Arhiv tekstova Arhiv tekstova

Žarišta du­hov­no­sti i kul­tu­re

Knjiga »Franjevačka prisutnost u Subotici« zbornik je radova s proslave koju je priredio Franjevački samostan u Subotici u suradnji s Katoličkim institutom za kulturu, povijest i duhovnost »Ivan Antunović«, a prigodom velikog jubileja – 2000. godina kršćanstva i 100. obljetnice Hrvatske franjevačke provincije sv. Ćirila i Metoda.
   »Stoljećima su franjevci ovom narodu pastoralno služili. Njihova prisutnost je sastavnica identiteta hrvatskog i drugog katoličkog življa na ovim prostorima, napose u najtežim vremenima pod Turcima i neposredno nakon oslobođenja od Turaka. Franjevački samostani žarišta su duhovnosti, kulture i mjesta susreta koji su značili život naroda«, piše među ostalim mr. Andrija Kopilović u predgovoru ove knjige.
DOM MOLITVE: Franjevački samostan i crkva u Subotici, koju Subotičani zovu »Stara crkva«, najstarija su zdanja i svjedoci povijesti grada. Godine 1686., franjevci se nastanjuju u subotičkoj utvrdi, koju je 1470. godine dao sagraditi grof Joannes Pongrac, vojvoda erdeljski. Tu franjevci 1693. godine imaju crkvu i nastambu, a 1723., tvrđavu preuređuju u crkvu i samostan. Gradnja nove crkve započela je 1729. godine, a dovršena je i posvećena svetom Mihaelu Arkanđelu 1736. godine. Nekadašnja vojna tvrđava pretvorena je u Dom molitve. Franjevački samostan građen je u etapama od 1735., do 1767., dok je lijevi zvonik na crkvi podignut 1907. godine.
   Franjevci su bili prvi dušobrižnici Hrvata i Mađara od njihovog doseljenja u Suboticu, a uz franjevce vezan je i početak prosvjetnog rada. Sredinom 18. stoljeća vode pučku školu, a od 1747., do 1861., gradsku gimnaziju. Bogata knjižnica samostana broji oko 8.000 knjiga. Franjevci u Subotici danas djeluju na pastoralnom planu prema svojim mogućnostima: kao redoviti ispovjednici redovnica i svećenika, vjernika u staračkim domovima, kao moderatori duhovnih vježbi redovničkim zajednicama i svećenicima i kao duhovni asistenti Franjevačkog svjetovnog reda i katehete mladih.
ZNANSTVENI SKUP: Uz povijest franjevačke prisutnosti u Subotici ovaj zbornik donosi i niz priloga o manifestaciji »Franjevački dani u Subotici« u sklopu koje je 13. studenog 2000. godine u izložbenom prostoru Gradskog muzeja otvorena izložba »Franjevačka prisutnost u Subotici«, dok je dan kasnije održan znanstveni skup u dvorani HKC »Bunjevačko kolo«, a u zborniku su objavljena predavanja akademika dr. Ante Sekulića »Franjevci u bačkom Podunavlju« i dr. o. Emanuela Hoškoa »Trostoljetno pastoralno djelovanje subotičkih franjevaca«, kao i predavanja sa znanstvenog skupa održanog u dvorani »Népkör«, prof. dr. Mátyása Horvátha »Uloga franjevaca u školstvu u Bačkoj« i dr. o. Károlya Harmatha »Franjevačka karizma danas«.
   »Znanstveni skup na hrvatskom i mađarskom jeziku, makar u vrlo skromnim uvjetima, ipak je pružio vrijedne radove koji upravo osvjetljavaju tragove naše drevne prisutnosti, uloge našeg samostana, a i naše perspektive na ovim prostorima. Predavači su svojim izlaganjima doprinijeli kako prošlosti, tako i poticajima za buduća istraživanja«, piše među ostalim u ovom zborniku o. Andrija Matić, bivši gvardijan samostana.

