Arhiv tekstova Arhiv tekstova

Deset godina tjednika »Hrvatska riječ« u riječi i slici (2.)

2006. -  Polemike i smjene u hrvatskoj zajednici  
14. siječnja – Nastavak prekinute sjednice HNV-a održan u Somboru. Usvojeni prijedlozi za nacionalne blagdane. 
16. siječnja – Premijer Srbije Vojislav Koštunica primio izaslanstvo Hrvata iz Srbije. U izaslanstvu su bili predsjednik i dopredsjednik HNV-a Josip Z. Pekanović i Vladimir Bošnjak te predsjednik i dopredsjednik DSHV-a Petar Kuntić i Martin Bačić. Upućen je zahtjev za većom zastupljenosti Hrvata u radu predstavničkih tijela i državnih institucija. 
19. siječnja – Izaslanstvo HNV-a u  sastavu predsjednik HNV-a Josip Z. Pekanović i dopredsjednik IO HNV-a Zvonimir Perušić u službenom posjetu Ministarstvu vanjskih poslova Republike Mađarske. 
27. siječnja – Vukovarsko-srijemski župan Božo Galić posjetio HNV, DSHV i lokalne samouprave Suboticu i Sombor. Razgovaralo se o prekograničnoj suradnji i mogućim zajedničkim projektima. 
30. siječnja – Održana zajednička sjednica IO HNV-a, Odbora i Odjela HNV-a za informiranje. Zaključeno da je strateški interes zajednice osnivanje redakcija na hrvatskom jeziku na Radiju i TV Novi Sad. 
2. i 3. veljače – Nove prijetnje uposlenicima NIU »Hrvatska riječ« i grafiti mržnje u Tavankutu.  
3. veljače – Radni skup čelnika HNV-a s predstavnicima hrvatskih udruga iz Petrovaradina i Novog Sada.
25. siječnja – Visoki dužnosnici hrvatske diplomacije u posjetu Golubincima i HKPD-u Tomislav.
17. veljače – Predsjedništvo DSHV-a uputilo priopćenje za javnost u kojem je iznijelo svoje stajalište o »bunjevačkom pitanju« i uputilo ga i Ministarstvu ljudskih i manjinskih prava SCG.
22. veljače – U Zagrebu je održano drugo zasjedanje Međuvladinog mješovitog odbora za manjine. Otvoreno je ostalo pitanje o predstavljanju hrvatske manjine u zakonodavnim tijelima na svim razinama u SCG. 
18. ožujka - Barjak hrvatske zajednice prvi put postavljen na Gradskoj kući u Subotici u povodu Dana hrvatske zajednice i trajno u Velikoj vijećnici. 
4. travnja – Savjetovanje o Europskoj povelji i regionalnim ili manjinskim jezicima. Prema ratificiranom dokumentu u Srbiji su regionalni i manjinski jezici: albanski, bosanski, bugarski, hrvatski, mađarski, romski, rumunjski, rusinski, slovački i ukrajinski jezik. 
6. i 7. travnja – NIU »Hrvatska riječ«  predstavila svoju nakladničku djelatnost u Zagrebu u Palači Matice hrvatske, Novinarskom domu i u Hrvatskoj matici iseljenika. Izaslanstvo HNV-a posjetilo Udrugu protjeranih Hrvata iz Srijema, Bačke i Banata i tom je prigodom potpisan Protokol o suradnji. 
25. travnja – Među imenovanim članovima Upravnih odbora RTS i RTV NS koje imenuje Savjet Republičke radiodifuzne agencije nema niti jednog kandidata koje su predložili nacionalno-manjinska vijeća. Manjinska nacionalna vijeća prosvjeduju zbog ove odluke.
4. svibnja – Na odvojenim sastancima s premijerom Vojislavom Koštunicom i predsjednikom Narodne skupštine Predragom Markovićem predsjednici 13 nacionalno-manjinskih vijeća izrazili nezadovoljstvo zbog odluke Savjeta Republičke radiodifuzne agencije o članovima upravnih odbora RTS i RTV NS.
17. svibnja – Predstavnici IO HNV-a u posjetu školama u bačkome dijelu Podunavlja.
18. svibnja – Predsjednik Srbije Boris Tadić primio predstavnike vijeća nacionalnih manjina koji su izrazili svoje neslaganje s odlukama Savjeta Republičke radiodifuzne agencije.
25. svibnja – Održan sastanak čelništva Radiodifuzne ustanove Vojvodine s predstavnicima nacionalnih vijeća. Josip Z. Pekanović je izjavio kako je prihvaćen njegov prijedlog da Hrvati imaju polusatnu emisiju jednom tjedno na TV Novi Sad i isto toliko na Radiju Novi Sad. 
2. lipnja – Polemike oko »Hrvatske riječi« u hrvatskoj zajednici se zaoštravaju. 
