Arhiv tekstova Arhiv tekstova

Povratak vjeri

Posljednjih nekoliko godina svjedoci smo velikih zbivanja i društvenih promjena. Sociološki gledano, najveća je svakako pad komunizma, a s njime i njegove totalitarističke i ateističke ideologije. Posljedica takvog stanja bili su veliki otpadi od Crkve, ljudi su u sebi vjerovali ali to javno nisu očitovali. Ostali su ili oni hrabri ili oni kojima to nije moglo ništa naškoditi. Ovaj represivni i diskriminatorski karakter bio je tako jak da još i danas susrećemo ljude koji kažu: »Tada se nije smjelo ići u crkvu!« Iz generacije u generaciju (a kod nas se radi o tri-četiri generacije) vjera je sve više slabila, broj nekrštenih je rastao, broj samo civilnih brakova (bez crkvenog vjenčanja) često se smatrao normalnim. Duhovne vrednote su se u tolikoj mjeri izgubile da možemo govoriti o pravoj duhovnoj devastaciji kao posljedici ovakvog stanja. To se osobito primjećivalo u mladima koji su bili bez ikakve duhovne orijentacije, živjeli samo za užitak i novac. Izgubljene su ili oslabljene vrednote kao što su čestitost, poštenje, odgovornost, radne navike i dr. Još će mnogo vremena proći do potpunog ozdravljenja i ponovnog uspostavljanja ovog duhovnog ozračja. 
Obnova vjere: Totalitarni režim počeo se naglo rušiti, najprije u svijetu a onda i kod nas. Osjećala se sloboda govora i ponašanja. Ali, kao reakcija na zabranjeno, javlja se sada suprotnost toga: vjera i odlaženje u crkvu sada postaje društveni trend. To postaje »novo« ponašanje po kojemu se sada postaje »in«. Naglo raste broj krštenja, vjenčanja (to je sada sasvim normalno), polaska u crkvu i slavljenja blagdana Božića i Uskrsa. Sve to skupa dobiva i određenu nacionalnu konotaciju u kojoj se pojedini narod prepoznaje ili izjednačuje s određenim vjeroispovijedanjem. 
S pravom se pitamo koji je odnos vanjštine i nutrine, izvanjskog vjerničkog ponašanja i onoga što je u nutrini pojedinca. Ne bi svakako bilo pravedno kad bismo sve »novopridošle« u crkvu jednako vrednovali. Oni su u rasponu od pravog obraćenja pa do pomodarstva ili društvenog trenda. No jedno je zajedničko kod svih, a to je slabo poznavanje vjere. Premda Crkva zahtijeva za krštenje odraslih dugu i ozbiljnu pripravu, predviđa se tzv. katekumenat u kojem pripravnici (katekumeni) upoznaju vjeru Crkve i vjerničku zajednicu. To, međutim, nije svuda jednako sprovedeno, pa su često te pripreme za krštenje kratke, nepotpune i neadekvatne kako u odnosu na sadržaje vjere tako i (možda još i više) u odnosu na komunitarni vid, tj. pripremanje katekumena za kršćansku zajednicu.
Mjesto i značenje kateheze: Novost novoga doba je i kateheza djece. Nakon nastupa komunizma kateheza djece koja je bila u školi sada se seli u kršćansku zajednicu odakle je i ponikla. I roditelji koji su to htjeli mogli su svoju djecu redovito slati na vjeronauk. Međutim, otkada je vjeronauk izišao iz škola i broj djece koju roditelji šalju u crkvenu zajednicu veoma je opao. Uzrok toga je, s jedne strane slaba vjera roditelja, a s druge strah da u društvu ne budu prepoznati kao vjernici što bi možda dovelo u pitanje i njihovo zaposlenje.
