Arhiv tekstova Arhiv tekstova

Za bo­lje uvje­te pro­iz­vod­nje

U Subotici je stotinu i šezdeset poljoprivrednika i vlasnika poljoprivrednih površina osnovalo Udrugu poljoprivrednika Subotice. Udruga će se zalagati za poboljšanje uvjeta poljoprivredne proizvodnje i opći boljitak proizvođača, i aktivno sudjelovanje poljoprivrednih proizvođača u kreiranju agrarne politike na svim razinama.
    Na Osnivačkoj skupštini, koja je održana 12. ožujka, prisustvovalo je oko 160 ljudi. Među gostima su bili – Mirko Ostrogonac, potpredsjednik Izvršnog odbora SO Subotica i predstavnici subotičkih zadruga. Do sada se u Udrugu učlanilo 199 poljoprivrednih proizvođača i vlasnika poljoprivrednih površina. Tim povodom razgovarali smo s predsjednikom inicijativnog odbora za formiranje ove Udruge Pavlom Kujundžićem, dipl. agronomom iz Subotice.
4Koji je bio motiv osnivanja ove Udruge?
U Subotici postoji jedna udruga koja je ljetos iznijela teret prosvjeda zemljoradnika povodom suše u kolovozu, kad se i uspjelo nešto ostvariti. Dobiveno je nešto sjemenske pšenice, gnojiva i regresirane nafte, no, to je sve bilo malo, jer je sva ta pomoć iznosila tek oko 3,5 posto od ukupne štete. Sve drugo je palo na leđa poljoprivrednih proizvođača. To je bio jedan od razloga da se osnuje Udruga poljoprivrednika u Subotici. Ovaj oblik udruživanja poljoprivrednika prisutan je i na Zapadu i razlikuje se od zadruga kojima je prvenstveni cilj ostvarenje profita, po tome što je prvenstveni cilj zalaganje za poboljšanje uvjeta poljoprivredne proizvodnje i opći boljitak proizvođača.
4Koji su ciljevi Udruge?
Zastupati interese poljoprivrednih proizvođača u individualnom poljoprivrednom sektoru, aktivno sudjelovati u kreiranju agrarne politike, kako na razini Općine Subotica, tako i na pokrajinskoj i republičkoj razini, zalagati se za točnu procjenu bilance potreba poljoprivrednih proizvoda na razini države, zalagati se za osiguranje državne garancije za otkup i isplatu planiranih strateških poljoprivrednih proizvoda, sudjelovati u nalaženju adekvatnih rješenja za kreditiranje poljoprivredne proizvodnje, za izgradnju infrastrukturnih objekata i nabavu poljoprivredne mehanizacije. Osim toga zalagati će se i za denacionalizaciju i povraćaj oduzete zemlje, kao i za sve drugo što je u interesu poljoprivrednih proizvođača i razvoja poljoprivrede uopće.
4Koji su prvi konkretni koraci koje će društvo poduzeti?
Prvo pitanje koje će biti postavljeno ministrici poljoprivrede i Vladi bit će kako riješiti kredite za umjetno gnojivo za prehranu strnih žita, pitanje kreditiranja proljetne sjetve, pitanje »zelene« nafte i isplate poljoprivrednih mirovina.
4Na koji način će funkcionirati Udruga?
Učlanjenje u Udrugu je dobrovoljno, članom može biti svaki građanin koji ima biračko pravo, koji se pismeno izjasni o tome i koji prihvati Statut i ciljeve Udruge, i voljan je sudjelovati u kreiranju i realizaciji njegovih ciljeva i zadaća. Svaki član Udruge ima pravo u odlučivanju, birati i biti biran u upravna tijela. To navodim zato, što je Udruga zamišljena kao demokratska institucija u kojoj sve ciljeve i zadaće postavljaju članovi, odnosno mjesni ogranci Udruge, a ne kao do sada samo neki lider. Upravna tijela su Skupština, Upravni odbor i Nadzorni odbor. Za predsjednika Skupštine izabran je Nikola Stipić, a za dopredsjednike Milorad Mijatov i Nikola Cvijanov. Osim toga izabrani su i članovi Nadzornog odbora, a to su: Ivan Dulić, Pere Matković, i Miko Oparnica, a njihovi zamjenici su – Tomislav Šarčević, Ivica Pećerić i Antun Nađheđeši. Udrugom će između dva zasjedanja Skupštine rukovoditi Upravni odbor koji ima po jednog člana iz svakog mjesnog ogranka, i to su: Nikola Cvijanov s Bikova, Miroslav Kiš s Verušića, Daniel Kovačić iz Đurđina, Miroslava Ivković iz Novog Žednika, Marko Crnković iz Tavankuta, Franjo Rukavina iz Male Bosne, Jovan Milosavljević iz Višnjevca i Andrija Ivanković iz Aleksandrova. Bitno je da se svi poljoprivredni proizvođači u svom mjestu mogu obratiti članovima Upravnog odbora, raspitati se o djelovanju Udruge i davati svoje sugestije.