4. lipnja – Veliki hrvatski skup u Zemunu na blagdan Duhova. Među gostima saborski zastupnici, predstavnici hrvatske diplomacije, HMI, HNV-a, NIU »Hrvatska riječ«. Najavljena je Godina Ilije Okrugića, predstavljen projekt »Jelačićeva kuća«. 
6. lipnja – Radikalski zastupnik Zoran Krasić naveo ministricu poljoprivrede Ivanu Dulić-Marković kao »primjer kako se ustaše uvlače u vlast«. Predsjedavajući Skupštine dopredsjednik Vojislav Mihailović nije reagirao na ove i slične uvrede kojima je obilovala rasprava. HNV je osudio ovakve uvrede. 
8. lipnja – Sastanak predsjednika Izvršnog vijeća AP Vojvodine s dužnosnicima nacionalnih vijeća održan na incijativu Koordinacije nacionalnih vijeća nacionalnih manjina sa sjedištem u Vojvodini. Na dnevnom redu pokrajinski radiodifuzni servis, sudjelovanje nacionalnih vijeća u pisanju novog Ustava, sudjelovanje nacionalnih manjina u donošenju odluka o pitanjima koja ih se neposredno tiču i druga. 
9. lipnja – Uredbom Ministarstva Vlada Srbije osnovala Službu za ljudska i manjinska prava i za direktora postavljen Petar Lađević. 
15. lipnja – Nakon Općine Subotice i naselja Stara Bingula u Općini Srijemska Mitrovica, odlukom Skupštine Općine Apatin uvodi se službena uporaba hrvatskog jezika i u naselju Sonti. Procedura je bila pokrenuta prije tri godine.
17. lipnja – U Petrovaradinu održana sjednica HNV-a. Izvršni odbor dobio podršku a izvješće Nadzornog odbora nije usvojeno.
28. i 29. lipnja – Izaslanstvo HNV-a u dvodnevnom boravku u Zagrebu primljeno na najvišim razinama. Tijekom uzvratnog posjeta Srpskom narodnom vijeću u Zagrebu izaslanstvo su primili predsjednik RH Stjepan Mesić, predsjednik Hrvatskog sabora Vladimir Šeks, predsjednik Vlade RH Ivo Sanader, gradonačelnik Zagreba Milan Bandić, veleposlanik RS u Zagrebu Radivoj Cvjetićanin i predsjednik saborskog Odbora za ljudska prava i prava nacionalnih manjina Furio Radin. 
1. srpnja – Prebojen naziv HKUD Vladimir Nazor na ploči zgrade Hrvatskog doma u Somboru.  
21. srpnja – Ivo Sanader u službenom posjetu Srbiji. Susret s predstavnicima HNV-a i DSHV-a uslijedio je nakon otvorenja graničnog prijelaza Bajakovo-Batrovci i razgovora s premijerom Vojislavom Koštunicom te predsjednikom Srbije Borisom Tadićem. 
28. srpnja – Prva obljetnica radijske emisije na valovima Radio Bačke »Zvuci bačke ravnice« na hrvatskom jeziku. 
18. kolovoza – Generalni konzul RH u Subotici Davor Vidiš posjetio Petrovaradin. 
1. rujna – Počeli radovi na izgradnji prostorija za HKPD »Tomislav« iz Golubinaca.
1. rujna – Hrvatski jezik s elementima nacionalne kulture i u somborskoj Osnovnoj školi »Bratstvo-Jedinstvo«.
23. rujna – Kamenicama razbijena dva prozora na zgradi HKUD-a »Vladimir Nazor« u Somboru.
28. rujna – Radio televizija Vojvodine povukla tužbu protiv hrvatskih novinara i djelatnika NIU »Hrvatska riječ« Dušice Dulić i Zvonimira Perušića.
1. listopada – Dragan Jurakić imenovan za novog urednika redakcije na hrvatskom jeziku RT Vojvodine.
21. listopada – Vijećnici HNV-a donijeli odluku o smjeni predsjednika IO HNV-a Laze Vojnića Hajduka i članova Izvršnog odbora. Za predsjednicu IO HNV-a izabrana Slavica Peić.
4. studenog – HNV izabrao nove članove Izvršnog odbora HNV-a - Matu Groznicu, Antoniju Čota i Jozu Kolara.
15. studenoga – Predsjednik DSHV-a Petar Kuntić na listi Demokratske stranke na predstojećim republičkim izborima.
21. studenoga – IO HNV formirao tim za izradu Platforme za obrazovanje u sastavu - Dujo Runje, mr. Josip Ivanović i dr. Stipan Jukić.
16. prosinca – U organizaciji udruge hrvatske mladeži KroV održana tribina pod nazivom »Perspektive hrvatske mladeži u institucijama manjinske zajednice«.
22. prosinca – Upravni odbor NIU »Hrvatska riječ« na temelju raspisanog natječaja i dvije pristigle prijave za odgovornu urednicu predložio Jasminku Dulić. 
 
