Arhiv tekstova Arhiv tekstova

O na­ci­o­nal­noj svi­je­sti bačkih Hr­va­ta

Prije izvjesnog vremena dobio sam časopis Matice hrvatske »Hrvatska revija« broj 3. godište III/ 2003. Svojim izuzetnim prilozima zaslužuje našu pozornost, bar na razini kratkog sadržajnog prezentiranja.
   Časopis je utemeljen 1928. godine, a obnovljen 1951. u Buenos Airesu, od 1991. godine ponovno izlazi u Hrvatskoj, a u obnovljenom tečaju izlazi od 2001. godine kao Hrvatska revija. Izlazi tromjesečno, nakladnik je Matica hrvatska, nakladnika potpisuje Igor Zidić, dok je glavni urednik Mladen Klemenčić.
POLITIZACIJA DO DANAŠNJIH DANA: Svojim većim sadržajnim dijelom časopis dotiče tematiku dijaspore i odnos dijaspore prema domovini. Po koncepciji tekstova možemo ih odrediti da su oni u trokutu: novinarsko-eseističko-povijesnog profila.
  Ovom prigodom iz sadržaja izdvajamo: Gojko Borić »Dijaspora i domovina«, prilog o ograncima hrvatskog naroda i hrvatske zajednice izvan granica Republike Hrvatske. Slijedi tekst Grozdana Cvitana »Pomalo politička razglednica iz Južne Amerike«, novinarsko zapažanje hrvatskih iseljenika.
   Prilog Krešimira Bušića »Iz prošlosti Hrvatske zajednice u Bačkoj« je tekst posebno interesantan za nas, tretira povijesnu problematiku usporene nacionalne integracije bačkih Hrvata. Na povijesno dokumentaran način govori o uzrocima i razlozima koji dovode do toga da narodnjačka svijest bačkih Hrvata teško i sporo dolazi i sazrijeva do nacionalne svijesti. Prijelaz od narodnjačke do nacionalne svijesti i pripadnosti hrvatskom korpusu uklještena je između mađarizacije u XIX. stoljeću i srbizacije u XX. stoljeću. To za posljedicu ima podjelu na ovim prostorima na Hrvate i Bunjevce. Podjela koja se politizira i zlorabi do današnjih dana.

   Bački Hrvati se kroz desetljeća življenja na ovim prostorima oportuno opredjeljuju za bunjevački etnos, korak koji vodi jednoj tihoj asimilaciji, budući da kida kapilarne veze s matičnom državom. Jer, na tom fonu ona ima više foklorističkih elemenata nego duhovnu, kulturnu i povijesnu težinu i utemeljenost, a u sve to vješto uskače dnevna pragmatična politika. Ovaj tekst, što se tiče ovdašnjih Hrvata, zaslužuje seriozniji prikaz, te ga možemo sugestirati Hrvatskoj riječi da ga u nastavcima u cijelosti prenese.
VOJNA MOĆ TOMISLAVA: Slijedi tekst Antuna Pinterovića »Predsjednik pred Unijom«, kritički osvrt na govor predsjednika Stjepana Mesića pred forumom europskih političara i diplomata u Kraljevskom zavodu za međunardne odnose u Bruxellesu. Dalje čitamo tekst Lucije Benyovske »Goranov Lukovdol«. Povod je 90 godina od rođenja i 60 godina od tragične smrti hrvatskog književnika Ivana Gorana Kovačića. Vladimir Geiger donosi članak o »Krivotvorini novca«, a Tatjana Buklijaš »Genetika u srednjovjekovnim klaustrima«. Putopisni zapisi iz Cambridga, o znamenitom, elitističkom, engleskom i svjetskom sveučilišnom središtu.
   Nastavlja se tekstom Zlatka Matijevića »Hrvatska pučka stranka«, a potom ide grupni rad mladih hrvatskih povjesničara – Ivana Brigovića, Hrvoje Čape i Đorđa Mihovilovića »Kontroverzije o kralju Tomislavu« U prilogu čitamo o hrvatskom vladaru Tomislavu i o njegovome dobu. Raspravlja se o temeljnim odrednicama Tomislavljeve vladavine, o vojnoj moći, ratovima i uspjesima onodobne Hrvatske, te o crkvenim saborima i sukobu svećenika glagoljaša i latinaša.   U časopisu čitamo i niz drugih vrijednih priloga. Časopis je grafički izuzetno visoko i moderno dizajniran. Može se pratiti na internetu, na adresi: http: //www. maaticca. hr/hrvatska_revija

