Arhiv tekstova Arhiv tekstova

Eu­ze­bi­je Fer­mendžin cr­kve­ni uprav­nik i po­vje­sničar

Euzebije Fermendžin (1845.-1897.) bio je franjevac hrvatsko-madžarsko-austrijske pokrajinske zajednice s imenom sv. Ivana Kapistranskoga, sakupljač i izdavač pisanih izvora iz prošlosti Južnih Slavena, crkveni historičar i redovnički upravnik. Porijeklom je bio Bugarin, kulturom Hrvat, a po znanju srednjoeuropskih jezika građanin Europe. Njegove objav-ljene i neobjavljene zbirke zapisa i dokumenata iz prošlosti Južnih Slavena polazište su za upoznavanje Bugarske, ali ništa manje i za upoznavanje Bosne i Hrvatske.
    Franjevac Euzebije Fermendžin obavljao je službu vijećnika vrhovne uprave svoga franjevačkog reda, tzv. generalnog definitora, te je petnaest godina bio predstavnik najvećeg dijela franjevaca Monarhije u toj upravi u Rimu. Fermendžin je tako istodobno bio crkveni upravnik i crkveni povjesničar. Autor ove monografije, svećenik franjevac, Franjo Emanuel Hoško osvjetljava obje ove Fermendžinove životne aktivnosti.
IZVORNO FRANJEVAŠTVO: U prvom dijelu knjige pisac slijedi Fermendžinov život, te prikazuje njegovo djelovanje među hrvatskim i bosanskim franjevcima. Euzebije Fermendžin rodio se 21. rujna 1845. u bugarskoj koloniji u rumunjskom Banatu. Filozofiju je studirao na franjevačkom Sveučilištu u Radni (1863.-1865.), a teologiju je počeo studirati na franjevačkoj Bogoslovnoj školi u Vukovaru (1865.-1866.). Teološko školovanje Fermendžin je zaključio na Teološkom fakultetu u Beču (1865.-1869.), a potom je predavao na filozofskom sveučilištu u Iloku (1869.-1870). Predavao je biblijske predmete Bogoslovnoj školi u Vukovaru (1870.-1875.), a kasnije i studentima u Baji (1878.-1881.). U Baji je jedno vrijeme bio i samostanski starješina, a tamo ga je potkraj 1881. godine zateklo imenovanje za generalnog definitora reda.
    S motrišta hrvatske crkvene historiografije Fermendžinovo djelovanje je usko povezano sa suprotstavljanjem pojavi liberalizma, jer iako Fermendžin ne obrazlaže zašto su brojni mladi članovi Provincije usvojili liberalna shvaćanja, očito pretpostavlja da je čitatelju njegovih zapisa poznato da su u Austriji tzv. svibanjski zakoni iz 1868., uspostavili civilni brak, o Crkvi neovisnu školu i slobodan izbor vjeroispovijesti poslije 14. godina života. U Ugarskoj je pak Nagodba vratila obvezatnost liberalnom Ustavu iz 1848. i Katoličkoj crkvi oduzela značaj državne crkve, dok je u Njemačkoj 1875., u jeku tzv. ‘Kulturkampf’, te su dokinute dvije franjevačke provincije, pa Generalna kurija reda prati zbivanja u Habsburškoj Monarhiji i pazi da svojim postupcima ne izazove neželjene reakcije liberala prema provincijama u Monarhiji. Fermendžin je nastojao oko ponovne uspostave redovničkog života po zahtjevima izvornog franjevaštva. Fermendžin je učestvovao u radu komisija koje su doprinijele izradi nove Generalne konstitucije koju je Generalni definitorij odobrio 10. ožujka 1890., a nazvane su po generalu reda Alojziju Canaliju ‘Alojzijevim’ i bile su izraz izvornog franjevaštva. U Generalnim konstitucijama dobila su svoj izraz nastojanja u redu oko »čistog opsluživanja franjevačkog Pravila, samostanske stege, izbjegavanja svijeta i prihvaćanja samoće«, što je opet uključivalo srednjovjekovnu kodifikaciju franjevačkog siromaštva.
FERMENDŽINOVA SURADNJA U »RAZPRAVI«: Drugi dio monografije obrađuje Fermendžinove povijesne dokumente. Počinje poglavljem o djelovanju biskupa fra Jerolima Lučića, nastavlja se predstavljanjem popisa župa u zapadnoj i srednjoj Slavoniji koji je 1660. priredio fra Petar Nikolić, a zatim slijedi poglavlje o liku biskupa fra Nikole Ogramića. Pretposljednje poglavlje osvrće se na Fermendžinovu suradnju u pisanju povijesti o Podunavskim Hrvatima koje je poduzeo biskup Ivan Antunović, dok posljednje poglavlje predstavlja Fermen-džinov leksikon franjevačkih pisaca. Preporoditelj podunavskih Hrvata, biskup Antunović, pisac knjige »Razprava o podunavskih i potisanskih Bunjevacih i Šokcih u pogledu narodnom, vjerskom, umnom, građanskom i gospodarskom« (Beč, 1882.), zahvaljuje u toj knjizi svima koji su mu pomogli u njezinom nastajanju, ali poimenice zahvaljuje samo dvojici: umirovljenom graničarskom pukovniku Ivanu Murgiću i franjevcu Euzebiju Fermendžinu. Kad je završio pisanje »Razprave«, Antunović je tekst dao na čitanje Fermendžinu, ali Antunović je već u predgovoru »Razprave« spomenuo da mu je Fermendžin »blagodarno neizbrojenih podatakah na razpolaganje posudio«, što znači da je njihova suradnja započela još u vrijeme dok je Antunović sabirao građu za svoju knjigu. O Fermendžinovoj suradnji u »Razpravi« Antunovića čitatelji više mogu saznati u sljedećim dijelovima ovoga poglavlja: 1. Antunovićeva knjiga o Bunjevcima i Šokcima 2. Fermendžinovi zahvati u Antunovićev rukopis 3. Fermendžinova suradnja u prikupljanju građe za »Razpravu« i 4. Uloga franjevaca u prošlosti Podunavskih Hrvata.
    Monografija o Euzebiju Fermendžinu osvjetljava ovog franjevca kao povjesničara koji je pružio važan doprinos poznavanju prošlosti Bugara i Hrvata, osobito njihove crkvene povijesti, kao i poznavanju opće franjevačke povijesti. Knjigu je objavio Katehetski salezijanski centar iz Zagreba 1997. godine.

