Arhiv tekstova Arhiv tekstova

Ne daju se Hrvatiu Crnoj Gori

U lipnju ove godine Hrvatsko građansko društvo Crne Gore proslavit će treću godinu svojega postojanja. U Baru je 6. ožujka 2004. godine održana treća redovita godišnja skupština ovoga Društva, na kojoj su bili prisutni članovi iz: Herceg Novog, Đurića, Risna, Perasta, Dobrote, Kotora, Škaljara, Mula, Prčnja, Stoliva, Lepetana, Donje Lastve, Tivta, Kavča, Bogdašića, Budve, Bara, Ulcinja, Cetinja i Podgorice.
    U izvješću o radu udruge između dvije sjednice što ga je podnio predsjednik HGD CG Tripo Schubert istaknuto je kako se u proteklom razdoblju Hrvatsko građansko društvo čvrsto integriralo u crnogorsko-hrvatske tokove i postalo prepoznatljiv subjekt i nezaobilazni čimbenik, zatim, kako se na radost naroda koji živi u Hrvatskoj i Crnoj Gori odnosi između dviju država stalno poboljšavaju, te da se od otvaranja granice na Debelom Brijegu, promet stalno povećava.
ČLANSTVO SE OMASOVLJAVA: »Sve je više kontakata na najvišoj razini. Ovdje posebno treba istaknuti neslužbeni posjet predsjednika Stjepana Mesića Crnoj Gori u kolovozu prošle godine. Tom je prigodom razgovarao s najvišim državnicima Crne Gore i hrvatskim udrugama na otoku Gospe od Škrpjela. Nakon toga, u rujnu mjesecu predsjednik Mesić posjetio je i Beograd«, rekao je tom prigodom Schubert.
    Prošlogodišnja Skupština u Tivtu promovirala je drugačiji način rada u izvršnim tijelima Udruge, što se pokazalo opravdanim i djelotvornim. Formirano je Predsjedništvo od pet članova kao operativno tijelo Skupštine. Ono je do Treće skupštine održalo deset sjednica. Druga je novina formiranje predstavništava i podružnica u većim gradovima. Osnovano je Predstavništvo HGDCG-a u Zagrebu i podružnice u Podgorici, Baru i Kotoru. Pri kraju su pripreme za formiranje podružnice u Tivtu, a zatim slijedi njihovo osnivanje u Budvi i Herceg Novom. Podružnice zajedno s povjerenicima predstavljaju produženu ruku Predsjedništva i Upravnog odbora prema bazi – članstvu Udruge. Na taj se način uključuje sve veći broj aktivista, a samim time povećava se i članstvo. Na kraju 2002. godine Udruga je imala 842 člana, a na dan Treće skupštine 1.120.
    Popis stanovništva u Crnoj Gori proveden je u studenome i prema konačnim neslužbenim rezultatima u Crnoj Gori živi 7.062 Hrvata. U usporedbi s popisom iz 1991. proizlazi da ih je 818 više, a u postocima 13,1 posto. Najviše Hrvata i dalje ima u općini Tivat – 2.761, u Kotoru 1.842, u Herceg Novom 831, a u Podgorici 734 Hrvata. Trenutačno ih je u Hrvatsko građansko društvo Crne Gore učlanjeno 17 posto.
»‘Hrvatski glasnik’ osnovan je s ciljem da na institucionalan i sveobuhvatan način ostvari pravo hrvatske nacionalne manjine u Crnoj Gori u području informiranja i izdavaštva na vlastitome jeziku. Pojava glasnika bila je prema općoj ocjeni, nakon osnivanja HGDCG-a i HGI-a, jedan od najvažnijih događaja u novijoj povijesti hrvatske nacionalne zajednice u Crnoj Gori«, zaključio je Tripo Schubert.
