Arhiv tekstova Arhiv tekstova

Pi­o­nir na­tu­ra­li­zma

Eugen Kumičić rodio se u Brseču, pokraj Mošćenice u Istri, 11. siječnja 1850. godine. Otac mu je bio pomorac. Gimnaziju je završio u Rijeci 1870., a potom je upisao medicinu u Pragu, koju je napustio nakon godinu dana i u Beču završio povijest i zemljopis. Na talijanskoj gimnaziji u Splitu predavao je hrvatski jezik, kao i u Zadru, gdje se počeo baviti književnim radom. Dvije godine proveo je u Parizu i šest mjeseci u Veneciji (1875. -1877.), pripremajući profesorski ispit iz francuskog i talijanskog jezika.
    Vrativši se u domovinu 1878. godine pozvan je u odred koji je sudjelovao u okupaciji Bosne i Hercegovine. Od 1879., do 1883. godine predaje na zagrebačkoj realnoj gimnaziji. Prvenac, novelu »Slučaj« objavio je 1879. godine, a godine 1883., odrekao se službe, da bi se kao Starčevićev sljedbenik do kraja života posvetio književnosti i političkom radu. Zajedno s Matkom Laginjom i Erazmom Barčićem pokrenuo je u Kraljevici list »Primorac« (1873.), bio urednikom pravaških listova »Hrvatska vila« (1882. -1883.) i »Hrvatska« (1887. -1888.), u kojima je tiskao mnoge književne i političke članke. Pripadnost pravaškom pokretu bitno je obilježila njegov književni rad.
    Važnija djela Eugena Kumičića su »Slučaj« (1879.), »Jelkin bosiljak« (1881.), »Olga i Lina« (1881.), »Neobični ljudi« (1882.), »Primorci« (1882.), »Začuđeni svatovi« (1883.), »Gospođa Sabina« (1883.), »Sirota« (1885.), »Pod puškom« (1886.), »Teodora« (1889.), »Otrovana srca« (1890.), »Obiteljska taja« (1891.), »Urota zrinjsko-frankopanska« (1892. -1893.), »Pobijeljeni grobovi« (1896.), »Petar Zrinjski« (1901.) i »Kraljica Lepa ili propast kraljeva hrvatske krvi« (1902).
    Iako u hrvatskoj književnoj povijesti još uvijek nema suglasnosti o granicama stilske formacije realizma, u ovom ‘zlatnom dobu hrvatskog romana’ i osamdesetih i devedesetih godina devetnaestog stoljeća kada je u svom stvaralačkom zenitu i Kumičić, često se izdvaja godina 1881., godina Šenoine smrti kao kraj jednoga razdoblja te istodobno i kao početak drugoga, označen pojavljivanjem Kumičićeve »Olge i Line«. Godina Šenoine smrti označava »ponajprije generacijsku, a ne toliko stilsku i poetičku smjenu« piše književni teoretičar Krešimir Nemec, jer tada nastupa novi naraštaj pisaca rođenih pedesetih i šezdesetih godina, a čija je književna koncepcija baštinila od Šenoe više nego što je to ponekad sama htjela priznavati. Tom naraštaju iz vremena procvata hrvatskoga romana od 1881., do 1900., pripada, dakako i Eugen Kumičić, strastveni pravaš i nastavljač Šenoina modela, ne samo najčitaniji, nego i najplodniji hrvatski realist. »Glavni zagovornik realizma u hrvatskoj kritici Janko Ibler u svojim ‘Literarnim pismima’ iz 1881. godine, kao uzorni romaneskni model navodi upravo Kumičićev ‘Jelkin bosiljak’ (objavljen 1881.), jer je u njemu pisac ostvario tri bitna načela – uvjerljivost karaktera, tendencioznost i realističnost prikazivanja. Iste godine, također pod pseudonimom Jenio Sisolski, izlazi mu roman Olga i Lina«, piše među ostalim o djelu Kumičića književni teoretičar Ana Lederer.
    Kao i brojni značajni hrvatski romani 19. stoljeća, Kumičićeva »Olga i Lina« izlazi ponajprije u nastavcima u sušačkoj »Slobodi« 1881. godine, iste godine i u knjizi, a objelodanjuje se potom i sve do naših dana. Po strukturi »Olga i Lina« je »trivijalni ljubavni roman, zanatski doduše ipak nešto korektnije izveden od, recimo Becićeve ‘Kletve nevjere’ ili Kovačićeve ‘Baruničine ljubavi’«, piše o ovom romanu Krešimir Nemec, dok je sam pisac o svome romanu zabilježio i sljedeće: »U tom romanu trsio sam se da pokažem, da otkrijem rane našega takozvanoga otmjenoga zagrebačkoga svijeta. Pisao sam oštro, bezobzirno, žestoko i iskreno, a nisam išao za finom pikanterijom, već za golom istinom, slijedeći u tom najveću modernu francusku školu«. Roman »Olga i Lina« književni povjesničari su kritički i analitički strogo ocijenili, a književni teoretičar Ivo Frangeš zaključuje kako je Kumičić »jedan od onih pisaca kojima značenje daleko premašuje estetsku vrijednost; upravo kao što i njegov članak ‘O romanu’ dobiva povijesnu važnost ne toliko po idejama koje je iznio, koliko po reagiranjima i posljedicama koje je izazvao«. Kumičićev roman »Olga i Lina« zahuktali je fabularni vlak s mnogobrojnim obratima i događanjima, ali nekonzistentne kompozicije. »U crno-bijeloj podjeli aktera ‘Olge i Line’ nema nijansi, karakteri su plošni, kompozicija i, uopće stilistika su nesavršeni, a i u fabuliranju Kumičić je sklon stereotipima romantičarske provenijencije uz dakako temeljni spomenuti model trivijalne literature«, piše Ana Lederer o ovome romanu.
    U isto vrijeme kada je prikazivao zagrebačko građansko društvo i hrvatsko plemstvo, Kumičić je pisao i romane o Istri i hrvatskom primorju. I u njima je slikao aristokrate, trgovce i činovnike, varalice, trovače i silnike, ali je pored toga u tim romanima prikazivao i seljake, župnike, kapetane, mornare i ribare. Svrha ‘zagrebačkih’ i ‘istarskih’ Kumičićevih romana bila je ista: Kumičić je u njima htio biti socijalni kritičar i nacionalni borac. I ekonomskim i političkim nedaćama i u Hrvatskoj i u Istri po njegovu su mišljenju krivi predstavnici povlaštenih klasa, podrijetlom stranci. Unatoč svim zamjerkama, Kumičićev opus ima stožerno mjesto u oblikotvornom standardiziranju hrvatske proze, a njegove pripovjedačke vrline uvijek su mu osiguravale brojnu čitateljsku publiku.