2007. - Novo vodstvo HNV-a 
9. siječnja – Potpredsjednik Izvršnog vijeća AP Vojvodine Tamás Korhecz posjetio subotičke institucije kulture i izjavio da će za četiri godine Subotica imati najmodernije trojezično kazalište u ovom dijelu Europe. 
12. siječnja – Župan osječko-baranjski Krešimir Bubalo i dogradonačelnik Osijeka Vladimir Šišljagić priredili prijam za izaslanstvo prijateljskog grad Subotice, koje je predvodio dogradonačelnik Petar Kuntić i uručili mu paket knjiga u vrijednosti od 20.000 kuna, a u ime Županije vrijednosno pismo na istu sumu za nabavu udžbenika za biskupijsku gimnaziju »Paulinum«.  
19. siječnja – HNV osuđuje pokretanje iznenadne privatizacije Radio Subotice. 
21. siječnja – Novi saziv republičkog parlamenta nakon parlamentarnih izbora u Srbiji ima sedam zastupnika s nacionalno manjinskih lista i nekoliko predstavnika malobrojnih manjina koji su bili na listi Demokratske stranke, među kojima je i predsjednik DSHV-a Petar Kuntić. 
27. siječnja – Prvi radni skup udruga u Baču i predstavnika HNV-a i DSHV-a.
2. veljače – DSHV se pridružio prosvjedima protiv privatizacije Radio Subotice. Privatizacija vodi smanjenju stečenih prava, smatra DSHV.
10. veljače – Predsjednik HNV-a Josip Z. Pekanović podnio ostavku na tu dužnost na 14. sjednici Vijeća. Na prijedlog UO NIU »Hrvatska riječ« vijećnici su imenovali Jasminku Dulić za odgovornu urednicu tjednika »Hrvatska riječ«, usvojena je odluka o izradi Platforme o obrazovanju na hrvatskom jeziku i izvješće Nadzornog odbora.  
15. veljače – Branko Horvat izabran za predsjednika HNV-a. Na sjednici se raspravljalo o izmjenama i dopunama Statuta HNV-a i o usvajanju Pravilnika o primanjima i naknadama uposlenih i imenovanih osoba u Vijeću, nakon čega je sjednica prekinuta zbog nedostatka kvoruma.
15. ožujka – Pomoćnica ministrice vanjskih poslova i europskih integracija RH Mirjana Bohanec-Vidović posjetila je 15. ožujka Suboticu i Sombor te institucije hrvatske zajednice u Vojvodini. Na sastanku s predstavnicima HNV-a zaključeno je kako bi od sljedeće školske godine trebala početi raditi hrvatska gimnazija, a prilikom posjeta Domu DSHV-a razgovaralo se o zastupanju interesa Hrvata u Skupštini Srbije. Pomoćnica ministrice posjetila je i HKUD »Vladimir Nazor« u Somboru. 
19. ožujka – Izaslanstvo IV AP Vojvodine u uzvratnom posjetu Vukovarsko-srijemskoj županiji. Kao oblik pomoći matice srpskoj zajednici IV APV podržalo ideju Zajedničkog vijeća da konkuriraju za projekte na natječajima APV za koje će namjene biti izdvojeno 20 tisuća eura i podržalo sporazum RTV Vojvodine i TV Vinkovci o razmjeni emisija na srpskom jeziku, dok će u oblasti obrazovanja vojvođanska vlada nastaviti financirati i pomagati 20 studenata srpske nacionalnosti iz ovih krajeva. 
20. ožujka – Predsjednik HNV-a Branko Horvat održao sastanak u Novom Slankamenu s predstavnicima šest hrvatskih udruga iz Srijema. 
20. ožujka – Nove prijetnje »iseljavanjem« Hrvatima u Novom Slankamenu. HNV i DSHV zatražili učinkovitu zaštitu i hitno poduzimanje koraka od strane MUP-a da se identificiraju osobe koje su izazvale incident i prijetile Hrvatima.
21. ožujka – Vladimir Bošnjak podnio ostavku na mjesto dopredsjednika HNV-a.
23. ožujka – DSHV oštro prosvjedovao u povodu najave rušenja kazališne zgrade u Subotici. DSHV se založio za rekonstrukciju, adaptaciju i dogradnju, a ne rušenje, te je zatražio da grad financira i hrvatsku dramu u Subotici.