Najava događaja

06.12.2024 - NIU »Hrvatska riječ«: Poziv za slanje rukopisa

NIU »Hrvatska riječ«: Poziv za slanje rukopisa

Nakladničko vijeće NIU Hrvatska riječ poziva književne autore i autorice iz Srbije koji stvaraju na standardnom hrvatskom jeziku ili dijalektalnim govorima Hrvata da šalju svoje neobjavljene rukopise radi njihove moguće objave u idućoj, 2025. godini. Rukopise je potrebno poslati u elektroničkom obliku (Word dokument) na e-mail: naklada@hrvatskarijec.rs. Rok za slanje rukopisa je do 30. studenoga 2024. godine.
O uvrštenju rukopisa u nakladnički plan za 2025. godinu odlučivat će Nakladničko vijeće NIU Hrvatska riječ. Recenzije, predgovori i pogovori se ne zahtijevaju. S autorima se sklapa ugovor o međusobnim pravima i obvezama, a prispjeli rukopisi ne vraćaju se autorima.

25.11.2024 - Smotra hrvatskog filma u Beogradu

Produkcija Teatar Stella iz Splita u suradnji sa ZHB-om Tin Ujević iz Beograda organizira od 25. do 30. studenoga 6. smotru hrvatskog filma u Beogradu. Smotra se realizira uz potporu Hrvatskog audiovizualnog centra a u spomen na redatelja i nekadašnjeg predsjednika ZHB-a Tin Ujević Stipu Ercegovića (1948. – 2023.). U glavnom programu su igrani filmovi novije produkcije a na programu će se naći i dokumentarna i kratka igrana ostvarenja, uz dio namijenjen retrospektivi. Prva dva dana manifestacije, ponedjeljak i utorak, 25. i 26. studenoga, rezervirana su za pitching forum hrvatskih kratkih igranih filmova Make it happen koji će okupiti redatelje i producente iz Hrvatske, Srbije i Albanije.

Smotra će biti održana u Art kinu Kolarac (Studentski trg 5) a službeni program počinje u srijedu, 27. studenoga, kada publiku očekuju tri filmska ostvarenja. Od 17,30 sati bit će prikazan igrani film Most na kraju na kraju svijeta redatelja Branka Ištvančića a od 19 sati dokumentarni film Spomenici hrvatskih kipara na tlu Srbije Stipe Ercegovića. Svečano otvorenje je u 20 sati, nakon kojega u 20,30 sati će biti prikazan igrani film Božji gnjev Kristijana Milića.

U četvrtak, 28. studenoga, bit će prikazana četiri filma. Od 18,30 sati na programu je kratki dokumentarni film Strossmayerov kipar – Priča o Vatroslavu Doneganiju Mihaela Kelbasa i Mirka Ćurića, u 19 sati slijedi igrani film Stigme (režija: Zdenko Jurilj) a u 20 sati bit će prikazan kratki igrani film Kaže se Čakovec (režija: Vanja Nikolić). Publika će od 20.30 sati moći pogledati igrani film Bosanski lonac u režiji Pave Marinkovića.

U petak, 29. studenoga, na programu su također četiri ostvarenja. Od 18,30 sati bit će prikazan kratki dokumentarni film Punim plućima (režija Leila Elhoweris), od 19 sati slijedi dokumentarni film Potraga za gušterom (režija Lukša Benić), a od 20 sati kratki igrani film Marko (režija: Marko Šantić). U glavnom programu od 20.30 sati na programu je igrani film Dnevnik Pauline P. u režiji Nevena Hitreca.

Za subotu, 30. studenoga, najavljena su tri filma. Od 18,30 sati na programu je igrani film Tereza 37 Danila Šerbedžije, od 20,10 sati publika će imati prilike pogledati kratki igrani film Snjeguljica (režija: Lana Barić), dok od 20,30 slijedi igrani film Punim plućima (režija: Radislav Jovanov Gonzo).

Svake večeri nakon projekcija bit će organiziran razgovor s autorima i glumcima iz prikazanih ostvarenja.

Selektorica i umjetnička direktorica 6. Smotre hrvatskog filma u Beogradu, uime produkcije Teatar Stella iz Splita je filmska i televizijska redateljica doc. dr um. Branka Bešević Gajić, a producentica i direktorica kazališna i filmska glumica Andrijana Vicković.

  • Ministarstvo regionalnog razova i fonfova EU Repub
  • Jooble
  • Hrvatsko Nacionalno Vijeće
  • Zavod za kulturu vojvođanskih Hrvata
  • RS APV Pokrainska Vlada
  • DUZHIRH
  • Hrvatska Matica Iseljenika