U PLANU »BOKELJSKI LJETOPIS«: Najavljeno je tom prigodom i da se ove godine priprema tiskati »Bokeljski ljetopis«, koji bi trebao biti predstavljen na Tjednu hrvatskih manjina u rujnu mjesecu u Zagrebu. Prošlogodišnji Tjedan u organizaciji Hrvatske matice iseljenika bio je posvećen crnogorskim Hrvatima.     »Prema mišljenju svih sudionika sedmodnevnog druženja u Zagrebu naša je udruga na najvećoj organizacijskoj razini predstavila našu kulturnu baštinu. Uspjeli smo da svi prisutni budu upoznati s našom poviješću, kulturom i životnim stvarnostima kroz koje smo oblikovani i koje dijelimo sudbinski s crnogorskim i drugim narodima među koje nas je povijest smjestila. To je bila i prigoda da se susretnemo s mnogim Bokeljima koji su zbog bilo kojih razloga napustili svoje ognjište i nastanili se u Zagrebu i okolici«, zaključio je na Trećoj skupštini predsjednik HGD CG Tripo Schubert.
    U planu rada HGD Crne Gore za 2004. godinu između ostalog stoji proučavanje: kulturnih, znanstvenih, pomorskih, graditeljskih, ekonomskih, vjerskih, tradicionalnih i drugih vrijednosti i dostignuća Hrvata u Crnoj Gori, organizacija edukativnih seminara, rad na izdavačkoj djelatnosti, povezivanje sa sličnim društvima u zemlji i inozemstvu, aktivan rad na omasovljenju članstva HGDCG-a, organizacija turističkih putovanja iz Hrvatske u Boku i na Crnogorsko primorje, izgradnja Hrvatskoga kulturnog centra u Kotoru, radijske kontakt-emisije o Hrvatima Boke i Crne Gore na lokalnoj radiopostaji, te početak nastave na hrvatskome jeziku u Dobroti i Donjoj Lastvi u organizaciji HGDCG-a i Ministarstva znanosti, obrazovanja i športa Repub-like Hrvatske.
UZVANICI: Što se tiče samih manifestacija, u planu je sudjelovanje na manifestaciji »Dani kulture Boke u Puli«, uskrsnom koncertu mladih glazbenika Boke i Splita, predstavljanje knjige prof. Milenka Pasinovića »Hrvati u Crnoj Gori i Boki s posebnim osvrtom na drugu polovinu XX. stoljeća«, obilježavanje dana osnivanja HGDCG-a – 23. lipnja, predstavljanje knjige Tome Grgurevića »Perast koji živi«, predstavljanje prvog broja godišnjaka »Bokeljski ljetopis« u Zagrebu, itd.
    Među uzvanicima ove skupštine bili su: generalni konzul RH u Kotoru Petar Poljanić, potpredsjednik crnogorske Vlade zadužen za europske integracije Jusuf Kalamperović, izaslanik Kotorske biskupije don Branko Sbutega, načelnik Odjela za hrvatske manjine, iseljeništvo i useljeništvo MVP RH Andrija Jakovčević, saborska zastupnica RH predsjednica Odbora za useljeništvo Zdenka Babić Petričević, ravnatelj Hrvatske matice iseljenika Nikola Jelinčić sa suradnicima, predsjednik Hrvatske građanske inicijative u Tivtu Dalibor Burić, predsjednik Kulturno zavičajne udruge »Napredak« u Gornjoj Lastvi Zoran Nikolić, izaslanstvo Dubrovačko-neretvanske županije, te predstavnici medija iz Hrvatske i Crne Gore.
 

