Arhiv tekstova Arhiv tekstova

Lir­ske no­te u pro­zi

Ivan Raos se rodio 1. siječnja u Medovu Docu kod Imotskoga. Pučku školu završio je u Grabovcu, šest razreda klasične gimnazije u Biskupskom sjemeništu u Splitu, a maturirao na Klasičnoj gimnaziji u Splitu. Godine 1940., upisuje se na Pravni fakultet u Zagrebu, ali ne studira. Od tada stalno živi u Zagrebu. Promijenio je mnoga zanimanja, od konobara, učitelja, statističkog činovnika do novinara i grafičko-likovnog urednika niza časopisa, ali najveći dio života proveo je kao slobodni književnik.
    Iznimno plodan, Ivan Raos okušao se u svim književnim vrstama, od pjesničke proze, drame, novele do romana, a napisao je i mnoge članke, prikaze, monografije i scenarije. Za Ivana Raosa rečeno je da je »u vještini pripovijedanja ravan našim najboljim prozaicima«, da je »vrlo duhovit« i da je »dobar rutinirani pisac« (I. Slamnig), odnosno da »piše lako i efektno« i da je »najbolji nastavljač fabulativnog klasičnog puta tradicionalnog romana« (M. Vaupotić). Važnija djela Ivana Raosa su: »Dvije kristalne čaše« 1953., »Tri ratne priče« 1955., »Knjiga o Taquartima« 1956., »Volio sam kiše i konjanike« 1956., »Vječno nasmijano nebo« 1957., »Žalosni gospin vrt« 1962., »Izabrat ćeš gore« 1964., »Vječno žalosni smijeh« 1965., »Na početku kraj« 1969., »Nemojte nam kosti pretresati« 1979., »Prosjaci & sinovi« 1971.
    Ivan Raos započeo je objavljivati 1940. godine, ali njegov književni nastup označio je desetljeće nakon Drugoga svjetskog rata, kada prve značajnije književne tekstove objelodanjuje i cijeli niz pisaca, danas klasika novije hrvatske književnosti (M. Božić, R. Marinković, V. Desnica). No, iako je novele u časopisu »Krugovi« objavio istodobno s prvom poslijeratnom generacijom hrvatskih književnika, u poetičkom smislu zapravo nikada nije smatran »krugovašem«, da bi potom i knjigama potvrđivao trasiranje svoga prilično osamljenog literarnog profila. »Traganje za bitnim tematsko-motivskim i stilsko-jezičnim odrednicama Raosova djela, olakšao nam je sam pisac, rekavši u jednom razgovoru s Vlatkom Pavletićem kako je pravi tipični Imoćanin onoliko, koliko mu ‘djedovi genima podariše i okolica u ranom djetinjstvu nametnu’, te kako poslije sama sebe najbolje poznaje svoje ljude i svoj zavičaj, time samo potvrđujući ono što je nedvojbeno – upravo ispisivanje autobiografskoga iskustva i zavičajna podloga (dakle, kao tema i kao jezik), dva su temeljna i presudna uporišta većeg dijela njegova cjelokupna opusa«, piše među ostalim Ana Lederer o djelu Ivana Raosa.
    U pedeset godina književnog rada Raos sveukupno objelodanjuje i oko dvjesto novela, najvećim dijelom sakupljenih u pet knjiga »Gaudamada« 1956., »Izabrat ćeš gore« 1964., »Partija preferansa« 1965., »60 pripovijedaka« 1980., i »Gastarbajteri« 1982. Iako je napisao doista veliki broj novela i drama, Ivan Raos je najpoznatiji i najčitaniji upravo po svojim romanima. Godine 1956., izlaze dva mala romana »Volio sam kiše i konjanike« i »Korak u stranu«, kojima se 1969., pridružuje treća ljubavna ispovijest »Tamo negdje neke oči«, a sva tri djela objavljena su pod naslovom »Na početku kraj«. Nije slučajno što se ta Raosova objedinjena djela nalaze u prvom kolu biblioteke HIT, jer Raosova je literatura uvijek dobro komunicirala s čitateljima. U sva tri kratka romana Raos piše između realističkog i poetskog, između faktografije i metaforičnosti, između autobiografskog i fiktivnog, između cinizma i sentimentalnosti, između psihološke analitičnosti i nadrealne samodovoljnosti. »Takva hirovitost stila može biti privlačna: Raos je pisac živahnog temperamenta, čas reporter i feljtonist, čas pjesnik visokog poziva«, bilježi Igor Mandić o ovome djelu Ivana Raosa čiji se junaci zaljubljuju u bludnice, pokušavaju svojom ljubavlju otkupiti njihov pad, nastoje ih izvući iz kala, ali onda zajedno s njima propadaju.
    Među svim romanima dva njegova djela imaju težinu antologijske vrijednosti u kontekstu suvremene hrvatske književnosti: to je trilogija »Vječno žalosni osmijeh« (1965.), poglavito njezin prvi dio »Vječno nasmijano nebo«, te »Prosjaci i sinovi« (1971.). »Vječno nasmijano nebo« s podnaslovom ‘kronika moga djetinjstva’ obuhvaća najranije životno doba pisca, nesputanost i vedrinu. »Najveći broj stranica Raos je ispisao pripovijedajući upravo u prvom licu, štoviše, u ‘Vječno nasmijanom nebu’ uspio je nevjerojatnom jezično-stilističkom lakoćom oblikovati šarmantni i infantilni govorni diskurs maloga dječaka. Kroz dječakov rakurs, kroz tu hinjenu naivnost u pripovijedanju upoznajemo cijeli medovdolački mikrokozmos«, piše o ovome romanu Ana Lederer. Građu iz stvarnosti Raos uspijeva preoblikovati u neobičnu literarnu stvarnost i upravo po leksičkom bogatstvu, po književnom jeziku koji generira iz usmenog kazivanja i po sočnoj ikavici »Vječno nasmijano nebo« izniman je stilistički doživljaj. Roman »Prosjaci i sinovi« jedno je od najambicioznijih djela književnosti o selu. U svojoj kronici o pokoljenjima hajduka, prosjaka i krijumčara iz Imotske krajine, Raos želi dati i povijesni profil jednoga doba. Ivan Raos napisao je životopis lutalica, propalica i gastarbajtera, nekada ambicioznih seoskih prosjaka, a kasnije velikih švercera. Ono što obilježava Raosovo pripovijedanje to je uvijek prisutna lirska nota i s druge strane humor. Ivan Raos umro je 8. srpnja 1987., ali njegove knjige će i ubuduće zasigurno pronalaziti svoje brojne čitatelje.

