Arhiv tekstova Arhiv tekstova

Kako, molim?

PRI­TA­JE­NI NA­CI­O­NA­LI­ZAM
Svaki dan imamo primjere tuča pripadnika mlađe generacije, kako u osnovnim, tako i u srednjim školama. Prisutna je neka loša, uzburkana atmosfera u Vojvodini. Zbog teških životnih uvjeta u Srbiji javlja se neka vrsta pritajenog nacionalizma u odnosima manjine i većine. Józsa László, predsjednik Nacionalnog vijeća mađarske nacionalne manjine, »Danas«, 11. ožujka 2004.

MO­ZGO­VI NA »SLUŽBE­NOM PU­TU«
Iako svaka žrtva ima ime i prezime, te zaslužuje individualni pijetet, 150 poginulih, koliko se spominje u optužnici za »zločinački pothvat« nakon Oluje, ne može se nazvati organiziranim pogromom. Tako je do sada mislio i Haški sud, pa je, u odnosu na pripadnike drugih vojski, relativno mali broj časnika iz Hrvatske u pritvoru. Tamo nije završio niti jedan njezin političar, a bez obzira što je fizičkim nestankom Tuđmana i Šuška nestalo za Haag potencijalno najzanimljivijih osumnjičenika. No Carla del Ponte substitut nije potražila u nekom od bivših premijera, ministara ili stranačkih prvaka, kao što je to slučaj sa srbijanskim ex predsjednikom Milutinovićem ili pak Vojislavom Šešeljem i »sitnim« krajinskim ribama poput Mile Martića.  Bez sumnje, mozgovi i kreatori rata, dakle glavni krivci za patnje kako hrvatskog tako i srpskog naroda sjedili su do jučer u Beogradu, a danas su na »službenom putu« u Haagu. No, slikovito rečeno, da je priča o partizanu kojeg su streljali zbog ukradenog šala bila obvezna lektira u HV-u, danas bi haAški pritvor bio jednonacionalan. Krivnja bi bila individualizirana, a kolektivitet ne bi morao u razbijenom ogledalu tražiti svoju izgubljenu nevinost. Branko Mijić, kolumnist, »Novi list«, 12. ožujka 2004.

ŽAL CAR­LE DEL PON­TE
Gnusni haški plan bio je razgolićen još prije tri godine, kada je Carla del Ponte u sarajevskom tjedniku Dani potvrdila je da je Tribunal imao namjeru suditi predsjedniku Tuđmanu. Tako bi bio stavljen znak jednakosti između Tuđmana i Miloševića, žrtve i krvnika, pobjednika i gubitnika. Znak jednakosti između Hrvatske i Srbije! Carla del Ponte zacijelo je zbog smrti Franje Tuđmana žalila više od popriličnoga broja Hrvata jer joj je tako propao sudski proces karijere. Veći, mnogo veći od procesa protiv Miloševića, koji je ionako već unaprijed osuđen. Ali osuditi ratnoga pobjednika, predsjednika države koja je napadnuta, koja se branila, koja je oslobađala svoj teritorij – to je već pravnička poslastica. Takav proces Carli del Ponte osigurao bi ulazak u povijest, a njezini mentori bili bi zadovoljni ravnotežom krivnje uspostavljenom između dviju najvažnijih država politički najnestabilnijega dijela Europe. Joško Kontić, »Fokus«, 12. ožujka 2004.

KA­KO BEZ NE­PRI­JA­TE­LJA?
Sada nema Slovenaca, Hrvata, Bošnjaka (tko su pa to?), pa čak ni Albanaca. A sve se ponavlja. Samo bez tih »gnusnih neprijatelja« – »srboždera«. Ne idu ni po naslijeđenim vilama, sastaju se u svojim zabranima. Srbi i samo Srbi. Svima su opet puna usta demokracije, pravde, istine, odgovornosti za sudbinu naroda, a broje »osvojene« mandate kako bi prigrabili što veći dio vlasti. Bore se naše političke vođe i nadmeću tko će bolje usrećiti taj »njihov« srpski narod. Svatko od njih je uvjeren da zna najbolje kako nas usrećiti. Blago nama, običnim ljudima, kad ih takve dične imamo! Zdravko Marjanović, predsjednik Društva srpsko-hrvatskog prijateljstva, »Tolerancija«, glasilo Društva za toleranciju Bačka Palanka.