Nastupom slobode ponovno se postavlja pitanje vjeronauka u školama i to ne njihovog uvođenja već njihovog povratka na mjestu odakle je bio protjeran. Zauzela se i država i Crkva. Država, odnosno pojedine stranke, vjerojatno da bi dobili određene političke poene (to je sada trend, »in«), a Crkva jer je u tome prepoznala još jednu šansu da mladima navijesti Isusa Krista. Svi su se oko vjeronauka, uglavnom, našli. Uz sve poteškoće koje je jedna takva reforma donijela sa sobom (odakle toliko kvalificiranih vjeroučitelja, udžbenici, promjena zakonodavstva, multireligijske sredine, organizacija i sl.) vjeronauk je krenuo. Mi se sada pitamo: je li to to? Može li školski vjeronauk zamijeniti vjeronauk u kršćanskoj zajednici? Mnogi roditelji su bili u napasti da – kad već djeca na neki način moraju na vjeronauk – svoju djecu više ne šalju na vjeronauk u kršćansku zajednicu. Biskupi su reagirali pismom, naglašavajući roditeljima važnost i jednog i drugog vjeronauka. I s pravom!
Put k ozdravljenju: Koji je put do ozdravljenja od tako loše prošlosti? On je vrlo slojevit i mnogostruk. Budući da se radi o tri ge-neracije a i više – što se opsega tiče – to ozdravljenje mora zahvatiti sve: od staraca do djece. Drugo, to ozdravljenje mora biti u vjeri (vjerničko, duhovno), a ne u vanj-skom ponašanju i ne smije biti uvjetovano društvenim trendom već motivirano pravom željom povratka Bogu. Kod toga moraju svi biti zaposleni: i Crkva (u svim svojim strukturama i djelatnostima) i obitelj (u novoj preorijentaciji i okretanju Bogu) i odgojitelji i društvo. Ovaj povratak Bogu mora biti podržan i potpomagan od svih i na svim razinama (ovdje posebno ističem medije, radio, TV, tisak i dr.). To je veliki i sveobuhvatni proces.
Vjeronauk u školama, povećani broj odlazaka u crkvu, krštenja i vjenčanja – sve je to samo jedan dio toga i to manji. Time nije sve riješeno. Uz katehezu djece crkveni dokumenti predviđaju (i to čak kao primarnije!) katehezu odraslih. Provedbeni dokumenti II. Vatikanskog koncila (Katehetski direktorij) sasvim jasno ističe da je »kateheza odraslih prva i temeljna kateheza«. Mi je, nažalost, još nemamo u pravom smislu te riječi. No, onaj koji se odluči za pravu vjerničku obnovu jednog naroda morat će početi upravo s katehezom odraslih koja je, kako kaže crkveni dokument, »catechesis praecipua«, tj. glavna kateheza. Odrasle sve više uvoditi u poznavanje vjere, stvara-nje i oblikovanje autentičnih kršćanskih zajednica, istinsko naviještanje Evanđelja a ne pripovijedanje o Evanđelju – sve su to putovi k istinskom povratku Bogu koji se najbolje ostvaruje u vjerničkoj zajednici.                      g
 