Najava događaja

06.12.2024 - NIU »Hrvatska riječ«: Poziv za slanje rukopisa

NIU »Hrvatska riječ«: Poziv za slanje rukopisa

Nakladničko vijeće NIU Hrvatska riječ poziva književne autore i autorice iz Srbije koji stvaraju na standardnom hrvatskom jeziku ili dijalektalnim govorima Hrvata da šalju svoje neobjavljene rukopise radi njihove moguće objave u idućoj, 2025. godini. Rukopise je potrebno poslati u elektroničkom obliku (Word dokument) na e-mail: naklada@hrvatskarijec.rs. Rok za slanje rukopisa je do 30. studenoga 2024. godine.
O uvrštenju rukopisa u nakladnički plan za 2025. godinu odlučivat će Nakladničko vijeće NIU Hrvatska riječ. Recenzije, predgovori i pogovori se ne zahtijevaju. S autorima se sklapa ugovor o međusobnim pravima i obvezama, a prispjeli rukopisi ne vraćaju se autorima.

25.11.2024 - Smotra hrvatskog filma u Beogradu

Produkcija Teatar Stella iz Splita u suradnji sa ZHB-om Tin Ujević iz Beograda organizira od 25. do 30. studenoga 6. smotru hrvatskog filma u Beogradu. Smotra se realizira uz potporu Hrvatskog audiovizualnog centra a u spomen na redatelja i nekadašnjeg predsjednika ZHB-a Tin Ujević Stipu Ercegovića (1948. – 2023.). U glavnom programu su igrani filmovi novije produkcije a na programu će se naći i dokumentarna i kratka igrana ostvarenja, uz dio namijenjen retrospektivi. Prva dva dana manifestacije, ponedjeljak i utorak, 25. i 26. studenoga, rezervirana su za pitching forum hrvatskih kratkih igranih filmova Make it happen koji će okupiti redatelje i producente iz Hrvatske, Srbije i Albanije.

Smotra će biti održana u Art kinu Kolarac (Studentski trg 5) a službeni program počinje u srijedu, 27. studenoga, kada publiku očekuju tri filmska ostvarenja. Od 17,30 sati bit će prikazan igrani film Most na kraju na kraju svijeta redatelja Branka Ištvančića a od 19 sati dokumentarni film Spomenici hrvatskih kipara na tlu Srbije Stipe Ercegovića. Svečano otvorenje je u 20 sati, nakon kojega u 20,30 sati će biti prikazan igrani film Božji gnjev Kristijana Milića.

U četvrtak, 28. studenoga, bit će prikazana četiri filma. Od 18,30 sati na programu je kratki dokumentarni film Strossmayerov kipar – Priča o Vatroslavu Doneganiju Mihaela Kelbasa i Mirka Ćurića, u 19 sati slijedi igrani film Stigme (režija: Zdenko Jurilj) a u 20 sati bit će prikazan kratki igrani film Kaže se Čakovec (režija: Vanja Nikolić). Publika će od 20.30 sati moći pogledati igrani film Bosanski lonac u režiji Pave Marinkovića.

U petak, 29. studenoga, na programu su također četiri ostvarenja. Od 18,30 sati bit će prikazan kratki dokumentarni film Punim plućima (režija Leila Elhoweris), od 19 sati slijedi dokumentarni film Potraga za gušterom (režija Lukša Benić), a od 20 sati kratki igrani film Marko (režija: Marko Šantić). U glavnom programu od 20.30 sati na programu je igrani film Dnevnik Pauline P. u režiji Nevena Hitreca.

Za subotu, 30. studenoga, najavljena su tri filma. Od 18,30 sati na programu je igrani film Tereza 37 Danila Šerbedžije, od 20,10 sati publika će imati prilike pogledati kratki igrani film Snjeguljica (režija: Lana Barić), dok od 20,30 slijedi igrani film Punim plućima (režija: Radislav Jovanov Gonzo).

Svake večeri nakon projekcija bit će organiziran razgovor s autorima i glumcima iz prikazanih ostvarenja.

Selektorica i umjetnička direktorica 6. Smotre hrvatskog filma u Beogradu, uime produkcije Teatar Stella iz Splita je filmska i televizijska redateljica doc. dr um. Branka Bešević Gajić, a producentica i direktorica kazališna i filmska glumica Andrijana Vicković.

  • Ministarstvo regionalnog razova i fonfova EU Repub
  • Jooble
  • Hrvatsko Nacionalno Vijeće
  • Zavod za kulturu vojvođanskih Hrvata
  • RS APV Pokrainska Vlada
  • DUZHIRH
  • Hrvatska Matica Iseljenika