ISTA DRŽAVA RAZLIČITA PRAVA
Općenito govoreći, odnos aktualne vlasti u Crnoj Gori prema svim manjinama je na određenoj razini koja obećava, koja bi mogla poslužiti kao temelj za konkretizaciju svih prava prema europskim standardima. Međutim, prava manjina nisu regulirana nikakvim zakonskim aktima, pa se manjine, tražeći zaštitu na bilo kojoj osnovi, ne mogu ni pozvati na neki članak zakona. Hrvati u Vojvodini uspješno se koriste svim onim što im omogućuje Zakon o pravima manjina, koji je izglasovan u bivšoj SRJ, tako da je to još jedna u nizu nelogičnosti kada su u pitanju zakonske regulative u uniji SCG. Živimo u uniji u kojoj su Hrvati u Vojvodini dobili sva prava u skladu s europskim standardima, a Hrvati u Crnoj Gori još nisu. Nadam se da će nakon objavljenih rezultata popisa i to pitanje doći na dnevni red Skupštine Crne Gore. Tripo Schubert, predsjednik Hrvatskog građanskog društva Crne Gore, »Hrvatski glasnik«

Najava događaja

06.12.2024 - NIU »Hrvatska riječ«: Poziv za slanje rukopisa

NIU »Hrvatska riječ«: Poziv za slanje rukopisa

Nakladničko vijeće NIU Hrvatska riječ poziva književne autore i autorice iz Srbije koji stvaraju na standardnom hrvatskom jeziku ili dijalektalnim govorima Hrvata da šalju svoje neobjavljene rukopise radi njihove moguće objave u idućoj, 2025. godini. Rukopise je potrebno poslati u elektroničkom obliku (Word dokument) na e-mail: naklada@hrvatskarijec.rs. Rok za slanje rukopisa je do 30. studenoga 2024. godine.
O uvrštenju rukopisa u nakladnički plan za 2025. godinu odlučivat će Nakladničko vijeće NIU Hrvatska riječ. Recenzije, predgovori i pogovori se ne zahtijevaju. S autorima se sklapa ugovor o međusobnim pravima i obvezama, a prispjeli rukopisi ne vraćaju se autorima.

25.11.2024 - Smotra hrvatskog filma u Beogradu

Produkcija Teatar Stella iz Splita u suradnji sa ZHB-om Tin Ujević iz Beograda organizira od 25. do 30. studenoga 6. smotru hrvatskog filma u Beogradu. Smotra se realizira uz potporu Hrvatskog audiovizualnog centra a u spomen na redatelja i nekadašnjeg predsjednika ZHB-a Tin Ujević Stipu Ercegovića (1948. – 2023.). U glavnom programu su igrani filmovi novije produkcije a na programu će se naći i dokumentarna i kratka igrana ostvarenja, uz dio namijenjen retrospektivi. Prva dva dana manifestacije, ponedjeljak i utorak, 25. i 26. studenoga, rezervirana su za pitching forum hrvatskih kratkih igranih filmova Make it happen koji će okupiti redatelje i producente iz Hrvatske, Srbije i Albanije.

Smotra će biti održana u Art kinu Kolarac (Studentski trg 5) a službeni program počinje u srijedu, 27. studenoga, kada publiku očekuju tri filmska ostvarenja. Od 17,30 sati bit će prikazan igrani film Most na kraju na kraju svijeta redatelja Branka Ištvančića a od 19 sati dokumentarni film Spomenici hrvatskih kipara na tlu Srbije Stipe Ercegovića. Svečano otvorenje je u 20 sati, nakon kojega u 20,30 sati će biti prikazan igrani film Božji gnjev Kristijana Milića.

U četvrtak, 28. studenoga, bit će prikazana četiri filma. Od 18,30 sati na programu je kratki dokumentarni film Strossmayerov kipar – Priča o Vatroslavu Doneganiju Mihaela Kelbasa i Mirka Ćurića, u 19 sati slijedi igrani film Stigme (režija: Zdenko Jurilj) a u 20 sati bit će prikazan kratki igrani film Kaže se Čakovec (režija: Vanja Nikolić). Publika će od 20.30 sati moći pogledati igrani film Bosanski lonac u režiji Pave Marinkovića.

U petak, 29. studenoga, na programu su također četiri ostvarenja. Od 18,30 sati bit će prikazan kratki dokumentarni film Punim plućima (režija Leila Elhoweris), od 19 sati slijedi dokumentarni film Potraga za gušterom (režija Lukša Benić), a od 20 sati kratki igrani film Marko (režija: Marko Šantić). U glavnom programu od 20.30 sati na programu je igrani film Dnevnik Pauline P. u režiji Nevena Hitreca.

Za subotu, 30. studenoga, najavljena su tri filma. Od 18,30 sati na programu je igrani film Tereza 37 Danila Šerbedžije, od 20,10 sati publika će imati prilike pogledati kratki igrani film Snjeguljica (režija: Lana Barić), dok od 20,30 slijedi igrani film Punim plućima (režija: Radislav Jovanov Gonzo).

Svake večeri nakon projekcija bit će organiziran razgovor s autorima i glumcima iz prikazanih ostvarenja.

Selektorica i umjetnička direktorica 6. Smotre hrvatskog filma u Beogradu, uime produkcije Teatar Stella iz Splita je filmska i televizijska redateljica doc. dr um. Branka Bešević Gajić, a producentica i direktorica kazališna i filmska glumica Andrijana Vicković.

  • Ministarstvo regionalnog razova i fonfova EU Repub
  • Jooble
  • Hrvatsko Nacionalno Vijeće
  • Zavod za kulturu vojvođanskih Hrvata
  • RS APV Pokrainska Vlada
  • DUZHIRH
  • Hrvatska Matica Iseljenika