Najava događaja

06.12.2024 - NIU »Hrvatska riječ«: Poziv za slanje rukopisa

NIU »Hrvatska riječ«: Poziv za slanje rukopisa

Nakladničko vijeće NIU Hrvatska riječ poziva književne autore i autorice iz Srbije koji stvaraju na standardnom hrvatskom jeziku ili dijalektalnim govorima Hrvata da šalju svoje neobjavljene rukopise radi njihove moguće objave u idućoj, 2025. godini. Rukopise je potrebno poslati u elektroničkom obliku (Word dokument) na e-mail: naklada@hrvatskarijec.rs. Rok za slanje rukopisa je do 30. studenoga 2024. godine.
O uvrštenju rukopisa u nakladnički plan za 2025. godinu odlučivat će Nakladničko vijeće NIU Hrvatska riječ. Recenzije, predgovori i pogovori se ne zahtijevaju. S autorima se sklapa ugovor o međusobnim pravima i obvezama, a prispjeli rukopisi ne vraćaju se autorima.

25.11.2024 - Smotra hrvatskog filma u Beogradu

Produkcija Teatar Stella iz Splita u suradnji sa ZHB-om Tin Ujević iz Beograda organizira od 25. do 30. studenoga 6. smotru hrvatskog filma u Beogradu. Smotra se realizira uz potporu Hrvatskog audiovizualnog centra a u spomen na redatelja i nekadašnjeg predsjednika ZHB-a Tin Ujević Stipu Ercegovića (1948. – 2023.). U glavnom programu su igrani filmovi novije produkcije a na programu će se naći i dokumentarna i kratka igrana ostvarenja, uz dio namijenjen retrospektivi. Prva dva dana manifestacije, ponedjeljak i utorak, 25. i 26. studenoga, rezervirana su za pitching forum hrvatskih kratkih igranih filmova Make it happen koji će okupiti redatelje i producente iz Hrvatske, Srbije i Albanije.

Smotra će biti održana u Art kinu Kolarac (Studentski trg 5) a službeni program počinje u srijedu, 27. studenoga, kada publiku očekuju tri filmska ostvarenja. Od 17,30 sati bit će prikazan igrani film Most na kraju na kraju svijeta redatelja Branka Ištvančića a od 19 sati dokumentarni film Spomenici hrvatskih kipara na tlu Srbije Stipe Ercegovića. Svečano otvorenje je u 20 sati, nakon kojega u 20,30 sati će biti prikazan igrani film Božji gnjev Kristijana Milića.

U četvrtak, 28. studenoga, bit će prikazana četiri filma. Od 18,30 sati na programu je kratki dokumentarni film Strossmayerov kipar – Priča o Vatroslavu Doneganiju Mihaela Kelbasa i Mirka Ćurića, u 19 sati slijedi igrani film Stigme (režija: Zdenko Jurilj) a u 20 sati bit će prikazan kratki igrani film Kaže se Čakovec (režija: Vanja Nikolić). Publika će od 20.30 sati moći pogledati igrani film Bosanski lonac u režiji Pave Marinkovića.

U petak, 29. studenoga, na programu su također četiri ostvarenja. Od 18,30 sati bit će prikazan kratki dokumentarni film Punim plućima (režija Leila Elhoweris), od 19 sati slijedi dokumentarni film Potraga za gušterom (režija Lukša Benić), a od 20 sati kratki igrani film Marko (režija: Marko Šantić). U glavnom programu od 20.30 sati na programu je igrani film Dnevnik Pauline P. u režiji Nevena Hitreca.

Za subotu, 30. studenoga, najavljena su tri filma. Od 18,30 sati na programu je igrani film Tereza 37 Danila Šerbedžije, od 20,10 sati publika će imati prilike pogledati kratki igrani film Snjeguljica (režija: Lana Barić), dok od 20,30 slijedi igrani film Punim plućima (režija: Radislav Jovanov Gonzo).

Svake večeri nakon projekcija bit će organiziran razgovor s autorima i glumcima iz prikazanih ostvarenja.

Selektorica i umjetnička direktorica 6. Smotre hrvatskog filma u Beogradu, uime produkcije Teatar Stella iz Splita je filmska i televizijska redateljica doc. dr um. Branka Bešević Gajić, a producentica i direktorica kazališna i filmska glumica Andrijana Vicković.

  • Ministarstvo regionalnog razova i fonfova EU Repub
  • Jooble
  • Hrvatsko Nacionalno Vijeće
  • Zavod za kulturu vojvođanskih Hrvata
  • RS APV Pokrainska Vlada
  • DUZHIRH
  • Hrvatska Matica Iseljenika