29. ožujka – U Sonti održan sastanak predsjednika HNV-a Branka Horvata s dužnosnicima hrvatskih udruga iz južnog Podunavlja.
2. travnja – Program Radio-Subotice na hrvatskom jeziku emitira se u proširenom terminu od 18 do 21 sat.
2. travnja – U povodu incidenta u Novom Slankamenu održan sastanak predsjednika Općine Inđije Gorana Ješića, predsjednika MZ Novog Slankamena Dragana Krivošije, policije i predsjednika HNV-a Branka Horvata i predsjednika DSHV-a Petra Kuntića. Na sastanku je incirano da se uspostavi policijska postaja u Novom Slankamenu s obzirom na incidente koji se ponavljaju. 
2. travnja – HBŠS za referendum o projektu rušenja zgrade Narodnog kazališta u Subotici.
11. travnja – Državni tajnik za osnovno obrazovanje Ministarstva znanosti, obrazovanja i športa Republike Hrvatske Nevio Šetić i predsjednik Udruge »Lijepa naša« dr.sc. Ante Kutle u posjetu Vojvodini. 
13. travnja – NIU »Hrvatska riječ«  i Udruga »Krov« pokreću list za mlade. 
21. travnja – HNV izabrao za potpredsjednike dr.sc. Josipa Ivanovića i Zdenka Đakovića. 
4. svibnja – Presudom Općinskog suda u Leskovcu dužnosnik SRS Goran Cvetanović osuđen je na novčanu kaznu od 80.000 dinara i plaćanje sudskih troškova, jer je 2006. godine vrijeđao tadašnju potpredsjednicu Vlade Ivanu Dulić-Marković.
8. svibnja – Predsjednik IV AP Vojvodine održao sastanak s predstavnicima nacionalnih zajednica o pokrajinskim izborima.
22. svibnja – Održan drugi sastanak predsjednika IV APV Bojana Pajtića s predstavnicima nacionalnih vijeća sa sjedištem na teritoriju Vojvodine posvećen izmjenama izbornog sustava za izbor zastupnika u Skupštinu Vojvodine i većem udjelu predstavnika manjina u političkom životu.
4. lipnja – Koordinator vladajuće koalicije i šef zastupničkog kluba Demokratske stranke Za europsku Vojvodinu u pokrajinskoj Skupštini prof. dr. Dragoslav Petrović priopćio je na konferenciji za novinare da je usuglašen Prijedlog odluke za izmjenu i dopunu Odluke o izboru zastupnika u Skupštinu AP Vojvodine te je taj prijedlog upućen u skupštinsku proceduru. Izmjene predviđaju zagarantiranih 12 zastupničkih mjesta za nacionalne manjine, od toga dva za hrvatsku nacionalnu manjinu.
4. do 6. lipnja – »Hrvatska riječ« predstavila svoja izdanja udrugama Hrvata u Skoplju i Bitoli.
10. lipnja – HNV započeo evidentiranje za osnivanje gimnazijskog razreda na hrvatskom jeziku u subotičkoj Gimnaziji.
21. lipnja – Odlukom RRA višejezičnom programu Radio-Subotice nije dodijeljena regionalna frekvencija. HNV i DSHV reagirali i smatraju da se ovom Odlukom umanjuju stečena kolektivna prava Hrvata u Srbiji. 
  24. lipnja – Osnovana nova stranka hrvatske manjine u Srbiji Demokratska zajednica Hrvata. Za prvog predsjednika izabran Đorđe Čović.
4. srpnja – Kulturno-gospodarsko predstavljanje Hrvata iz Vojvodine u izložbenom prostoru Autobusnog kolodvora u Zagrebu. Koordinatorica izložbe je Antonija Čota. 
9. srpnja – Petar Kuntić otvorio temu gubitka regionalne frekvencije Radio Subotice na sjednici Odbora za međunacionalne odnose Skupštine Srbije. 
25. srpnja – Grupa hrvatskih intelektualaca i dužnosnika hrvatskih institucija i organizacija uputila je Otvoreno pismo najvišim političkim i kulturnim dužnosnicima Republike Hrvatske u kojem se osuđuju »najnovije aktivnosti vlasti u Republici Srbiji na denacionalizaciji hrvatske nacionalne manjine u Vojvodini uvođenjem nastavnog predmeta »bunjevački govor s elementima nacionalne kulture«. 
