Arhiv tekstova Arhiv tekstova

Eko­no­mi­ja je ra­di čovje­ka

Posljednjih godina u središte opće pozornosti izbija ideja globalizacije i mnogovrsna sukob-ljavanja oko nje. Ova knjiga predstavlja pokušaj da se trijezno i argumentirano progovori o globalizaciji s kršćanskog motrišta. Njen autor, kardinal Dionigi Tettamanzi, jedan je od najpoznatijih katoličkih teologa. Niz godina bio je nadbiskup Genove, a lipnja 2002. godine Ivan Pavao II. imenovao ga je nadbiskupom Milana. Kardinal Tettamanzi priznati je stručnjak za područje moralne teologije i specijalnih područja morala, posebice bioetike.
   Knjiga »Kršćanstvo i globalizacija« dio je napora globalnog društvenog pokreta, koji je nastao kao pokušaj suprotstavljanja neoliberalnom obrascu globalizacije isticanjem emancipacijske paradigme jedne drugačije, humanističke globalizacije. Treba istaći kako taj pogrešno nazvani »antiglobalistički pokret« ne zahtijeva kraj svakog »globalizma« ili trgovine, već globalizaciju »odozdo«, u obliku društvene borbe za demokraciju, socijalnu pravdu i ekološku održivost.
SOCIJALNI NAUK KATOLIČKE CRKVE: Kardinal Tetttamanzi svoju analizu globalizacije produbljuje na temelju karakterističnih elemenata koji je sačinjavaju, kao što su – ekosustav, financije, tehnologija, hiperkonkurencija, radna snaga, informacije, kultura i gubitak značenja države ili nacionalnog sustava shvaćenog kao osnovno polazište, jer se »poglavito smanjila moć nacionalnih vlasti na novčarskom, financijskom i poreskom području, zbog toga što je povijest kapitalizma prestala biti uokvirena i ograničena nacionalnim granicama«. Kardinal Tettamanzi u ovoj knjizi nudi argumentirano promišljanje o globalizaciji utemeljeno na socijalnom nauku Katoličke crkve. »Nije čovjek radi ekonomije, nego je ekonomija radi čovjeka. Odmah istaknimo da se ovo ‘načelo’ nipošto ne pretpostavlja, nego je naprotiv u otvorenom sukobu kako s redukcionizmom utkanim u dojučerašnje velike socijalne ideologije, tako i s današnjom liberističkom bahatošću«, piše kardinal Tettamanzi, suprotstavljajući svoje mišljenje maksimi univerzalnog globalnog gospodarskog sustava (share holder value), prema kojoj je jedini cilj proizvodnje maksimalizacija profita i vrijednosti kapitala njegovog vlasnika.
ZAHTJEV ZA ETIČKOM REGULACIJOM: U tom kontekstu i u pogledu na globalizaciju kršćanima pomaže socijalno učiteljstvo Crkve. »Učiteljstvo, valja istaknuti, koje na kršćanski laikat mora gledati ne samo kao na primatelja ili jednostavno slušatelja i izvršitelja, nego i, makar uz određene uvjete, kao na djelatnog sudionika, kao na pravoga i istinskog protagonista«, piše kardinal Tettamanzi u svojoj knjizi, a kako smo danas uronjeni u kulturu koju možemo nazvati »funkcionalističkom«, a ne »vrijednosnom«, jer vrijedi kultura koja slijedi i hrani to što funkcionira, tj. vrijedi tržišna kultura na globalnoj razini, nema dvojbe kako u takvom kulturnom kontekstu etički sud o globalizaciji ekonomije mora biti pažljiviji i određeniji. Kardinal Tettamanzi piše kako »bez sumnje treba jasno i snažno potvrditi prijeko potrebne zahtjeve za pravdom i solidarnošću i kako barem u nekoj mjeri jesmo i moramo biti odgovorni protagonisti povijesti«, dok u poglavlju »Čujmo glasove svijeta«, kardinal među ostalim piše: »Nismo protiv globalizacije, jer je ona nezaustavljiv povijesni proces, i još više, jer ona odgovara nacrtu Boga Stvoritelja i Oca, koji želi da svi ljudi i svaki pojedinac budu kao članovi njegove jedinstvene obitelji. Ponavljamo: mi smo za čovječnu i očovječujuću globalizaciju!« Knjigu je objavio nakladnik »Verbum« iz Splita 2003. godine.

