Arhiv tekstova Arhiv tekstova

Autonomaši pod udarom prijetnji

Godinu dana nakon ubojstva srpskog premijera Zorana Đinđića, ne samo da krivci nisu osuđeni, a nalogodavci otkriveni, već se smrtne presude i dalje izriču političkim neistomišljenicima. Na meti su svi oni koji svojim javnim djelovanjem potiču političku, gospodarsku i civilizacijsku modernizaciju zemlje, jer takva modernizacija podrazumijeva potpun raskid s devijantnom prošlošću i fanatičnom svijesti koja ju je proizvela.
    »Subotička inicijativa«, koja afirmira pravo na različitost i poziva na decentralizaciju, izravno ugrožava opstanak retrogradnih i ksenofobičnih elemenata u Srbiji, te su organizatori tog skupa došli pod udar raznoraznih »patriota«. Najhitriji su bili domaći konzervativci u liku SPO-a i DSS-a koji su se već sljedećeg dana oštro suprotstavili gorespomenutoj autonomaškoj inicijativi. Sve bi bilo podnošljivo da se nešto kasnije, 13. ožujka, nisu oglasili i manje tolerantni »patrioti« iz inozemstva – tzv. »prijeki revolucionarni sud dijaspore« iz Chicaga uručio je smrtnu presudu predsjedniku Vojvođanske skupštine Nenadu Čanku i predsjedniku Saveza vojvođanskih Mađara Józsefu Kaszi.
NESLANA ŠALA: Fantomska organizacija, koja samu sebe naziva »prijekim revolucionarnim sudom dijaspore«, priprijetila je dvojici istaknutih autonomaša da će ih smaknuti zbog njihovih navodnih pokušaja otcjepljenja Vojvodine od Srbije, suradnje s vanjskim neprijateljima, te opće djelatnosti protiv srpskog naroda. Pismo, koje je simbolično pristiglo na dan obilježavanja ubojstva premijera Đinđića, obećava da će smrtna kazna biti provedena do kraja ove godine.
    No, unatoč smrtnoj kazni, Čanak i Kasza kažu da ne planiraju uložiti žalbu na presudu. Dok Kasza vjeruje u sigurnosne organe države Srbije više nego u američku policiju (!?), Čanka ovakve prijetnje zasmijavaju. I zbilja, imena potpisnika pisma zvuče osobito neobično – »sudac« Jage Ivatović, te »porotnici« Mrgud Govedarica i Mašan Kapisoda. Uz to, u prilog tezi da je pismo u biti neozbiljno ide i staro pravilo da »pas koji laje, ne ujeda«, i obratno. Napose, u ovome dijelu svijeta ne postoji takav politički dužnosnik kojemu nikada nije prijećeno.
SUVREMENA CRNA RUKA: Ipak, bez obzira na sve to, dvojica političkih lidera kažu da valja ozbiljno shvatiti ovu prijetnju smrću zbog neminovne asocijacije s ubijenim premijerom Đinđićem. Čanak kaže da ga pismo podsjeća na nedavnu prošlost kada su novine bile prepune naslova poput »Antihaški lobi osudio Đinđića na smrt«. Činjenica je da je i premijer Đinđić bio primio nekoliko prijetnji smrću, i to upravo iz dijaspore, nakon čega su uslijedila dva pokušaja atentata, prije nego što je iz trećeg pokušaja ubijen ispred zgrade Vlade Srbije.
    Reakcija domaće javnosti na odluku »prijekog suda« bila je oskudna i neupečatljiva. Od političkih stranaka jedino je SPO osudio ovaj nemili događaj. Član predsjedništva te stranke Slobodan Živkucin smatra da je »takav način komuniciranja s političkim neistomišljenicima neprihvatljiv«. On je još dodao da su i njemu dvojica vojvođanskih autonomaša politički protivnici, no da se kani s njima obračunavati isključivo na demokratski način. Što se tiče Vlade Srbije, reagirao je jedino ministar za dijasporu Vojislav Vukčević, rekavši da sumnja u postojanje fantomske organizacije iz Chicaga. Nadalje, pravo glasa dijaspore ne bi trebalo dovoditi u sumnju zbog tri osobe, »čije postojanje nije utvrđeno«, smatra Vukčević.
    Bez obzira na ozbiljnost prijetnje iz Chicaga, činjenica je da političko nasilje nad »unutarnjim neprijateljem« već dugo predstavlja sastavni dio svakidašnjice u Srbiji, zemlji u kojoj je i dalje opasno biti drukčiji. No, žrtva premijera Đinđića osuđuje indolenciju, a obvezuje na aktivnost. Kao što si Amerika više ne smije dozvoliti nemar u oblasti obrane zbog terorističkih napada 11. rujna 2001. godine, tako i Srbija mora blagovremeno reagirati na sve najave političkog nasilja zbog 12. ožujka 2003., jer, kao što netko reče – ono što je za Ameriku 11. rujan, to je za Srbiju ubojstvo njezina premijera.                                              

