Arhiv tekstova Arhiv tekstova

Crnogorci u Beogradu

Znate li što znači skraćenica SCG? E, nije ono što i vi i mnogi poput vas misle! Politički kumovi su bili veoma vrijedni pa su tek formiranu »državnu zajednicu« već nazvali – Samostalnom Crnom Gorom. 
Još veća pogreška bila bi ako mislite da je ovakva interpretacija skraćenice dobra šala političkih šereta. Sve što se ovog tjedna dešavalo prilikom konstituiranja Skupštine SCG, u stvari, ponaj-bolje pokazuje da je stvar tako dobro dogovorena i osmišljena da neki drugačiji ishod, osim pripreme terena za definitivan razlaz Srbije i Crne Gore, naprosto nije moguć. A najvjerojatnije, ni poželjan ni ovima u Beogradu, ni – napose – onima u Podgorici. 
Evo i zašto: još od 1997. godine, kada je počeo razlaz Mila Đukanovića sa Slobodanom Miloševićem, malo je tko mogao zamisliti da će se DPS ikad naći u skupštinskim klupama u zdanju na beogradskom Trgu Nikole Pašića. Ideja o nastavku »druženja« bila je crnogorskoj težnji za nezavisnošću mrska i nakon Miloševićeva odlaska i Koštuničina dolaska, pa su, logično, priliku da pokažu »što, kako i koliko znaju« dobili Momirovi »prekaljeni državnici«, drugi Bulatović, Žižić, Božović. I paradoks je bio neminovan: »Milova« parlamentarna opozicija u Crnoj Gori, voljom DOS-ovskih »demokrata« i »revolucionara« (po principu »daj što daš, važno je vladati«) postala je vlast nad Crnom Gorom, jezičak na vagi koji je Koštunici omogućio, s jedne strane, opstruirati sve živo, s druge, dokazati kako nema te političke i ideološke matrice (Bulatović-Bojović-Šoć) koja se ne da valjano upotrijebiti za »dobro naroda i države«. Kog naroda – ostalo je nejasno, koje države – još manje, ali tko još o tome da brine kada je jugoslavenski (bivši) predsjednik sebi stavio u prioritete zadaću da dovrši Miloševićevu nacionalnu misiju. 
A, bogme, bili su korisni i Đinđiću. Bar kao skoro idealno pokriće za svoje brljotine i promašaje, »jer, pobogu, kako možemo transparentno reformirati Srbiju kad nam koalicijski partneri i njihovi politički i ideološki sponzori stalno podmeću klipove.«
Onda je – »u posljednji čas« – u igru uskočio Xavier Solana. I sve je krenulo drugim, neobičnim tokom. Jedne Crnogorce zamijenili su drugi, kažu europski podobniji, ovi prvi (Bulatovićevi) konačno su postali opozicija i tamo i ovdje, ovi drugi (Đukanovićevi) zaposjeli su pozicije što su im koliko do jučer bili odbojni, čak i mrski. Marović je »izgurao« Koštunicu i sada je on »naš predsjednik«, Miško Vuković je češće u Beogradu nego u Podgorici, što mu, kažu svjedoci, teško pada, ali »što ćeš kad se mora«. Najednom se u »saveznom« (kako ga u Beogradu još nazivaju) parlamentu pojavio glavom i bradom »vaskrsli«, a ipak neprolazni Novak Kilibarda da bi umirio »Milovo« crno-gorsko javno mnijenje riječima kako je sve ovo, u stvari, jedna  šarena laža. Točnije: igra. Još preciznije: »predvorje da se kroz dvije do tri godine, brate, mirno, civilizirano, bez trzavica, poput Čeha i Slovaka, »rastanemo.« Nešto slično poručuje i Filip Vujanović, pa dileme, čak ni među najzagriženijim pobornicima državnog jedinstva Srbije i Crne Gore, nema: trpjet ćemo se još dvije-tri godine, a zatim – kud koji, mili moji!
Stvar je, doduše, prosta, ali ne i baš do kraja jednostavna. Prvu rundu su Crnogorci dobili, druga će, svakako, pripasti Đinđiću da uspostavi kontrolu i nad vojskom i financijama, treba se pripremiti za treću, presudnu etapu. Milo je s nevjerojatnom lakoćom ustupio resore vojske, vanjskih poslova i manjine DOS-u, ali mu ne pada na pamet da se liši vanjskih i unutrašnjih ekonomskih odnosa. Treba, naime, raditi na daljnjoj (dis)harmonizaciji dva ekonomska sistema, dvije valute, dvije carine, a, shodno tome, i lobirati za svoje interese tamo gdje je to najpoželjnije: u Bruxellesu, Washingtonu, Rimu, Parizu, Londonu, možda i Moskvi. Pošto je nerealno očekivati od srbijanskih kadrova da rade za »crnogorsku stvar« na uštrb »svoje«, i obratno, valja se pobrinuti da »naši ljudi« zauzmu ključne međunarodne pozicije. Dragiša Burzan, crnogorski mini-star vanjskih poslova, zato kaže da će Podgorica istrajati na tome da dobije ambasadorska mjesta u najvažnijim svjetskim centrima moći i odlučivanja, po sistemu pola-pola, pa makar zbog toga ponovno ušli u oštar klinč s Đinđićem. 
I tu je, u stvari, suština priče. Održavati državni privid, ujedno i tenzije. Učiniti sve da službeni Beograd vremenom izgubi volju za očuvanjem ove čudne državne tvorevine, okrene se svojim unutrašnjim problemima, »batali« Crnu Goru i sama Srbija u perspektivi postane veći zagovornik crnogorske (i srbijanske, dabome) samostalnosti i nezavisnosti nego što se to danas čini. A kad ona to jednom prelomi, onda teško da bi i Solanin naslednik nešto mogao popraviti.                                

