Arhiv tekstova Arhiv tekstova

Nenasilje i nenasilna akcija

SOMBOR – Posljednji seminar – radionica iz ciklusa Identitet i multikulturalno razumijevanje u projektu Osnaženi/ aktivni građanin na obje strane Dunava (koji financira Fond za otvoreno društvo iz Beograda i podržava Skupština općine Sombor), održan je 13. ožujka u Somboru u prostorijama Udruženja »Ravangrad« na temu Nenasilje i nenasilna akcija. Voditeljica radionice bila je Vesna Teršelić, iz Zagreba, suradnica Centra za mirovne studije i Centra za ženske studije u Zagrebu, dugogodišnja aktivistica, voditeljica kolegija Žene i moć, Civilno djelovanje i javne politike i Suočavanje s prošlošću.
    Sudionici su, kao i prethodnih puta, bili nastavnici, studenti, ekonomisti, aktivisti nevladinog sektora… iz Bilja, Kneževih Vinograda, Riđice, Bačkog Monoštora, Stanišića i Sombora.
    Prvi dio radionice bio je posvećen temi nenasilja. Kako živimo u kulturi nasilja, bavili smo se i jednim i drugim, pokušavajući ih definirati, uočiti vidove manifestiranja i iznaći uzroke nasilja. Što je nasilje? Kako na njega reagirati?
    Nasilje je ugrožavanje drugog – fizičko, verbalno, neverbalno, strukturalno… Doživljavamo ga kao pritisak, nepoštova-nje, neuvažavanje, neprihvaćanje. Svako-dnevno. Na svim razinama.
    Prilikom analiziranja nasilja uobičajeno je pristupanje u nekoliko koraka, pokušavajući istražiti nasilje u nekoliko nivoa: činjenice, emocije i potrebe. Prilikom istraživanja činjenica pitanje koje treba postaviti je: što se desilo? Kod emocija: kako se osjećaš? Kod potreba, što je i najzahtjevnije: što ti treba da se komunikacija može nastavit?
    Tko je pozvan prekinuti začarani krug nasilja i je li to uopće moguće?
    Svi smo pozvani, svatko u svojoj obitelji, profesiji, u odnosu s ljudima… da učinimo svoj mali korak i doprinos ka izlazu iz nasilja – bila je tema drugog dijela radionice.
    Što možemo učiniti kao pojedinci? Što kao društvo?
    Kao pojedinci – preuzimanje odgovornosti za činjenja i nečinjenja i posljedice i jednog i drugog. Rane koje ostaju na žrtvi i njenoj obitelji, ostavljaju ožiljke uvijek i na počinitelju. Možda je najteže suočiti se sa vlastitom odgovornošću i prihvatiti lošu sliku o sebi, ali je to prvo od čega možemo početi. Prvo što bismo mogli mijenjati. I prvi korak ka drugome.
    Važnu ulogu imaju i različiti oblici edukacije za nenasilje. Prije svega u školama i fakultetima, ali i sa roditeljima, uposlenima  u ustanovama, poduzećima, okupljenima u sportskim klubovima i kulturno-umjetničkim organizacijama, mirov-nim i humanitarnim organizacijama. Posebno je naglašen utjecaj medija i potreba transformacije govora mržnje u afirmativan govor.
    Ali, pokretanje iz pasivnosti, solidarnost i zauzimanje za druge i drugačije, skreta-nje pažnje na probleme u društvu u obliku nenasilnih akcija je korak dalje, ka ostvarivanju sebe samih, odgovornih članova svoje i ljudske zajednice i kreiranju boljeg i pravednijeg društva. A to je stalan i nikad završen proces, jer nema osvojenih dobara, za njih se uvijek i iznova bori!
    Sudionici seminara su govorili o svojim iskustvima organiziranja nenasilnih akcija i sudjelovanja u njima i zajedno odgledali kratak film Akcije prekrečavanja fašizma (prekrečavanja grafita) u Somboru 21. ožujka 2001. godine. Prikazan je istog dana i kao primjer nenasilne akcije u TV emisiji na istu temu na RTV »Spektar«, a i u srijedu 17. ožujka, kada je ponovno buknulo nasilje na Kosovu, ali i u gotovo svim gradovima ove zemlje.
    Film se završava riječima:
 »Prvo su odveli Židove, a ja se nisam protivio jer nisam bio Židov.
 Zatim su odveli komuniste, a ja se nisam protivio jer nisam bio komunista.
 Zatim su odveli sindikaliste, a ja se nisam protivio jer nisam bio sindikalist.
 Zatim su odveli i mene, a nitko nije ostao da se protivi tome.«
 (Pastor Niemoeller, žrtva nacista)