Autor je franjevac i profesor 
biblije na Teološko-katehetskom institutu Subotičke biskupije

Najava događaja

06.12.2024 - NIU »Hrvatska riječ«: Poziv za slanje rukopisa

NIU »Hrvatska riječ«: Poziv za slanje rukopisa

Nakladničko vijeće NIU Hrvatska riječ poziva književne autore i autorice iz Srbije koji stvaraju na standardnom hrvatskom jeziku ili dijalektalnim govorima Hrvata da šalju svoje neobjavljene rukopise radi njihove moguće objave u idućoj, 2025. godini. Rukopise je potrebno poslati u elektroničkom obliku (Word dokument) na e-mail: naklada@hrvatskarijec.rs. Rok za slanje rukopisa je do 30. studenoga 2024. godine.
O uvrštenju rukopisa u nakladnički plan za 2025. godinu odlučivat će Nakladničko vijeće NIU Hrvatska riječ. Recenzije, predgovori i pogovori se ne zahtijevaju. S autorima se sklapa ugovor o međusobnim pravima i obvezama, a prispjeli rukopisi ne vraćaju se autorima.

25.11.2024 - Smotra hrvatskog filma u Beogradu

Produkcija Teatar Stella iz Splita u suradnji sa ZHB-om Tin Ujević iz Beograda organizira od 25. do 30. studenoga 6. smotru hrvatskog filma u Beogradu. Smotra se realizira uz potporu Hrvatskog audiovizualnog centra a u spomen na redatelja i nekadašnjeg predsjednika ZHB-a Tin Ujević Stipu Ercegovića (1948. – 2023.). U glavnom programu su igrani filmovi novije produkcije a na programu će se naći i dokumentarna i kratka igrana ostvarenja, uz dio namijenjen retrospektivi. Prva dva dana manifestacije, ponedjeljak i utorak, 25. i 26. studenoga, rezervirana su za pitching forum hrvatskih kratkih igranih filmova Make it happen koji će okupiti redatelje i producente iz Hrvatske, Srbije i Albanije.

Smotra će biti održana u Art kinu Kolarac (Studentski trg 5) a službeni program počinje u srijedu, 27. studenoga, kada publiku očekuju tri filmska ostvarenja. Od 17,30 sati bit će prikazan igrani film Most na kraju na kraju svijeta redatelja Branka Ištvančića a od 19 sati dokumentarni film Spomenici hrvatskih kipara na tlu Srbije Stipe Ercegovića. Svečano otvorenje je u 20 sati, nakon kojega u 20,30 sati će biti prikazan igrani film Božji gnjev Kristijana Milića.

U četvrtak, 28. studenoga, bit će prikazana četiri filma. Od 18,30 sati na programu je kratki dokumentarni film Strossmayerov kipar – Priča o Vatroslavu Doneganiju Mihaela Kelbasa i Mirka Ćurića, u 19 sati slijedi igrani film Stigme (režija: Zdenko Jurilj) a u 20 sati bit će prikazan kratki igrani film Kaže se Čakovec (režija: Vanja Nikolić). Publika će od 20.30 sati moći pogledati igrani film Bosanski lonac u režiji Pave Marinkovića.

U petak, 29. studenoga, na programu su također četiri ostvarenja. Od 18,30 sati bit će prikazan kratki dokumentarni film Punim plućima (režija Leila Elhoweris), od 19 sati slijedi dokumentarni film Potraga za gušterom (režija Lukša Benić), a od 20 sati kratki igrani film Marko (režija: Marko Šantić). U glavnom programu od 20.30 sati na programu je igrani film Dnevnik Pauline P. u režiji Nevena Hitreca.

Za subotu, 30. studenoga, najavljena su tri filma. Od 18,30 sati na programu je igrani film Tereza 37 Danila Šerbedžije, od 20,10 sati publika će imati prilike pogledati kratki igrani film Snjeguljica (režija: Lana Barić), dok od 20,30 slijedi igrani film Punim plućima (režija: Radislav Jovanov Gonzo).

Svake večeri nakon projekcija bit će organiziran razgovor s autorima i glumcima iz prikazanih ostvarenja.

Selektorica i umjetnička direktorica 6. Smotre hrvatskog filma u Beogradu, uime produkcije Teatar Stella iz Splita je filmska i televizijska redateljica doc. dr um. Branka Bešević Gajić, a producentica i direktorica kazališna i filmska glumica Andrijana Vicković.

  • Ministarstvo regionalnog razova i fonfova EU Repub
  • Jooble
  • Hrvatsko Nacionalno Vijeće
  • Zavod za kulturu vojvođanskih Hrvata
  • RS APV Pokrainska Vlada
  • DUZHIRH
  • Hrvatska Matica Iseljenika