Najava događaja

06.12.2024 - NIU »Hrvatska riječ«: Poziv za slanje rukopisa

NIU »Hrvatska riječ«: Poziv za slanje rukopisa

Nakladničko vijeće NIU Hrvatska riječ poziva književne autore i autorice iz Srbije koji stvaraju na standardnom hrvatskom jeziku ili dijalektalnim govorima Hrvata da šalju svoje neobjavljene rukopise radi njihove moguće objave u idućoj, 2025. godini. Rukopise je potrebno poslati u elektroničkom obliku (Word dokument) na e-mail: naklada@hrvatskarijec.rs. Rok za slanje rukopisa je do 30. studenoga 2024. godine.
O uvrštenju rukopisa u nakladnički plan za 2025. godinu odlučivat će Nakladničko vijeće NIU Hrvatska riječ. Recenzije, predgovori i pogovori se ne zahtijevaju. S autorima se sklapa ugovor o međusobnim pravima i obvezama, a prispjeli rukopisi ne vraćaju se autorima.

25.11.2024 - Smotra hrvatskog filma u Beogradu

Produkcija Teatar Stella iz Splita u suradnji sa ZHB-om Tin Ujević iz Beograda organizira od 25. do 30. studenoga 6. smotru hrvatskog filma u Beogradu. Smotra se realizira uz potporu Hrvatskog audiovizualnog centra a u spomen na redatelja i nekadašnjeg predsjednika ZHB-a Tin Ujević Stipu Ercegovića (1948. – 2023.). U glavnom programu su igrani filmovi novije produkcije a na programu će se naći i dokumentarna i kratka igrana ostvarenja, uz dio namijenjen retrospektivi. Prva dva dana manifestacije, ponedjeljak i utorak, 25. i 26. studenoga, rezervirana su za pitching forum hrvatskih kratkih igranih filmova Make it happen koji će okupiti redatelje i producente iz Hrvatske, Srbije i Albanije.

Smotra će biti održana u Art kinu Kolarac (Studentski trg 5) a službeni program počinje u srijedu, 27. studenoga, kada publiku očekuju tri filmska ostvarenja. Od 17,30 sati bit će prikazan igrani film Most na kraju na kraju svijeta redatelja Branka Ištvančića a od 19 sati dokumentarni film Spomenici hrvatskih kipara na tlu Srbije Stipe Ercegovića. Svečano otvorenje je u 20 sati, nakon kojega u 20,30 sati će biti prikazan igrani film Božji gnjev Kristijana Milića.

U četvrtak, 28. studenoga, bit će prikazana četiri filma. Od 18,30 sati na programu je kratki dokumentarni film Strossmayerov kipar – Priča o Vatroslavu Doneganiju Mihaela Kelbasa i Mirka Ćurića, u 19 sati slijedi igrani film Stigme (režija: Zdenko Jurilj) a u 20 sati bit će prikazan kratki igrani film Kaže se Čakovec (režija: Vanja Nikolić). Publika će od 20.30 sati moći pogledati igrani film Bosanski lonac u režiji Pave Marinkovića.

U petak, 29. studenoga, na programu su također četiri ostvarenja. Od 18,30 sati bit će prikazan kratki dokumentarni film Punim plućima (režija Leila Elhoweris), od 19 sati slijedi dokumentarni film Potraga za gušterom (režija Lukša Benić), a od 20 sati kratki igrani film Marko (režija: Marko Šantić). U glavnom programu od 20.30 sati na programu je igrani film Dnevnik Pauline P. u režiji Nevena Hitreca.

Za subotu, 30. studenoga, najavljena su tri filma. Od 18,30 sati na programu je igrani film Tereza 37 Danila Šerbedžije, od 20,10 sati publika će imati prilike pogledati kratki igrani film Snjeguljica (režija: Lana Barić), dok od 20,30 slijedi igrani film Punim plućima (režija: Radislav Jovanov Gonzo).

Svake večeri nakon projekcija bit će organiziran razgovor s autorima i glumcima iz prikazanih ostvarenja.

Selektorica i umjetnička direktorica 6. Smotre hrvatskog filma u Beogradu, uime produkcije Teatar Stella iz Splita je filmska i televizijska redateljica doc. dr um. Branka Bešević Gajić, a producentica i direktorica kazališna i filmska glumica Andrijana Vicković.

  • Ministarstvo regionalnog razova i fonfova EU Repub
  • Jooble
  • Hrvatsko Nacionalno Vijeće
  • Zavod za kulturu vojvođanskih Hrvata
  • RS APV Pokrainska Vlada
  • DUZHIRH
  • Hrvatska Matica Iseljenika