Najava događaja

06.12.2024 - NIU »Hrvatska riječ«: Poziv za slanje rukopisa

NIU »Hrvatska riječ«: Poziv za slanje rukopisa

Nakladničko vijeće NIU Hrvatska riječ poziva književne autore i autorice iz Srbije koji stvaraju na standardnom hrvatskom jeziku ili dijalektalnim govorima Hrvata da šalju svoje neobjavljene rukopise radi njihove moguće objave u idućoj, 2025. godini. Rukopise je potrebno poslati u elektroničkom obliku (Word dokument) na e-mail: naklada@hrvatskarijec.rs. Rok za slanje rukopisa je do 30. studenoga 2024. godine.
O uvrštenju rukopisa u nakladnički plan za 2025. godinu odlučivat će Nakladničko vijeće NIU Hrvatska riječ. Recenzije, predgovori i pogovori se ne zahtijevaju. S autorima se sklapa ugovor o međusobnim pravima i obvezama, a prispjeli rukopisi ne vraćaju se autorima.

25.11.2024 - Smotra hrvatskog filma u Beogradu

Produkcija Teatar Stella iz Splita u suradnji sa ZHB-om Tin Ujević iz Beograda organizira od 25. do 30. studenoga 6. smotru hrvatskog filma u Beogradu. Smotra se realizira uz potporu Hrvatskog audiovizualnog centra a u spomen na redatelja i nekadašnjeg predsjednika ZHB-a Tin Ujević Stipu Ercegovića (1948. – 2023.). U glavnom programu su igrani filmovi novije produkcije a na programu će se naći i dokumentarna i kratka igrana ostvarenja, uz dio namijenjen retrospektivi. Prva dva dana manifestacije, ponedjeljak i utorak, 25. i 26. studenoga, rezervirana su za pitching forum hrvatskih kratkih igranih filmova Make it happen koji će okupiti redatelje i producente iz Hrvatske, Srbije i Albanije.

Smotra će biti održana u Art kinu Kolarac (Studentski trg 5) a službeni program počinje u srijedu, 27. studenoga, kada publiku očekuju tri filmska ostvarenja. Od 17,30 sati bit će prikazan igrani film Most na kraju na kraju svijeta redatelja Branka Ištvančića a od 19 sati dokumentarni film Spomenici hrvatskih kipara na tlu Srbije Stipe Ercegovića. Svečano otvorenje je u 20 sati, nakon kojega u 20,30 sati će biti prikazan igrani film Božji gnjev Kristijana Milića.

U četvrtak, 28. studenoga, bit će prikazana četiri filma. Od 18,30 sati na programu je kratki dokumentarni film Strossmayerov kipar – Priča o Vatroslavu Doneganiju Mihaela Kelbasa i Mirka Ćurića, u 19 sati slijedi igrani film Stigme (režija: Zdenko Jurilj) a u 20 sati bit će prikazan kratki igrani film Kaže se Čakovec (režija: Vanja Nikolić). Publika će od 20.30 sati moći pogledati igrani film Bosanski lonac u režiji Pave Marinkovića.

U petak, 29. studenoga, na programu su također četiri ostvarenja. Od 18,30 sati bit će prikazan kratki dokumentarni film Punim plućima (režija Leila Elhoweris), od 19 sati slijedi dokumentarni film Potraga za gušterom (režija Lukša Benić), a od 20 sati kratki igrani film Marko (režija: Marko Šantić). U glavnom programu od 20.30 sati na programu je igrani film Dnevnik Pauline P. u režiji Nevena Hitreca.

Za subotu, 30. studenoga, najavljena su tri filma. Od 18,30 sati na programu je igrani film Tereza 37 Danila Šerbedžije, od 20,10 sati publika će imati prilike pogledati kratki igrani film Snjeguljica (režija: Lana Barić), dok od 20,30 slijedi igrani film Punim plućima (režija: Radislav Jovanov Gonzo).

Svake večeri nakon projekcija bit će organiziran razgovor s autorima i glumcima iz prikazanih ostvarenja.

Selektorica i umjetnička direktorica 6. Smotre hrvatskog filma u Beogradu, uime produkcije Teatar Stella iz Splita je filmska i televizijska redateljica doc. dr um. Branka Bešević Gajić, a producentica i direktorica kazališna i filmska glumica Andrijana Vicković.

  • Ministarstvo regionalnog razova i fonfova EU Repub
  • Jooble
  • Hrvatsko Nacionalno Vijeće
  • Zavod za kulturu vojvođanskih Hrvata
  • RS APV Pokrainska Vlada
  • DUZHIRH
  • Hrvatska Matica Iseljenika