Najava događaja

06.12.2024 - NIU »Hrvatska riječ«: Poziv za slanje rukopisa

NIU »Hrvatska riječ«: Poziv za slanje rukopisa

Nakladničko vijeće NIU Hrvatska riječ poziva književne autore i autorice iz Srbije koji stvaraju na standardnom hrvatskom jeziku ili dijalektalnim govorima Hrvata da šalju svoje neobjavljene rukopise radi njihove moguće objave u idućoj, 2025. godini. Rukopise je potrebno poslati u elektroničkom obliku (Word dokument) na e-mail: naklada@hrvatskarijec.rs. Rok za slanje rukopisa je do 30. studenoga 2024. godine.
O uvrštenju rukopisa u nakladnički plan za 2025. godinu odlučivat će Nakladničko vijeće NIU Hrvatska riječ. Recenzije, predgovori i pogovori se ne zahtijevaju. S autorima se sklapa ugovor o međusobnim pravima i obvezama, a prispjeli rukopisi ne vraćaju se autorima.

25.11.2024 - Smotra hrvatskog filma u Beogradu

Produkcija Teatar Stella iz Splita u suradnji sa ZHB-om Tin Ujević iz Beograda organizira od 25. do 30. studenoga 6. smotru hrvatskog filma u Beogradu. Smotra se realizira uz potporu Hrvatskog audiovizualnog centra a u spomen na redatelja i nekadašnjeg predsjednika ZHB-a Tin Ujević Stipu Ercegovića (1948. – 2023.). U glavnom programu su igrani filmovi novije produkcije a na programu će se naći i dokumentarna i kratka igrana ostvarenja, uz dio namijenjen retrospektivi. Prva dva dana manifestacije, ponedjeljak i utorak, 25. i 26. studenoga, rezervirana su za pitching forum hrvatskih kratkih igranih filmova Make it happen koji će okupiti redatelje i producente iz Hrvatske, Srbije i Albanije.

Smotra će biti održana u Art kinu Kolarac (Studentski trg 5) a službeni program počinje u srijedu, 27. studenoga, kada publiku očekuju tri filmska ostvarenja. Od 17,30 sati bit će prikazan igrani film Most na kraju na kraju svijeta redatelja Branka Ištvančića a od 19 sati dokumentarni film Spomenici hrvatskih kipara na tlu Srbije Stipe Ercegovića. Svečano otvorenje je u 20 sati, nakon kojega u 20,30 sati će biti prikazan igrani film Božji gnjev Kristijana Milića.

U četvrtak, 28. studenoga, bit će prikazana četiri filma. Od 18,30 sati na programu je kratki dokumentarni film Strossmayerov kipar – Priča o Vatroslavu Doneganiju Mihaela Kelbasa i Mirka Ćurića, u 19 sati slijedi igrani film Stigme (režija: Zdenko Jurilj) a u 20 sati bit će prikazan kratki igrani film Kaže se Čakovec (režija: Vanja Nikolić). Publika će od 20.30 sati moći pogledati igrani film Bosanski lonac u režiji Pave Marinkovića.

U petak, 29. studenoga, na programu su također četiri ostvarenja. Od 18,30 sati bit će prikazan kratki dokumentarni film Punim plućima (režija Leila Elhoweris), od 19 sati slijedi dokumentarni film Potraga za gušterom (režija Lukša Benić), a od 20 sati kratki igrani film Marko (režija: Marko Šantić). U glavnom programu od 20.30 sati na programu je igrani film Dnevnik Pauline P. u režiji Nevena Hitreca.

Za subotu, 30. studenoga, najavljena su tri filma. Od 18,30 sati na programu je igrani film Tereza 37 Danila Šerbedžije, od 20,10 sati publika će imati prilike pogledati kratki igrani film Snjeguljica (režija: Lana Barić), dok od 20,30 slijedi igrani film Punim plućima (režija: Radislav Jovanov Gonzo).

Svake večeri nakon projekcija bit će organiziran razgovor s autorima i glumcima iz prikazanih ostvarenja.

Selektorica i umjetnička direktorica 6. Smotre hrvatskog filma u Beogradu, uime produkcije Teatar Stella iz Splita je filmska i televizijska redateljica doc. dr um. Branka Bešević Gajić, a producentica i direktorica kazališna i filmska glumica Andrijana Vicković.

  • Ministarstvo regionalnog razova i fonfova EU Repub
  • Jooble
  • Hrvatsko Nacionalno Vijeće
  • Zavod za kulturu vojvođanskih Hrvata
  • RS APV Pokrainska Vlada
  • DUZHIRH
  • Hrvatska Matica Iseljenika