaštitu.
    Protugradne postaje razmještene su po selima i njima rukovode mještani koji su u pridruženom radnom odnosu s Centrom za protugradnu zaštitu (obranu). Oni su radio vezom u kontaktu s Centrom 24 sata dnevno. Na osnovu radarskog promatranja osoblje Centra donosi odluku o stupnju urgentnosti, odnosno o pripravnosti ljudstva u postajama. U slučaju realnih izgleda da oblaci s ledom ugroze teritorij pod odgovornošću ovog centra, alertnost (visoki stupanj pripravnosti) svakog člana ponaosob i cijele ekipe u centru i postajama se naglo povećava.
PROTUGRADNE RAKETE: Rakete s kojima protugradne postaje raspolažu su manjeg ili srednjeg dometa i isključivo su domaće proizvodnje. Rakete ne djeluju na principu eksplozivnog razaranja ledonosnih oblaka, već kemijski, pretvarajući led u oblacima u kišu pod djelovanjem srebro-bromida. Osnovni princip djelovanja raketa je u izazivanju konkurencije između prirodnih jezgara kristalizacije, tj. u poticaju formiranja što većeg broja jezgara kristalizacije sa što manjim promjerom. Sitnija jezgra kristalizacije se lakše i brže pretvaraju u kišne kapi, a ako i dospiju na zemlju, nanose manje štete usjevima. Pokraj raketa, i software za kompjutorske sustave ovog centra je rezultat napora stručnjaka iz Niša. Oni neprekidno prikupljaju podatke, proučavaju zamjerke i savjete svojih kolega iz svih centara, ažuriraju postojeće i unapređuju nove centre za protugradnu obranu.
VOJVOĐANSKI POTENCIJALI: Takav je na primjer novi centar na Fruškoj Gori koji pokriva do nedavno neobuhvaćeni dio Vojvodine. On ima savršeniji software i funkcionalniju konfiguraciju hardwarea.
    Potencijali centra u Bajši su mnogo veći od zaduženja koje rutinski obavlja. Ova postaja bi mogla da podatke o mogućim nepogodama urgentno priopćava poljoprivrednim djelatnicima, industriji i naseljima. Točno je da ti podaci u svakom slučaju dospiju do korisnika informacija, ali su onda šturi, kratki, uopćeni i obično dospijevaju do korisnika kasno. Ako se usporede iznosi šteta od prosječnih nepogoda s troškovima ovakve postaje, onda se dobije takav odnos koji nameće samo jedno pitanje: zbog čega se ti potencijali ne koriste i direktno?
    U našoj zemlji ima 12 ovakvih ili veoma sličnih centara. Oni su međusobno povezani i mogu, kada se za to ukaže potreba, međusobno razmjenjivati informacije. Njihov zajednički centar, koji od svih njih prihvaća informacije, nalazi se u Beogradu. On ne vrši promatranje već obavlja klasifikaciju podataka, koordinira rad među centrima i ažurirane podatke šalje višim informacionim sistemima na daljnju obradu. 

Najava događaja

06.12.2024 - NIU »Hrvatska riječ«: Poziv za slanje rukopisa

NIU »Hrvatska riječ«: Poziv za slanje rukopisa

Nakladničko vijeće NIU Hrvatska riječ poziva književne autore i autorice iz Srbije koji stvaraju na standardnom hrvatskom jeziku ili dijalektalnim govorima Hrvata da šalju svoje neobjavljene rukopise radi njihove moguće objave u idućoj, 2025. godini. Rukopise je potrebno poslati u elektroničkom obliku (Word dokument) na e-mail: naklada@hrvatskarijec.rs. Rok za slanje rukopisa je do 30. studenoga 2024. godine.
O uvrštenju rukopisa u nakladnički plan za 2025. godinu odlučivat će Nakladničko vijeće NIU Hrvatska riječ. Recenzije, predgovori i pogovori se ne zahtijevaju. S autorima se sklapa ugovor o međusobnim pravima i obvezama, a prispjeli rukopisi ne vraćaju se autorima.

25.11.2024 - Smotra hrvatskog filma u Beogradu

Produkcija Teatar Stella iz Splita u suradnji sa ZHB-om Tin Ujević iz Beograda organizira od 25. do 30. studenoga 6. smotru hrvatskog filma u Beogradu. Smotra se realizira uz potporu Hrvatskog audiovizualnog centra a u spomen na redatelja i nekadašnjeg predsjednika ZHB-a Tin Ujević Stipu Ercegovića (1948. – 2023.). U glavnom programu su igrani filmovi novije produkcije a na programu će se naći i dokumentarna i kratka igrana ostvarenja, uz dio namijenjen retrospektivi. Prva dva dana manifestacije, ponedjeljak i utorak, 25. i 26. studenoga, rezervirana su za pitching forum hrvatskih kratkih igranih filmova Make it happen koji će okupiti redatelje i producente iz Hrvatske, Srbije i Albanije.

Smotra će biti održana u Art kinu Kolarac (Studentski trg 5) a službeni program počinje u srijedu, 27. studenoga, kada publiku očekuju tri filmska ostvarenja. Od 17,30 sati bit će prikazan igrani film Most na kraju na kraju svijeta redatelja Branka Ištvančića a od 19 sati dokumentarni film Spomenici hrvatskih kipara na tlu Srbije Stipe Ercegovića. Svečano otvorenje je u 20 sati, nakon kojega u 20,30 sati će biti prikazan igrani film Božji gnjev Kristijana Milića.

U četvrtak, 28. studenoga, bit će prikazana četiri filma. Od 18,30 sati na programu je kratki dokumentarni film Strossmayerov kipar – Priča o Vatroslavu Doneganiju Mihaela Kelbasa i Mirka Ćurića, u 19 sati slijedi igrani film Stigme (režija: Zdenko Jurilj) a u 20 sati bit će prikazan kratki igrani film Kaže se Čakovec (režija: Vanja Nikolić). Publika će od 20.30 sati moći pogledati igrani film Bosanski lonac u režiji Pave Marinkovića.

U petak, 29. studenoga, na programu su također četiri ostvarenja. Od 18,30 sati bit će prikazan kratki dokumentarni film Punim plućima (režija Leila Elhoweris), od 19 sati slijedi dokumentarni film Potraga za gušterom (režija Lukša Benić), a od 20 sati kratki igrani film Marko (režija: Marko Šantić). U glavnom programu od 20.30 sati na programu je igrani film Dnevnik Pauline P. u režiji Nevena Hitreca.

Za subotu, 30. studenoga, najavljena su tri filma. Od 18,30 sati na programu je igrani film Tereza 37 Danila Šerbedžije, od 20,10 sati publika će imati prilike pogledati kratki igrani film Snjeguljica (režija: Lana Barić), dok od 20,30 slijedi igrani film Punim plućima (režija: Radislav Jovanov Gonzo).

Svake večeri nakon projekcija bit će organiziran razgovor s autorima i glumcima iz prikazanih ostvarenja.

Selektorica i umjetnička direktorica 6. Smotre hrvatskog filma u Beogradu, uime produkcije Teatar Stella iz Splita je filmska i televizijska redateljica doc. dr um. Branka Bešević Gajić, a producentica i direktorica kazališna i filmska glumica Andrijana Vicković.

  • Ministarstvo regionalnog razova i fonfova EU Repub
  • Jooble
  • Hrvatsko Nacionalno Vijeće
  • Zavod za kulturu vojvođanskih Hrvata
  • RS APV Pokrainska Vlada
  • DUZHIRH
  • Hrvatska Matica Iseljenika