Arhiv tekstova Arhiv tekstova

Korizma u Srijemu

Korizmeni dani teku. Iza nas su već Čisti, Pačisti, Bezimeni i Sridoposni tjedan, a teče evo i Gluha nedjelja. Još Cvitnica i Uskrs.
    Zamoljen da napišem riječ, dvije o korizmi u Srijemu, a stjeran u zeitnot, odlučio sam skinuti priču s vrpce od prije tri-četiri godine, koju sam radio s prognanim Srijemicama za prvi program Hrvatskoga radija. Pa što, uspomene su uspomene.
LIJEPE USPOMENE: Sve je počimalo s čistom srijedom, sjeća se baka Manda Mutavdžić iz Gibarca, koja je s obitelji preselila u Livanu kod Osijeka. »Mama bi oprala i obrisala sve veliko suđe i posula ga pepelom – šerpe, lonce i poklopce, i s tim se sudovima nismo koristili sljedećih 6 tjedana, do Uskrsa. A nije se ni kuhalo svaki dan, i nije se ni kuhalo kao obično. Za fruštuk bi išla ajpren-čorba, flekice na ritko, rizanci s mlijekom, bijela kava i tako. A ručak krumpir-paprikaš, krumpir na kiselo, postan grah srijedom, a grah s rizancima, subotom. Muški su teže radili pa su jače i jeli, po koji komad slanine i luka, a mi ženske obično bi postile utorkom i petkom, i čitav bi dan provele na kruhu i vodi. Ni nedjeljom se nije bog zna što kuhalo, juha od suhoga mesa i restani krumpir s mesom za glavno jelo. Pa što nam je falilo? Ništa!«
    »I po ruhu se poznalo da smo u korizmi« sjeća se Marica Bertić iz Morovića, koja je danas u Ivanovu kod Donjeg Miholjca. »I radna je odjeća bila tamna, crna ili tamno plava, smeđa ili tamno zelena. I svečano je ruho bilo crno ili tamno plavo, a bijeli se tek oplečak. Uvijek smo išli na križni put – svakoga petka, a nedjeljom na misu i na večernjicu. Pa i muški su oblačili tamna odijela, a ako je još zima, stave crnu šubaru, a ako već otopli, jer u korizmi počinje i proljeće, onda crni šešir. A radna je odjeća u muških bila svakakva, nije se baš strogo vodilo računa.«
    »Svi smo išli u crkvu, pa ona naša velika crkva Presvetog Trojstva u Kukujevcima bude puna, pa pjevamo muku i druge korizmene pjesme« sjeća se baka Slavica Grepo iz Kukujevaca, koja je sa sinom i snahom na Livani kod Osijeka. »Nije se onda išlo u šor, nije bilo ni igranki ni zabava, u šokačkim se selima diljem Srijema nisu pravili svatovi u korizmu. Svatovi su onda bili u jesen, kada grožđe dospije i novo vino i kada utihnu ratarski poslovi u polju, a u korizmi, nikada. Mladi su se okupljali subotom i nedjeljom na šoru, ispred kuće nekoga od rodbine ili prijateja, pucali kokice, pričali i šalili se, a u 8 sati svi kući. Nije badava ona narodna pjesma: Zvono zvoni na Zdravu Mariju, svaka cura u svoju avliju.«
I AŠIKOVALO SE: »Sjećam se, pucali smo kokice i igrali kokošje šetnje u Markićevom šljiviku« kaže Anica Mutavdžić, baka Mandina snaha. »Igrali smo Žabe-labe, od Pešte do Vidakovog i Glavnog šora. Djevojka, koja je imala momka, mogla je tada i ašikovati, jer kokošja je šetnja kao stvorena za ašikovanje. Na Vidakovom je šoru tijekom cijele korizme bilo vito, drvo na stupu s dva sjedala, po jednim na svakoj strani, pa su nas momci okretali. Na Jankovićevom je dudu bila cubanka i tu smo se okupljali vikendom i svecom. Bilo je zabave, iako je bila korizma.«
    »I mi smo u Bapskij redovito išli na križni put, na misu i na večernjicu« sjeća se Katica Marošičević, koja se udala u Gibarac, a ‘93. s obitelji preselila u Čepin kod Osijeka. »Ali kada se vraćamo s križnog puta ili s večernjice, bila je prilika da djevojka koja ima momka malo podivani. Oni koji su se gledali i koji su se voljeli, mogli su ašikovati i u korizmi.«
    I baka Anka Šajvan iz Sota, koja je danas s obitelji u Dopsinu kod Osijeka rado se sjeća toga vremena. »Kad smo bili mladi, okupimo se ispred crkve pa divanimo, a išli smo na svaku misu i petkom na križni put. Pa kad idemo kući, koja ima momka ta ide s momkom. Nije bilo igranki ni zabave korizmom u Sotu, ali nama to nije smetalo. Kad si mlad, sve ti je lijepo.«
»Bilo je to lijepo doba« sjeća se Dragica Bertić iz Morovića, koja je danas sa sinom u Bračevcima kod Đakova. »Okupimo se ispred crkve, a išli smo redovito na svaku misu i večernjicu i petkom na križni put. Kod nas je kalvarija odmah preko puta crkve, uz Studvu pa pjevamo muku i druge korizmene pjesme. Nedjeljom, poslije večernjice idemo na most, a u Moroviću smo imali dva mosta, preko Studve i preko Bosuta. Koja je imala momka, ta bude s momkom koja nije ta bude s drugama, pa nam igranke nisu nedostajale.«
    »Pucali smo kokice na šoru, jedni donesu rešeto, drugi kukuruzovine, a netko metlu da poklopimo rešeto pa onda čitavo veče pucamo i jedemo kokice, a koja je imala momka, on joj donese patrice od kokica« sjeća se Ruža Pozderović iz Gibarca, koja je danas u Boriku kod Slatine. »Naša je kuća bila na kraju sela i imali smo najveću cubanku na dudu, gdje su se okupljali mladi iz cijelog sela. Pa čim je nedjelja ili svetac, po čitav dan smo na cubanki. Pa bilo je tu i ašikovanja, Bože moj.«
    Sve u svemu poštivao se nekakav red. Nije bilo igranki i zabava, redovito se odlazilo na svete mise i križni put, pjevala se muka i druge korizmene pjesme, vodilo se računa o postu i nemrsu, vodilo se računa čak i što se odijevalo, a mladi su se okupljali oko kokica, cubanki, vita i drugih zanimacija, smišljajući pri tome razne huncutarije. Igralo se kokošje šetnje, žabe-labe, pravile se patrice od kokica, samo da bi sreli, koga se željelo sresti, da bi se divanilo, kako se u Šokadiji ranije govorilo za ašikovanje. I kapije su se krečile, ali o tome drugi put.