Najava događaja

06.12.2024 - NIU »Hrvatska riječ«: Poziv za slanje rukopisa

NIU »Hrvatska riječ«: Poziv za slanje rukopisa

Nakladničko vijeće NIU Hrvatska riječ poziva književne autore i autorice iz Srbije koji stvaraju na standardnom hrvatskom jeziku ili dijalektalnim govorima Hrvata da šalju svoje neobjavljene rukopise radi njihove moguće objave u idućoj, 2025. godini. Rukopise je potrebno poslati u elektroničkom obliku (Word dokument) na e-mail: naklada@hrvatskarijec.rs. Rok za slanje rukopisa je do 30. studenoga 2024. godine.
O uvrštenju rukopisa u nakladnički plan za 2025. godinu odlučivat će Nakladničko vijeće NIU Hrvatska riječ. Recenzije, predgovori i pogovori se ne zahtijevaju. S autorima se sklapa ugovor o međusobnim pravima i obvezama, a prispjeli rukopisi ne vraćaju se autorima.

25.11.2024 - Smotra hrvatskog filma u Beogradu

Produkcija Teatar Stella iz Splita u suradnji sa ZHB-om Tin Ujević iz Beograda organizira od 25. do 30. studenoga 6. smotru hrvatskog filma u Beogradu. Smotra se realizira uz potporu Hrvatskog audiovizualnog centra a u spomen na redatelja i nekadašnjeg predsjednika ZHB-a Tin Ujević Stipu Ercegovića (1948. – 2023.). U glavnom programu su igrani filmovi novije produkcije a na programu će se naći i dokumentarna i kratka igrana ostvarenja, uz dio namijenjen retrospektivi. Prva dva dana manifestacije, ponedjeljak i utorak, 25. i 26. studenoga, rezervirana su za pitching forum hrvatskih kratkih igranih filmova Make it happen koji će okupiti redatelje i producente iz Hrvatske, Srbije i Albanije.

Smotra će biti održana u Art kinu Kolarac (Studentski trg 5) a službeni program počinje u srijedu, 27. studenoga, kada publiku očekuju tri filmska ostvarenja. Od 17,30 sati bit će prikazan igrani film Most na kraju na kraju svijeta redatelja Branka Ištvančića a od 19 sati dokumentarni film Spomenici hrvatskih kipara na tlu Srbije Stipe Ercegovića. Svečano otvorenje je u 20 sati, nakon kojega u 20,30 sati će biti prikazan igrani film Božji gnjev Kristijana Milića.

U četvrtak, 28. studenoga, bit će prikazana četiri filma. Od 18,30 sati na programu je kratki dokumentarni film Strossmayerov kipar – Priča o Vatroslavu Doneganiju Mihaela Kelbasa i Mirka Ćurića, u 19 sati slijedi igrani film Stigme (režija: Zdenko Jurilj) a u 20 sati bit će prikazan kratki igrani film Kaže se Čakovec (režija: Vanja Nikolić). Publika će od 20.30 sati moći pogledati igrani film Bosanski lonac u režiji Pave Marinkovića.

U petak, 29. studenoga, na programu su također četiri ostvarenja. Od 18,30 sati bit će prikazan kratki dokumentarni film Punim plućima (režija Leila Elhoweris), od 19 sati slijedi dokumentarni film Potraga za gušterom (režija Lukša Benić), a od 20 sati kratki igrani film Marko (režija: Marko Šantić). U glavnom programu od 20.30 sati na programu je igrani film Dnevnik Pauline P. u režiji Nevena Hitreca.

Za subotu, 30. studenoga, najavljena su tri filma. Od 18,30 sati na programu je igrani film Tereza 37 Danila Šerbedžije, od 20,10 sati publika će imati prilike pogledati kratki igrani film Snjeguljica (režija: Lana Barić), dok od 20,30 slijedi igrani film Punim plućima (režija: Radislav Jovanov Gonzo).

Svake večeri nakon projekcija bit će organiziran razgovor s autorima i glumcima iz prikazanih ostvarenja.

Selektorica i umjetnička direktorica 6. Smotre hrvatskog filma u Beogradu, uime produkcije Teatar Stella iz Splita je filmska i televizijska redateljica doc. dr um. Branka Bešević Gajić, a producentica i direktorica kazališna i filmska glumica Andrijana Vicković.

  • Ministarstvo regionalnog razova i fonfova EU Repub
  • Jooble
  • Hrvatsko Nacionalno Vijeće
  • Zavod za kulturu vojvođanskih Hrvata
  • RS APV Pokrainska Vlada
  • DUZHIRH
  • Hrvatska Matica Iseljenika