Najava događaja

06.12.2024 - NIU »Hrvatska riječ«: Poziv za slanje rukopisa

NIU »Hrvatska riječ«: Poziv za slanje rukopisa

Nakladničko vijeće NIU Hrvatska riječ poziva književne autore i autorice iz Srbije koji stvaraju na standardnom hrvatskom jeziku ili dijalektalnim govorima Hrvata da šalju svoje neobjavljene rukopise radi njihove moguće objave u idućoj, 2025. godini. Rukopise je potrebno poslati u elektroničkom obliku (Word dokument) na e-mail: naklada@hrvatskarijec.rs. Rok za slanje rukopisa je do 30. studenoga 2024. godine.
O uvrštenju rukopisa u nakladnički plan za 2025. godinu odlučivat će Nakladničko vijeće NIU Hrvatska riječ. Recenzije, predgovori i pogovori se ne zahtijevaju. S autorima se sklapa ugovor o međusobnim pravima i obvezama, a prispjeli rukopisi ne vraćaju se autorima.

25.11.2024 - Smotra hrvatskog filma u Beogradu

Produkcija Teatar Stella iz Splita u suradnji sa ZHB-om Tin Ujević iz Beograda organizira od 25. do 30. studenoga 6. smotru hrvatskog filma u Beogradu. Smotra se realizira uz potporu Hrvatskog audiovizualnog centra a u spomen na redatelja i nekadašnjeg predsjednika ZHB-a Tin Ujević Stipu Ercegovića (1948. – 2023.). U glavnom programu su igrani filmovi novije produkcije a na programu će se naći i dokumentarna i kratka igrana ostvarenja, uz dio namijenjen retrospektivi. Prva dva dana manifestacije, ponedjeljak i utorak, 25. i 26. studenoga, rezervirana su za pitching forum hrvatskih kratkih igranih filmova Make it happen koji će okupiti redatelje i producente iz Hrvatske, Srbije i Albanije.

Smotra će biti održana u Art kinu Kolarac (Studentski trg 5) a službeni program počinje u srijedu, 27. studenoga, kada publiku očekuju tri filmska ostvarenja. Od 17,30 sati bit će prikazan igrani film Most na kraju na kraju svijeta redatelja Branka Ištvančića a od 19 sati dokumentarni film Spomenici hrvatskih kipara na tlu Srbije Stipe Ercegovića. Svečano otvorenje je u 20 sati, nakon kojega u 20,30 sati će biti prikazan igrani film Božji gnjev Kristijana Milića.

U četvrtak, 28. studenoga, bit će prikazana četiri filma. Od 18,30 sati na programu je kratki dokumentarni film Strossmayerov kipar – Priča o Vatroslavu Doneganiju Mihaela Kelbasa i Mirka Ćurića, u 19 sati slijedi igrani film Stigme (režija: Zdenko Jurilj) a u 20 sati bit će prikazan kratki igrani film Kaže se Čakovec (režija: Vanja Nikolić). Publika će od 20.30 sati moći pogledati igrani film Bosanski lonac u režiji Pave Marinkovića.

U petak, 29. studenoga, na programu su također četiri ostvarenja. Od 18,30 sati bit će prikazan kratki dokumentarni film Punim plućima (režija Leila Elhoweris), od 19 sati slijedi dokumentarni film Potraga za gušterom (režija Lukša Benić), a od 20 sati kratki igrani film Marko (režija: Marko Šantić). U glavnom programu od 20.30 sati na programu je igrani film Dnevnik Pauline P. u režiji Nevena Hitreca.

Za subotu, 30. studenoga, najavljena su tri filma. Od 18,30 sati na programu je igrani film Tereza 37 Danila Šerbedžije, od 20,10 sati publika će imati prilike pogledati kratki igrani film Snjeguljica (režija: Lana Barić), dok od 20,30 slijedi igrani film Punim plućima (režija: Radislav Jovanov Gonzo).

Svake večeri nakon projekcija bit će organiziran razgovor s autorima i glumcima iz prikazanih ostvarenja.

Selektorica i umjetnička direktorica 6. Smotre hrvatskog filma u Beogradu, uime produkcije Teatar Stella iz Splita je filmska i televizijska redateljica doc. dr um. Branka Bešević Gajić, a producentica i direktorica kazališna i filmska glumica Andrijana Vicković.

  • Ministarstvo regionalnog razova i fonfova EU Repub
  • Jooble
  • Hrvatsko Nacionalno Vijeće
  • Zavod za kulturu vojvođanskih Hrvata
  • RS APV Pokrainska Vlada
  • DUZHIRH
  • Hrvatska Matica Iseljenika