Najava događaja

06.12.2024 - NIU »Hrvatska riječ«: Poziv za slanje rukopisa

NIU »Hrvatska riječ«: Poziv za slanje rukopisa

Nakladničko vijeće NIU Hrvatska riječ poziva književne autore i autorice iz Srbije koji stvaraju na standardnom hrvatskom jeziku ili dijalektalnim govorima Hrvata da šalju svoje neobjavljene rukopise radi njihove moguće objave u idućoj, 2025. godini. Rukopise je potrebno poslati u elektroničkom obliku (Word dokument) na e-mail: naklada@hrvatskarijec.rs. Rok za slanje rukopisa je do 30. studenoga 2024. godine.
O uvrštenju rukopisa u nakladnički plan za 2025. godinu odlučivat će Nakladničko vijeće NIU Hrvatska riječ. Recenzije, predgovori i pogovori se ne zahtijevaju. S autorima se sklapa ugovor o međusobnim pravima i obvezama, a prispjeli rukopisi ne vraćaju se autorima.

25.11.2024 - Smotra hrvatskog filma u Beogradu

Produkcija Teatar Stella iz Splita u suradnji sa ZHB-om Tin Ujević iz Beograda organizira od 25. do 30. studenoga 6. smotru hrvatskog filma u Beogradu. Smotra se realizira uz potporu Hrvatskog audiovizualnog centra a u spomen na redatelja i nekadašnjeg predsjednika ZHB-a Tin Ujević Stipu Ercegovića (1948. – 2023.). U glavnom programu su igrani filmovi novije produkcije a na programu će se naći i dokumentarna i kratka igrana ostvarenja, uz dio namijenjen retrospektivi. Prva dva dana manifestacije, ponedjeljak i utorak, 25. i 26. studenoga, rezervirana su za pitching forum hrvatskih kratkih igranih filmova Make it happen koji će okupiti redatelje i producente iz Hrvatske, Srbije i Albanije.

Smotra će biti održana u Art kinu Kolarac (Studentski trg 5) a službeni program počinje u srijedu, 27. studenoga, kada publiku očekuju tri filmska ostvarenja. Od 17,30 sati bit će prikazan igrani film Most na kraju na kraju svijeta redatelja Branka Ištvančića a od 19 sati dokumentarni film Spomenici hrvatskih kipara na tlu Srbije Stipe Ercegovića. Svečano otvorenje je u 20 sati, nakon kojega u 20,30 sati će biti prikazan igrani film Božji gnjev Kristijana Milića.

U četvrtak, 28. studenoga, bit će prikazana četiri filma. Od 18,30 sati na programu je kratki dokumentarni film Strossmayerov kipar – Priča o Vatroslavu Doneganiju Mihaela Kelbasa i Mirka Ćurića, u 19 sati slijedi igrani film Stigme (režija: Zdenko Jurilj) a u 20 sati bit će prikazan kratki igrani film Kaže se Čakovec (režija: Vanja Nikolić). Publika će od 20.30 sati moći pogledati igrani film Bosanski lonac u režiji Pave Marinkovića.

U petak, 29. studenoga, na programu su također četiri ostvarenja. Od 18,30 sati bit će prikazan kratki dokumentarni film Punim plućima (režija Leila Elhoweris), od 19 sati slijedi dokumentarni film Potraga za gušterom (režija Lukša Benić), a od 20 sati kratki igrani film Marko (režija: Marko Šantić). U glavnom programu od 20.30 sati na programu je igrani film Dnevnik Pauline P. u režiji Nevena Hitreca.

Za subotu, 30. studenoga, najavljena su tri filma. Od 18,30 sati na programu je igrani film Tereza 37 Danila Šerbedžije, od 20,10 sati publika će imati prilike pogledati kratki igrani film Snjeguljica (režija: Lana Barić), dok od 20,30 slijedi igrani film Punim plućima (režija: Radislav Jovanov Gonzo).

Svake večeri nakon projekcija bit će organiziran razgovor s autorima i glumcima iz prikazanih ostvarenja.

Selektorica i umjetnička direktorica 6. Smotre hrvatskog filma u Beogradu, uime produkcije Teatar Stella iz Splita je filmska i televizijska redateljica doc. dr um. Branka Bešević Gajić, a producentica i direktorica kazališna i filmska glumica Andrijana Vicković.

  • Ministarstvo regionalnog razova i fonfova EU Repub
  • Jooble
  • Hrvatsko Nacionalno Vijeće
  • Zavod za kulturu vojvođanskih Hrvata
  • RS APV Pokrainska Vlada
  • DUZHIRH
  • Hrvatska Matica Iseljenika