Tema Tema

Ojkavice, pismo moga ćaće

Ojkavice, pismo moga ćaće

14.06.2021

Nematerijalna kulturna baština Hrvatske (XVIII.)

Kako bi ojkanje sačuvali od zaborava počele su se organizirati smotre i festivali na kojima se i danas mogu čuti skupine zaljubljenika u ovu tradiciju

U suzama do Osijeka

U suzama do Osijeka

11.06.2021

Tatjana Rigo o odlasku iz Kukujevaca

Težak period života ne samo za mene i moju obitelj nego za svo stanovništvo Kukujevaca koji su doživjeli nehumano iseljavanje i protjerivanje onih koji nisu pristajali na takozvano humano preseljenje

Kontinuirano jačanje podrške i globalnog zajedništva

Kontinuirano jačanje podrške i globalnog zajedništva

10.06.2021

Održana četvrta Sjednica drugog saziva Savjeta Vlade RH za Hrvate izvan Hrvatske

Premijer Plenković je, među ostalim, istaknuo da su protiv svih politika koje vode bilo asimilaciji ili fragmentaciji hrvatskog naroda u Srbiji 

Svijetleći panoi ubijaju napasnike

Svijetleći panoi ubijaju napasnike

08.06.2021

Hrvatska i Srbija: Zajednička borba protiv komaraca

Prvi puta u Europi za borbu protiv komaraca koristit će se svijetleći panoi koji komarce privlače, simulirajući ljudski miris i dah. Takvi panoi tijekom 12 sati hvataju 30.000 komaraca

Batana – baštinski simbol

Batana – baštinski simbol

08.06.2021

Nematerijalna kulturna baština Hrvatske (XVII.)

​​​​​​​Pokrenut 2004. godine u Rovinju u Istri, ekomuzej slavi batanu, malu tradicionalnu drvenu barku ravnog dna koja je ujedno simbol stoljetne brodogradnje i pomorstva te grada Rovinja, kaže Dragana Lucija Ratković-Aydemir

Napuštanje zavičaja

Napuštanje zavičaja

07.06.2021

Mato Jurić o odlasku iz Beške u Zagreb

Prvi put sam se vratio u Vojvodinu nakon 12 godina od odlaska – 2003. godine. Obuzimale su me velike emocije, drhtao sam, ruke su mi se znojile, gutao sam knedle u grlu, kako bi se reklo. A kako i ne bi kad sam tamo proveo najljepše dane mladosti

Razmjerna zastupljenost za nacionalne manjine

Razmjerna zastupljenost za nacionalne manjine

06.06.2021

Završeni lokalni izbori u Hrvatskoj, dopunski na jesen

Dio općina, gradova i županija na jesen čekaju dopunski izbori, jer u dva protekla izborna kruga nije izabran dovoljan broj pripadnika nacionalnih manjina u lokalna predstavnička tijela

  • Ministarstvo regionalnog razova i fonfova EU Repub
  • Jooble
  • Hrvatsko Nacionalno Vijeće
  • Zavod za kulturu vojvođanskih Hrvata
  • RS APV Pokrainska Vlada
  • DUZHIRH
  • Hrvatska Matica Iseljenika