Najava događaja

06.12.2024 - NIU »Hrvatska riječ«: Poziv za slanje rukopisa

NIU »Hrvatska riječ«: Poziv za slanje rukopisa

Nakladničko vijeće NIU Hrvatska riječ poziva književne autore i autorice iz Srbije koji stvaraju na standardnom hrvatskom jeziku ili dijalektalnim govorima Hrvata da šalju svoje neobjavljene rukopise radi njihove moguće objave u idućoj, 2025. godini. Rukopise je potrebno poslati u elektroničkom obliku (Word dokument) na e-mail: naklada@hrvatskarijec.rs. Rok za slanje rukopisa je do 30. studenoga 2024. godine.
O uvrštenju rukopisa u nakladnički plan za 2025. godinu odlučivat će Nakladničko vijeće NIU Hrvatska riječ. Recenzije, predgovori i pogovori se ne zahtijevaju. S autorima se sklapa ugovor o međusobnim pravima i obvezama, a prispjeli rukopisi ne vraćaju se autorima.

25.11.2024 - Smotra hrvatskog filma u Beogradu

Produkcija Teatar Stella iz Splita u suradnji sa ZHB-om Tin Ujević iz Beograda organizira od 25. do 30. studenoga 6. smotru hrvatskog filma u Beogradu. Smotra se realizira uz potporu Hrvatskog audiovizualnog centra a u spomen na redatelja i nekadašnjeg predsjednika ZHB-a Tin Ujević Stipu Ercegovića (1948. – 2023.). U glavnom programu su igrani filmovi novije produkcije a na programu će se naći i dokumentarna i kratka igrana ostvarenja, uz dio namijenjen retrospektivi. Prva dva dana manifestacije, ponedjeljak i utorak, 25. i 26. studenoga, rezervirana su za pitching forum hrvatskih kratkih igranih filmova Make it happen koji će okupiti redatelje i producente iz Hrvatske, Srbije i Albanije.

Smotra će biti održana u Art kinu Kolarac (Studentski trg 5) a službeni program počinje u srijedu, 27. studenoga, kada publiku očekuju tri filmska ostvarenja. Od 17,30 sati bit će prikazan igrani film Most na kraju na kraju svijeta redatelja Branka Ištvančića a od 19 sati dokumentarni film Spomenici hrvatskih kipara na tlu Srbije Stipe Ercegovića. Svečano otvorenje je u 20 sati, nakon kojega u 20,30 sati će biti prikazan igrani film Božji gnjev Kristijana Milića.

U četvrtak, 28. studenoga, bit će prikazana četiri filma. Od 18,30 sati na programu je kratki dokumentarni film Strossmayerov kipar – Priča o Vatroslavu Doneganiju Mihaela Kelbasa i Mirka Ćurića, u 19 sati slijedi igrani film Stigme (režija: Zdenko Jurilj) a u 20 sati bit će prikazan kratki igrani film Kaže se Čakovec (režija: Vanja Nikolić). Publika će od 20.30 sati moći pogledati igrani film Bosanski lonac u režiji Pave Marinkovića.

U petak, 29. studenoga, na programu su također četiri ostvarenja. Od 18,30 sati bit će prikazan kratki dokumentarni film Punim plućima (režija Leila Elhoweris), od 19 sati slijedi dokumentarni film Potraga za gušterom (režija Lukša Benić), a od 20 sati kratki igrani film Marko (režija: Marko Šantić). U glavnom programu od 20.30 sati na programu je igrani film Dnevnik Pauline P. u režiji Nevena Hitreca.

Za subotu, 30. studenoga, najavljena su tri filma. Od 18,30 sati na programu je igrani film Tereza 37 Danila Šerbedžije, od 20,10 sati publika će imati prilike pogledati kratki igrani film Snjeguljica (režija: Lana Barić), dok od 20,30 slijedi igrani film Punim plućima (režija: Radislav Jovanov Gonzo).

Svake večeri nakon projekcija bit će organiziran razgovor s autorima i glumcima iz prikazanih ostvarenja.

Selektorica i umjetnička direktorica 6. Smotre hrvatskog filma u Beogradu, uime produkcije Teatar Stella iz Splita je filmska i televizijska redateljica doc. dr um. Branka Bešević Gajić, a producentica i direktorica kazališna i filmska glumica Andrijana Vicković.

  • Ministarstvo regionalnog razova i fonfova EU Repub
  • Jooble
  • Hrvatsko Nacionalno Vijeće
  • Zavod za kulturu vojvođanskih Hrvata
  • RS APV Pokrainska Vlada
  • DUZHIRH
  • Hrvatska Matica Iseljenika