Najava događaja

06.12.2024 - NIU »Hrvatska riječ«: Poziv za slanje rukopisa

NIU »Hrvatska riječ«: Poziv za slanje rukopisa

Nakladničko vijeće NIU Hrvatska riječ poziva književne autore i autorice iz Srbije koji stvaraju na standardnom hrvatskom jeziku ili dijalektalnim govorima Hrvata da šalju svoje neobjavljene rukopise radi njihove moguće objave u idućoj, 2025. godini. Rukopise je potrebno poslati u elektroničkom obliku (Word dokument) na e-mail: naklada@hrvatskarijec.rs. Rok za slanje rukopisa je do 30. studenoga 2024. godine.
O uvrštenju rukopisa u nakladnički plan za 2025. godinu odlučivat će Nakladničko vijeće NIU Hrvatska riječ. Recenzije, predgovori i pogovori se ne zahtijevaju. S autorima se sklapa ugovor o međusobnim pravima i obvezama, a prispjeli rukopisi ne vraćaju se autorima.

25.11.2024 - Smotra hrvatskog filma u Beogradu

Produkcija Teatar Stella iz Splita u suradnji sa ZHB-om Tin Ujević iz Beograda organizira od 25. do 30. studenoga 6. smotru hrvatskog filma u Beogradu. Smotra se realizira uz potporu Hrvatskog audiovizualnog centra a u spomen na redatelja i nekadašnjeg predsjednika ZHB-a Tin Ujević Stipu Ercegovića (1948. – 2023.). U glavnom programu su igrani filmovi novije produkcije a na programu će se naći i dokumentarna i kratka igrana ostvarenja, uz dio namijenjen retrospektivi. Prva dva dana manifestacije, ponedjeljak i utorak, 25. i 26. studenoga, rezervirana su za pitching forum hrvatskih kratkih igranih filmova Make it happen koji će okupiti redatelje i producente iz Hrvatske, Srbije i Albanije.

Smotra će biti održana u Art kinu Kolarac (Studentski trg 5) a službeni program počinje u srijedu, 27. studenoga, kada publiku očekuju tri filmska ostvarenja. Od 17,30 sati bit će prikazan igrani film Most na kraju na kraju svijeta redatelja Branka Ištvančića a od 19 sati dokumentarni film Spomenici hrvatskih kipara na tlu Srbije Stipe Ercegovića. Svečano otvorenje je u 20 sati, nakon kojega u 20,30 sati će biti prikazan igrani film Božji gnjev Kristijana Milića.

U četvrtak, 28. studenoga, bit će prikazana četiri filma. Od 18,30 sati na programu je kratki dokumentarni film Strossmayerov kipar – Priča o Vatroslavu Doneganiju Mihaela Kelbasa i Mirka Ćurića, u 19 sati slijedi igrani film Stigme (režija: Zdenko Jurilj) a u 20 sati bit će prikazan kratki igrani film Kaže se Čakovec (režija: Vanja Nikolić). Publika će od 20.30 sati moći pogledati igrani film Bosanski lonac u režiji Pave Marinkovića.

U petak, 29. studenoga, na programu su također četiri ostvarenja. Od 18,30 sati bit će prikazan kratki dokumentarni film Punim plućima (režija Leila Elhoweris), od 19 sati slijedi dokumentarni film Potraga za gušterom (režija Lukša Benić), a od 20 sati kratki igrani film Marko (režija: Marko Šantić). U glavnom programu od 20.30 sati na programu je igrani film Dnevnik Pauline P. u režiji Nevena Hitreca.

Za subotu, 30. studenoga, najavljena su tri filma. Od 18,30 sati na programu je igrani film Tereza 37 Danila Šerbedžije, od 20,10 sati publika će imati prilike pogledati kratki igrani film Snjeguljica (režija: Lana Barić), dok od 20,30 slijedi igrani film Punim plućima (režija: Radislav Jovanov Gonzo).

Svake večeri nakon projekcija bit će organiziran razgovor s autorima i glumcima iz prikazanih ostvarenja.

Selektorica i umjetnička direktorica 6. Smotre hrvatskog filma u Beogradu, uime produkcije Teatar Stella iz Splita je filmska i televizijska redateljica doc. dr um. Branka Bešević Gajić, a producentica i direktorica kazališna i filmska glumica Andrijana Vicković.

  • Ministarstvo regionalnog razova i fonfova EU Repub
  • Jooble
  • Hrvatsko Nacionalno Vijeće
  • Zavod za kulturu vojvođanskih Hrvata
  • RS APV Pokrainska Vlada
  • DUZHIRH
  • Hrvatska Matica Iseljenika