Najava događaja

06.12.2024 - NIU »Hrvatska riječ«: Poziv za slanje rukopisa

NIU »Hrvatska riječ«: Poziv za slanje rukopisa

Nakladničko vijeće NIU Hrvatska riječ poziva književne autore i autorice iz Srbije koji stvaraju na standardnom hrvatskom jeziku ili dijalektalnim govorima Hrvata da šalju svoje neobjavljene rukopise radi njihove moguće objave u idućoj, 2025. godini. Rukopise je potrebno poslati u elektroničkom obliku (Word dokument) na e-mail: naklada@hrvatskarijec.rs. Rok za slanje rukopisa je do 30. studenoga 2024. godine.
O uvrštenju rukopisa u nakladnički plan za 2025. godinu odlučivat će Nakladničko vijeće NIU Hrvatska riječ. Recenzije, predgovori i pogovori se ne zahtijevaju. S autorima se sklapa ugovor o međusobnim pravima i obvezama, a prispjeli rukopisi ne vraćaju se autorima.

25.11.2024 - Smotra hrvatskog filma u Beogradu

Produkcija Teatar Stella iz Splita u suradnji sa ZHB-om Tin Ujević iz Beograda organizira od 25. do 30. studenoga 6. smotru hrvatskog filma u Beogradu. Smotra se realizira uz potporu Hrvatskog audiovizualnog centra a u spomen na redatelja i nekadašnjeg predsjednika ZHB-a Tin Ujević Stipu Ercegovića (1948. – 2023.). U glavnom programu su igrani filmovi novije produkcije a na programu će se naći i dokumentarna i kratka igrana ostvarenja, uz dio namijenjen retrospektivi. Prva dva dana manifestacije, ponedjeljak i utorak, 25. i 26. studenoga, rezervirana su za pitching forum hrvatskih kratkih igranih filmova Make it happen koji će okupiti redatelje i producente iz Hrvatske, Srbije i Albanije.

Smotra će biti održana u Art kinu Kolarac (Studentski trg 5) a službeni program počinje u srijedu, 27. studenoga, kada publiku očekuju tri filmska ostvarenja. Od 17,30 sati bit će prikazan igrani film Most na kraju na kraju svijeta redatelja Branka Ištvančića a od 19 sati dokumentarni film Spomenici hrvatskih kipara na tlu Srbije Stipe Ercegovića. Svečano otvorenje je u 20 sati, nakon kojega u 20,30 sati će biti prikazan igrani film Božji gnjev Kristijana Milića.

U četvrtak, 28. studenoga, bit će prikazana četiri filma. Od 18,30 sati na programu je kratki dokumentarni film Strossmayerov kipar – Priča o Vatroslavu Doneganiju Mihaela Kelbasa i Mirka Ćurića, u 19 sati slijedi igrani film Stigme (režija: Zdenko Jurilj) a u 20 sati bit će prikazan kratki igrani film Kaže se Čakovec (režija: Vanja Nikolić). Publika će od 20.30 sati moći pogledati igrani film Bosanski lonac u režiji Pave Marinkovića.

U petak, 29. studenoga, na programu su također četiri ostvarenja. Od 18,30 sati bit će prikazan kratki dokumentarni film Punim plućima (režija Leila Elhoweris), od 19 sati slijedi dokumentarni film Potraga za gušterom (režija Lukša Benić), a od 20 sati kratki igrani film Marko (režija: Marko Šantić). U glavnom programu od 20.30 sati na programu je igrani film Dnevnik Pauline P. u režiji Nevena Hitreca.

Za subotu, 30. studenoga, najavljena su tri filma. Od 18,30 sati na programu je igrani film Tereza 37 Danila Šerbedžije, od 20,10 sati publika će imati prilike pogledati kratki igrani film Snjeguljica (režija: Lana Barić), dok od 20,30 slijedi igrani film Punim plućima (režija: Radislav Jovanov Gonzo).

Svake večeri nakon projekcija bit će organiziran razgovor s autorima i glumcima iz prikazanih ostvarenja.

Selektorica i umjetnička direktorica 6. Smotre hrvatskog filma u Beogradu, uime produkcije Teatar Stella iz Splita je filmska i televizijska redateljica doc. dr um. Branka Bešević Gajić, a producentica i direktorica kazališna i filmska glumica Andrijana Vicković.

  • Ministarstvo regionalnog razova i fonfova EU Repub
  • Jooble
  • Hrvatsko Nacionalno Vijeće
  • Zavod za kulturu vojvođanskih Hrvata
  • RS APV Pokrainska Vlada
  • DUZHIRH
  • Hrvatska Matica Iseljenika