28. srpnja – Održana sjednica IO HNV-a. Nedovoljan broj prijavljenih za hrvatski gimnazijski odjel.
1. kolovoza – Održana izvanredna sjednica HNV-a. Na dnevnom redu uvođenje predmeta »bunjevački govor s elementima nacionalne kulture« u škole. 
13. kolovoza – Skupština Općine Srijemska Mitrovica vratila je zgradu Hrvatskog doma u ovlast prvom i pravom vlasniku Hrvatskom kulturnom centru »Srijem«.
17. kolovoza – DS odustaje od prijedloga o uvođenju novog izbornog sustava s 12 garantiranih mjesta za nacionalne manjine zbog »nedostatka konsenzusa«.  
27. kolovoza – Hrvatskog gimnazijskog odjela će ipak biti, najavio IO HNV. U ovoj godini u prvi razred s nastavom na hrvatskom jeziku osnovnih škola u Subotici upisano 36 prvaša. 
31. kolovoza – Radni sastanak hrvatskih udruga u Baču. Povezivanje Podunavlja i Srijemaca. 
10. rujna – Četrnaest učenica hrvatskog gimnazijskog odjela nastavu privremeno pohađaju u Filološkoj gimnaziji »Dezso Kosztolanyi«.
21. rujna – Nacionalni javni servis potpisao Sporazum o suradnji na proizvodnji i emitiranju programa koji se odnosi na nacionalne manjine koje žive u Srbiji s čelnicima nacionalno-manjinskih vijeća. Sporazum traje pet godina a uime HNV-a ga je potpisao član IO HNV-a zadužen za informiranje Mato Groznica. 
24. rujna – Generalni konzul RH u Subotici Davor Vidiš uručio udžbenike učenicama hrvatskog gimnazijskog odjela u Subotici.
3. listopada – Na dužnost konzula geranta u Generalnom konzulatu RH u Subotici stupila mr. sci. Ljerka Alajbeg.
17. listopada – Za formiranje 7. razreda na hrvatskom jeziku nije dobijena suglasnost vlasti.
18. listopada – Pomoćnik ministra znanosti, obrazovanja i sporta RH prof. Martin Oršolić posjetio hrvatsku zajednicu i HNV te škole s nastavom na hrvatskom jeziku.
23. listopada – DSHV podržava Borisa Tadića i nastupa na listi DS-a .
26. listopada - Osnovan Hrvatski forum žena Vojvodine »Cro-Femina«. Za prvu predsjednicu izabrana Lozika Jaramazović. 
16. studenog – Ministarstvo znanosti, obrazovanja i sporta Republike Hrvatske osiguralo kompletnu lektiru za svu djecu koja nastavu pohađaju na hrvatskom jeziku u Srbiji. 
16. studenog – Reosnovana Mladež Demokratskog saveza Hrvata u Vojvodini. Za predsjednika izabran Siniša Skenderović, a za dopredsjednicu Josipa Vojnić Tunić.
23. studenog – Za novog dopredsjednika Općine Subotica imenovan je Pero Horvacki (DSHV).
15. prosinca – Razriješen stari i imenovan novi Upravni odbor NIU »Hrvatska riječ«.
15. prosinca - Za predsjednika UO HAD-a izabran dr. sci. Slaven Bačić.
                                                
 

Najava događaja

27.04.2025 - Subotička premijera »Stipanove princeze«

Dramski odjel HKC-a Bunjevačko kolo iz Subotice izvodi premijerno predstavu Stipanova princeza u nedjelju, 27. travnja, u subotičkom Narodnom kazalištu, na sceni Jadran, s početkom u 19.30 sati. Tekst i režiju potpisuje Marjan Kiš.

29.04.2025 - HGU: Večer sa solistima – maturantima

Hrvatska glazbena udruga Festival bunjevačkih pisama priređuje u utorak, 29. travnja, koncertnu večer sa solistima – maturantima subotičke Glazbene škole koja će biti održana u Velikoj vijećnici Gradske kuće u Subotici. Početak je u 19.30 sati. Cijena ulaznice je 400 dinara.

  • Ministarstvo regionalnog razova i fonfova EU Repub
  • Jooble
  • Hrvatsko Nacionalno Vijeće
  • Zavod za kulturu vojvođanskih Hrvata
  • RS APV Pokrainska Vlada
  • DUZHIRH
  • Hrvatska Matica Iseljenika